ԱՄԷ-ում ցողունային բջիջների միջոցով COVID-19-ի բուժման մեթոդ է մշակվել
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄԷ Էկոնոմիկայի նախարարության կողմից արտոնագիր է տրվել ցողունային բջիջների միջոցով նոր կորոնավիրուսի (Covid-19) նորարարական և խոստումնալից բուժմանը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է Էմիրությունների լրատվական գործակալությունը:
Բուժումը մշակվել է Աբու Դաբիի ցողունային բջիջների կենտրոնի (ADSCC) մի խումբ բժիշկների և մասնագետների կողմից, որը նախատեսում է հիվանդի արյունից ցողունային բջիջների հանում և ակտիվացումից հետո կրկին տեղադրում: Արտոնագիրը տրվել է ցողունային բջիջների հավաքման նորարարական եղանակին:
ԱՄԷ-ում բուժման փորձարկումը կատարվել է 73 վարակակրի վրա, որի արդյունքում բոլորը բուժվել են, իսկ թեստերի արդյունքներըը եղել են բացասական: Ենթադրվում է, որ բուժական ազդեցությունը կլինի թոքերի բջիջների վերականգնումը և դրանց իմունային արձագանքման շտկումը՝ կանխելով բջիջների չափազանց սուր արձագանքը «Covid-19» վարակին և առողջ բջիջներին վնաս հասցնելը։ Բուժումը հաջողությամբ անցել է կլինիկական փորձարկումների առաջին փուլը, ինչը ցույց է տալիս դրա անվտանգությունը: Բուժում ստացողներից ոչ մեկի մոտ չեն արձանագրվել կողմնակի բարդություններ:
Փորձարկումները շարունակում են ցույց տալ բուժման արդյունավետությունը և ակնկալվում է, որ այն կավարտվի երկու շաբաթվա ընթացքում: Հատկանշական է, որ բուժումն իրականացվել է ավանդական բժշկական միջամտության հետ զուգահեռ: Այս բուժումը ձեռնարկված բժշկական միջոցառումների հետ մեկտեղ արտացոլում են ԱՄԷ-ի կառավարության համախմբված ջանքերն ու նվիրվածությունը`վերջ տալու նոր կորոնավիրուսի համաճարակին:
Աբու Դաբիի ցողունային բջիջների կենտրոնն առողջապահական կենտրոն է, որի գործունեությունը կենտրոնացած է բջջային թերապիայի, նորարար դեղամիջոցների և ցողունային բջիջների առաջադեմ հետազոտությունների վրա:

YEREVAN, MAY 2, ARMENPRESS/WAM: A patent has been granted by the Emirati Ministry of Economy for the development of an innovative and promising treatment for COVID-19 infections using stem cells, Emirates News Agency (WAM)reports.
The treatment was developed by a team of doctors and researchers at the Abu Dhabi Stem Cell Center, ADSCC, and involves extracting stem cells from the patient’s own blood and reintroducing them after activating them. The patent was granted for the innovative method in which the stem cells are collected.
The treatment was administered in the UAE to 73 COVID-19 patients who have all been successfully treated and cured of the virus by inhaling the treatment into their lungs after it has been nebulized into a fine mist. It is hypothesized to have its therapeutic effect by regenerating lung cells and modulating the immune response to keep it from overreacting to the COVID-19 infection and causing further damage to healthy cells.
The treatment has successfully undergone the initial phase of clinical trials, demonstrating its safety. None of the patients who have received the treatment reported immediate adverse effects and there have been no interactions found with the conventional treatment protocols for COVID-19 patients. Trials to demonstrate the efficacy of the treatment are ongoing and are expected to be completed in a couple of weeks.
It is worth noting that the treatment has been given to patients along with the conventional medical intervention and will continue to be applied as an adjunct to established treatment protocols rather than as a replacement.
This treatment is an addition to the arsenal of interventions and is representative of the concerted effort and commitment of the UAE government to bring an end to the COVID-19 pandemic. Non-pharmacological interventions to prevent the spread of COVID-19 such as staying at home, social distancing and infection prevention and control measures remain necessary to reduce the burden of the disease on the healthcare system.
The Abu Dhabi Stem Cells Center is a specialist healthcare center that focuses on cell therapy, regenerative medicine and cutting-edge research on stem cells.