Որևէ ուժ ժողովրդի ներկայացուցչին չի կարող կաշկանդել ԼՂ բանակցությունների սեղանի շուրջ. Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը վստահեցնում է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի կարգավորման բանակցությունների սեղանի շուրջ նստած է այն անձը, որը ներկայացնում է Հայաստանի ժողովրդին։ Հայաստանյան որևէ ուժ, վարչապետի հավաստիացմամբ, չի կարող կաշկանդել ժողովրդի շահերը ներկայացնողին: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին Փաշինյանի խոսեց առցանց մամուլի ասուլիսի ժամանակ՝ պատասխանելով լրագրողների հարցերին։ Նա նշեց, որ ԼՂ հակամարտության կարգավորման ձևաչափի մասին բազմիցս արտահայտել է իր կարծիքը՝ Արցախի Հանրապետության ընտրված ներկայացուցիչների մասնակցությունը բանակցություններին շատ էական և կարևոր է։
«Ոմանք փորձում են Հայաստանի օրինական ներկայացուցիչներին բանակցային սեղանի շուրջ կաշկանդել։ Բանակցային սեղանի շուրջ կարող են հնչեցվել ամենաընդունելիից ամենաանընդունելի գաղափարներ, ու ի՞նչ, ուզում են այնպիսի իրավիճակ ստեղծել, այնքան կաշկանդել, որ ՀՀ ներկայացուցիչներն ականջները փակե՞ն կամ թողնեն փախնե՞ն բանակցությունների սեղանի մոտից, սա ի՞նչ մոտեցում է»,- նկատեց վարչապետը և կրկնեց՝ ոչ մի ուժ չի կարող իրենց կաշկանդել։
Փաշինյանը շեշտեց, որ որևէ որոշում կայացնելուց առաջ պետք է խոսել Հայաստանի ու Արցախի անվտանգության խորհուրդների, խորհրդարանների, ժողովրդի հետ։
«Ես Արցախի հարցի կարգավորման այնպիսի հրապարակային պայման եմ կապել մեր ժողովրդի հետ, որ որևէ շահարկման տեղ չի կարող լինել։ Ի տարբերություն նախկին մի շարք դեպքերի, այսօր բանակցությունների սեղանի շուրջ նստած անձը ներկայացնում է Հայաստանի ժողովրդին», - ընդգծեց Նիկոլ Փաշինյանը։
Նա հայտնեց, որ ինքը չի պատկերացրում մի լուծում, որը կլինի առանց Արցախի ընտրված ներկայացուցիչների մասնակցության:
«Խոսք է գնում այն մասին, որ մեզ չի հաջողվել Արցախը վերադարձնել բանակցային սեղան այնպես, ինչպես Արցախը չի հաջողվել բանակցային սեղան վերադարձնել վերջին 22 տարում, երբ 1998 թվականին Արցախը բանակցային սեղանից դուրս թողնվեց ու 22 տարի ամբողջ միջազգային հանրությունը, ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը աշխատել է այդ պայմաններում ու այդպես եղել է լռելյայն», - ասաց Փաշինյանը և հավելեց, որ Արցախի՝ բանակցությունների սեղանի շուրջ չլինելու հանգամանքը բերում է որոշակի բարդություններ։
Հարցին, արդյոք ինքը պատրաստ է Արցախի հարցով հանդիպել ՀՀ նախկին նախագահների հետ, Փաշինյանը նշեց, որ խնդիր չի տեսնում, եթե դրա անհրաժեշտությունը լինի։
«Կա այսպիսի հանգամանք՝ նախկինում վարած բանակցությունների մասին ինստիտուցիոնալ ինֆորմացիան պետական կառավարման համակարգում առկա է՝ իմ ձեռքի տակ է»,- նշեց վարչապետը։
Անդրադառնալով խաղաղապահ ուժերի հնարավոր տեղակայման հարցին, Նիկոլ Փաշինյանը նշեց՝ նախկինում եղած փաստաթղթերում ու հրապարակային հայտարարություններում խաղաղապահ ուժերի գաղափարը միշտ էլ ներկա է եղել։

No force can constrain people’s representative at NK negotiation table – Armenian PM
YEREVAN, MAY 16, ARMENPRESS. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan assures that the person, who is representing the people of Armenia, is sitting at the negotiation table for the settlement of the Nagorno Karabakh conflict. According to the PM, no force in Armenia can restrain the one who is representing the people’s interests.
During an online press conference today Pashinyan said he has repeatedly expressed his position on the formula of settling the NK conflict, that is the participation of the elected representatives of the Republic of Artsakh to the negotiations is very vital and important.
“Some are trying to constrain the legal representatives of Armenia at the negotiation table. Different people can voice the most acceptable and the most unacceptable ideas at the negotiation table, and so what?”, he said, once again reaffirming that no force can constrain them.
Pashinyan said before making any decision it’s necessary to talk to the security councils, parliaments and peoples of Armenia and Artsakh.
The PM said he doesn’t imagine a solution that will be made without the participation of the elected representatives of Artsakh.
“According to some talks we didn’t manage to return Artsakh to the negotiation table just as it has not been returned to the negotiation table in the past 22 years when in 1988 Artsakh was left out of the negotiation table and for 22 years the whole international community, the OSCE Minsk Group, worked under such conditions”, he said, adding that the fact that Artsakh is not present at the negotiation table leads to certain difficulties.
Asked whether he is ready to meet with the former presidents of Armenia on the Artsakh issue, Pashinyan said he doesn’t see any problem if there is a need for that.
As for the issues of possible deployment of peacekeeping troops, the Armenian PM said the idea of peacekeeping troops has always existed in the documents and public statements made before.