Բաբաջանյանը ներքաղաքական ճգնաժամի հաղթահարման բանալին տեսնում է ՍԴ-ի ճգնաժամի հաղթահարման մեջ
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ազգային ժողովի անկախ պատգամավոր Արման Բաբաջանյանը երկրում հակապետական խմորումներ է նկատում՝ կարծելով, որ ԱԺ-ն պետք է արձագանքի դրանց։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ`Բաբաջանյանը նման տեսակետ հայտնեց ԱԺ հայտարարությունների ժամին:
«Հայաստանի պետականության դեմ պատերազմ է հայտարարված, և այդ պատերազմում գործում են բոլոր թույլատրելի և անթույլատրելի միջոցները: Այս պատերազմն ուղեկցվում է ներքին ու արտաքին մի քանի աղբյուրներից սնվող հարձակումներով: Ճիշտ նման գործելաոճ, ժողովրդին հայտարարված պատերազմ տեսել ենք մեր նորագույն պատմության տարբեր փուլերում, տեսել ենք 1999-ի հոկտեմբերի 27-ից առաջ ու հետո, 2008-ի մարտի 1-ից առաջ ու հետո, տեսնում ենք նաև այսօր: Միակ տարբերությունն այն է, որ պետության և ժողովրդի դեմ պատերազմողներն այն ժամանակ ունեին իշխանություն, և դա անում էին իշխանական ու պետական աշխատասենյակներից, իսկ այսօր հանդես են գալիս արդեն ոչ իշխանական, պսևդոընդդիմության դիրքերից»,-ասաց Բաբաջանյանը:
«Մեր երկրի ներքաղաքական ճգնաժամի հաղթահարման բանալին Սահմանադրական դատարանի ճգնաժամի հաղթահարման մեջ է: Օբյեկտիվ պատճառներով դա չստացվեց հանրաքվեի միջոցով, ուստի ճգնաժամը պետք է հաղթահարել այստեղ, այս դահլիճում և ամենակարևորը միասնականությամբ և համախոհությամբ»,-ասաց նա:
Նա նշեց՝ այս ԱԺ-ն պետք է պաշտպանի երկրի ժողովրդավարությունը, պետք է արձագանքի երկրում տեղի ունեցող, իր բնորոշմամբ, հակապետական, դավաճանական խմորումներին և զարգացումներին: Պատգամավորը հորդորեց քաղաքական մեծամասնությանը խնդիրը անհապաղ դարձնել քննարկման առարկա և շուտափույթ ձեռնամուխ լինել դրա լուծմանը:
Սահմանադրական փոփոխությունների հանրաքվեն պետք է տեղի ունենար ապրիլի 5-ին: Դրանով առաջարկվում էր դադարեցնել ՍԴ նախագահ Հրայր Թովմասյանի և 6 անդամների պաշտոնավորումը: Սակայն հայտարարված արտակարգ դրության պայմաններում այն չէր կարող կայանալ:

Депутат видит ключ решения внутриполитического кризиса в преодолении кризиса вокруг КС
Независимый депутат Национального Собрания Армении Арман Бабаджанян замечает антигосударственные настроения в стране, считая, что Национальное Собрание должно на них отреагировать. Как сообщает Арменпресс, такое мнение Бабаджанян выразил во время парламентских заявлений.
«Против государственности Армении объявлена война, и в этой войне используются все допустимые и недопустимые средства. Эта война сопровождается атаками из нескольких внутренних и внешних источников. Мы видели такой метод работы, объявленную народу в на разных этапах нашей новейшей истории, мы видели это до и после 27 октября 1999 года, до и после 1 марта 2008 года, мы видим это сегодня. Разница лишь в том, что те, кто воевал против государства и народа, в то время имели власть и делали это из правительственных и государственных кабинетов, а сегодня они действуют с неправительственных, оппозиционных позиций», - сказал Бабаджанян.
«Ключом к преодолению внутриполитического кризиса в нашей стране является преодоление кризиса Конституционного суда. По объективным причинам оно не удалось на референдуме, поэтому кризис должен быть преодолен здесь, в этом зале, с максимальным единством и консенсусом», - сказал он.
Депутат отметил, что эта НС должно защищать демократию страны, должно реагировать на антигосударственные, коварные брожения и происходящие в стране события. Депутат призвал политическое большинство немедленно сделать вопрос предметом обсуждения и как можно скорее приступить к его решению.