ԱՄԷ-ում ցողունային բջիջների միջոցով COVID-19-ի բուժման մեթոդ է մշակվել
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄԷ Էկոնոմիկայի նախարարության կողմից արտոնագիր է տրվել ցողունային բջիջների միջոցով նոր կորոնավիրուսի (Covid-19) նորարարական և խոստումնալից բուժմանը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է Էմիրությունների լրատվական գործակալությունը:
Բուժումը մշակվել է Աբու Դաբիի ցողունային բջիջների կենտրոնի (ADSCC) մի խումբ բժիշկների և մասնագետների կողմից, որը նախատեսում է հիվանդի արյունից ցողունային բջիջների հանում և ակտիվացումից հետո կրկին տեղադրում: Արտոնագիրը տրվել է ցողունային բջիջների հավաքման նորարարական եղանակին:
ԱՄԷ-ում բուժման փորձարկումը կատարվել է 73 վարակակրի վրա, որի արդյունքում բոլորը բուժվել են, իսկ թեստերի արդյունքներըը եղել են բացասական: Ենթադրվում է, որ բուժական ազդեցությունը կլինի թոքերի բջիջների վերականգնումը և դրանց իմունային արձագանքման շտկումը՝ կանխելով բջիջների չափազանց սուր արձագանքը «Covid-19» վարակին և առողջ բջիջներին վնաս հասցնելը։ Բուժումը հաջողությամբ անցել է կլինիկական փորձարկումների առաջին փուլը, ինչը ցույց է տալիս դրա անվտանգությունը: Բուժում ստացողներից ոչ մեկի մոտ չեն արձանագրվել կողմնակի բարդություններ:
Փորձարկումները շարունակում են ցույց տալ բուժման արդյունավետությունը և ակնկալվում է, որ այն կավարտվի երկու շաբաթվա ընթացքում: Հատկանշական է, որ բուժումն իրականացվել է ավանդական բժշկական միջամտության հետ զուգահեռ: Այս բուժումը ձեռնարկված բժշկական միջոցառումների հետ մեկտեղ արտացոլում են ԱՄԷ-ի կառավարության համախմբված ջանքերն ու նվիրվածությունը`վերջ տալու նոր կորոնավիրուսի համաճարակին:
Աբու Դաբիի ցողունային բջիջների կենտրոնն առողջապահական կենտրոն է, որի գործունեությունը կենտրոնացած է բջջային թերապիայի, նորարար դեղամիջոցների և ցողունային բջիջների առաջադեմ հետազոտությունների վրա:

В ОАЭ разработан метод лечения от COVID-19 с помощью стволовых клеток
Министерство экономики ОАЭ разрешило инновационное и перспективное лечение нового коронавируса (Covid-19) стволовыми клетками.
Как сообщает Арменпресс, об этом сообщило информационное агентство Emirates.
Лечение было разработано группой врачей и специалистов из Центра стволовых клеток Абу-Даби (ADSCC), которые планируют изъять стволовые клетки из крови пациента и после активации вновь внедрить их. Выдан патент на инновационный метод сбора стволовых клеток.
В ОАЭ лечение было тестировано на 73 инфицированных людях, из которых излечились все, а результаты повторного теста были отрицательными. Считается, что терапевтический эффект заключается в восстановлении клеток легких и улучшении их иммунной реакции путем предотвращения чрезмерно острой реакции клеток на Covid-19 и повреждения здоровых клеток. Лечение успешно прошло первый этап клинических испытаний, что свидетельствует о его безопасности. Ни один из пациентов не получил побочных эффектов.
Эксперименты продолжают показывать эффективность лечения, и ожидается, что оно будет завершено в течение двух недель. Примечательно, что лечение проводилось параллельно с традиционным медицинским вмешательством. Это лечение, наряду с принятыми медицинскими мерами, отражает согласованные усилия и приверженность правительства ОАЭ скорейшей ликвидации новой эпидемии коронавируса.
Центр стволовых клеток Абу-Даби - это медицинский центр, который специализируется на передовых исследованиях в области клеточной терапии, инновационных лекарственных препаратов и стволовых клеток.