ԼՀԿ կառավարման խորհուրդը հայտարարություն է տարածել ԱԺ-ում տեղի ունեցած միջադեպի վերաբերյալ
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության կառավարման խորհուրդը հայտարարություն է տարածել մայիսի 8-ին Ազգային ժողովում տեղի ունեցած միջադեպի վերաբերյալ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ խորհուրդն անդրադարձել է միջադեպի վերաբերյալ իշխանության կողմից հնչեցված արձագանքին:
«Բռնությունն արդարացվեց՝ փորձելով այն կապել ինչ-որ դավադիր «սադրանքի» հետ։ Ցավո՛ք, Վարչապետը ընդդիմադիր քննադատական խոսքը բնութագրեց որպես «քստմնելի սադրանք»՝ այդկերպ խրախուսելով չհամաձայնվողներին որակել որպես սադրիչներ։ Միտումնավոր ստեղծվեց այնպիսի մի իրավիճակ, երբ բռնության զոհն է մեղավորը, այլ ոչ թե իրականացնողը։ Ավելին, սեփական սխալներն ընդունելու և զղջալու փոխարեն, կոչ արվեց պայքարել հորինված «սադրանքի» կազմակերպիչների դեմ»,- նշված է հայտարարությունում:
Կուսակցության կառավարման խորհուրդը հայտնում է, որ կարելի է դիտել միջադեպի տեսագրությունները և համապատասխան եզրակացություններ անել, թե ովքեր են սադրանքի իրական հեղինակները:
««Լուսավոր Հայաստան» կուսակցությունը, հավատարիմ մնալով ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների, իրավունքի գերակայության, նոր որակի քաղաքականություն կառուցելու իր սկզբունքներին, դատապարտում է կատարվածը։ Պետականաշինության ճանապարհին անհնար է լինելու լռեցնել մեզ և կանգնեցնել՝ նույնիսկ բռնի ուժ գործադրելով։ Մենք պատրաստ ենք դիմակայելու բոլոր մարտահրավերներին՝ հանուն վաղվա ժողովրդավար, հզոր, առաջադեմ, մրցունակ ու լուսավոր Հայաստանի Հանրապետության, որտեղ մարդը ոչ թե միջոց է, այլ՝ նպատակ»,- ասված է հայտարարությունում:
Ազգային ժողովի «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցությունը չի մասնակցում մայիսի 11-ին շարունակվող ԱԺ հերթական նիստին:
ԱԺ դահլիճում մայիսի 8-ին «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Էդմոն Մարուքյանի և «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Սասուն Միքայելյանի միջև բանավեճը վերածվել էր ծեծկռտուքի: Նիստը ընդմիջվել էր:
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն Ազգային ժողովի նիստերի դահլիճում տեղի ունեցած ծեծկռտուքի միջադեպը համարել է ԼՀԿ-ի կողմից սադրանքի արդյունք, սակայն դատապարտել իր քաղաքական ուժին՝ այդ սադրանքին տրվելու համար, այն համարել հեղափոխությունից հետո իրենց ուժի ամենամեծ պարտությունը։

Совет правления партии “Просвещенная Армения” распространил заявление по поводу инцидента в НС
Совет правления партии “Просвещенная Армения” распространил заявление в связи с инцидентом, произошедшим 8 мая в Национальном собрании. Как передает «Арменпресс», совет коснулся отношения властей к инциденту.
“Насилие было оправдано, пытаясь связать его с какой-то заговорщической “провокацией”. К сожалению, премьер оппозиционную критическую речь охарактеризовал как “подлую провокацию”, таким образом, поощряя несогласных квалифицировать как провокаторов. Специально была создана ситуация, когда виновата жертва насилия, а не исполнитель. Более того, вместо того, чтобы признать собственные ошибки и раскаяться, был сделан призыв бороться с организаторами вымышленной “провокации”, - говорится в заявлении.
Совет правления партии сообщает, что следует посмотреть видеозапись инцидента и сделать соответствующие выводы о том, кто же реальные авторы провокации.
Партия “Просвещенная Армения”, оставаясь верной своим принципам демократии, прав человека, верховенства права, построения политики нового качества, осуждает произошедшее. На пути государственного строительства нас невозможно заставить замолчать и остановиться, даже применив силу. Мы готовы противостоять всем вызовам во имя завтрашней демократической, мощной, прогрессивной, конкурентоспособной и светлой Республики Армения, где человек не средство, а цель”, - говорится в заявлении.
Парламентская фракция “Просвещенная Армения” не принимает участия в очередном заседании НС 11 мая.
8 мая в зале НС дебаты между депутатом фракции “Просвещенная Армения” Эдмоном Марукяном и депутатом фракции “Мой шаг” Сасуном Микаеляном переросли в драку.
Премьер-министр Армении Никол Пашинян назвал инцидент в зале заседаний Национального собрания результатом провокации со стороны партии “Просвещенная Армения”, однако осудил и свою политическую силу за то, что она поддалась этой провокации, посчитав это самым большим поражением своей силы после революции.