Նիկոլ Փաշինյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Հռոմի Պապի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր հեռախոսազրույց է ունեցել Նորին Սրբություն Ֆրանցիսկոս Պապի հետ: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից։
Վարչապետը շնորհակալություն է հայտնել կորոնավիրուսի սոցիալ-տնտեսական հետևանքների մեղմման և խոցելի խավերին օգնություն տրամադրելու հարցում Հռոմի Սրբազան եկեղեցու և անձամբ Ֆրանցիսկոս Պապի ջանքերի համար և ներկայացրել համավարակի դեմ ՀՀ կառավարության կողմից ձեռնարկվող քայլերը:
Երկուստեք ընդգծվել է այսօր աշխարհում խաղաղության պահպանման, սպառազինման դադարեցման և ժողովուրդների միջև խաղաղության մշակույթի տարածումն ու խրախուսումը: Այս համատեքստում վարչապետ Փաշինյանը մեծապես կարևորել է Ֆրանցիսկոս Պապի կողմից անցած ամիս կատարած համընդհանուր զինադադարի կոչը, ներկայացնել ԼՂ հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման Հայաստանի հանձնառությունը ու նաև երախտագիտություն հայտնել Նորին Սրբությանը՝ հայ ժողովրդի ու պատմական արդարության կողքին մշտապես կանգնելու համար։
Նորին Սրբությունը շնորհավորել է Նիկոլ Փաշինյանին՝ Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի պաշտոնում ընտրվելու երկրորդ տարին լրանալու կապակցությամբ: Նա մեծ գոհունակությամբ ընդգծել է Հռոմի Կաթոլիկ և Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցիների միջև գոյություն ունեցող եղբայրական հարաբերություններն ու անսասան կապը: Հռոմի Սրբազան Քահանայապետը վերահաստատել է իր դիրքորոշումը Հայոց ցեղասպանության հարցում:

Премьер-министр Никол Пашинян провел телефонный разговор с Его Святейшеством Папой Франциском
Премьер-министр Никол Пашинян сегодня провел телефонный разговор с Его Святейшеством Папой Римским Франциском.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте информации и по связям с общественностью аппарата премьер-министра Армении, премьер-министр поблагодарил Римско-Католическую церковь и лично Папу Франциска за усилия по смягчению социально-экономических последствий коронавируса и оказанию помощи уязвимым слоям общества и представил предпринятые правительством Армении шаги по борьбе с эпидемией.
Двусторонне была подчеркнута важность соблюдения мира, прекращения вооружения, поощрения и распространения культуры мира между народами в сегодняшнем мире. В этом контексте премьер-министр Пашинян подчеркнул большое значение озвученного в прошлом месяце Папой Франциском призыва ко всеобщему прекращению огня, представил приверженность Армении мирному урегулированию нагорно-карабахского конфликта и поблагодарил Его Святейшество за постоянную поддержку армянского народа и исторической справедливости.
Его Святейшество поздравил Никола Пашиняна с двухлетием пребывания на посту премьер-министра Республики Армения. Он с большим удовлетворением подчеркнул существующие братские отношения и непоколебимую связь между Римско-Католической и Армянской Апостольской святыми церквами. Его Святейшество Папа Римский подтвердил свою позицию в вопросе Геноцида армян.
Собеседники высоко оценили роль армянской католической общины в жизни армянского народа. Двусторонне была подчеркнута готовность расширять двусторонние межгосударственные отношения.