Արա Խզմալյանը հանրությանը հորդորում է մասնակցել Հայոց ցեղասպանության 105-րդ տարելիցի միջոցառումներին
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չնայած Հայաստանում կորոնավիրուսի տարածման պատճառով տիրող սահմանափակումներին՝ ապրիլի 23-24-ին կանցկացվեն Հայոց ցեղասպանության 105-րդ տարելիցին նվիրված խորհրդանշական միջոցառումներ:
«Ապրիլի 24-ը հայ ժողովրդի համար ամենազգայուն իրադարձությունն է, այդ իսկ պատճառով մեծ պատասխանատվություն էր անհրաժեշտ, որ մենք կարողանանք գործող սահմանափակումների համատեքստում փարատել մեր ֆիզիկական բացակայությունը Ծիծեռնակաբերդում: Մենք ջանք ու եռանդ չենք խնայել՝ միջոցառումները կազմակերպելով այնպիսի տրամաբանությամբ, որ ամբողջ հայությունը կարողանա իր խորհրդանշական ներկայությունն ապրիլի 24-ին ապահովել Ծիծեռնակաբերդում»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ապրիլի 23-ին լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ՀՀ կրության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Արա Խզմալյանը:
Խզմալյանը հիշեցրեց, որ ապրիլի 23-ին՝ ժամը 21:00-ին, մեկնարկում են միջոցառումները: Ժամը 21:00-ին Հայաստանի բոլոր եկեղեցիների զանգերի ղողանջի ներքո կմարեն Երևանի, մարզերի, մարզկենտրոնների լույսերը: «Հորդորում ենք նաև քաղաքացիներին մարելու բնակարանների լույսերը և, որպես միասնության խորհրդանիշ, բջջային հեռախոսների լույսերի ներքո պատուհաններից, պատշգամբներից հաստատել իրենց խորհրդանշական ներկայությունը Ծիծեռնակաբերդում»,-նշեց փոխնախարարը:
Խզմալյանն ասաց, որ հարգանքի այդ արարողությունն անվանել են «Լուսավառ ոգեկոչման պահ»: Նա տեղեկացրեց, որ ապրիլի 24-ին Ծիծեռնակաբերդում կմեկնարկեն պաշտոնական այցելությունները, իսկ երեկոյան՝ 22:00-ից մինչև լուսաբաց, կիրականացվի գեղարվեստական ծրագիր, որով ստեղծագործական հանրությունը ամբողջ ժողովրդի անունից իր հարգանքի տուրքը կմատուցի զոհերի հիշատակին երաժշտական կատարումների, երգեցողության միջոցով:

Хзмалян призывает принять участие в мероприятиях, посвященных 105-й годовщине Геноцида армян
Несмотря на ограничения в связи с распространением коронавируса в Армении, 23, 24 апреля пройдут символические мероприятия, посвященные 105-й годовщине Геноцида армян.
“24 апреля самый чувствительный день армянского народа, поэтому необходима большая ответственность, чтобы мы смогли в контексте действующих ограничений развеять наше физическое отсутствие в Цицернакаберде. Мы не жалели сил и энергии, организуя мероприятия по такой логике, чтобы все армянство смогло обеспечить свое символическое присутствие 24 апреля в Цицернакаберде”, - как сообщает «Арменпресс», об этом на встрече с журналистами 23 апреля сказал заместитель министра образования, науки, культуры и спорта Армении Ара Хзмалян.
Хзмалян напомнил, что мероприятия начинаются 23 апреля, в 21:00. В 21:00 под звон колоколов всех церквей Армении погаснут огни Еревана, областей, областных центров. Призываем также и граждан погасить свет в квартирах и, как символ единства, подтвердить свое символическое присутствие в Цицернакаберде”, - отметил замминистра.
Хзмалян сказал, что эту церемонию дани памяти они назвали “Моментом лучезарного поминовения”. Он сообщил, что 24 апреля в Цицернакаберде состоятьса официальные визиты, а вечером, с 22: 00 до рассвета, будет художественная программа, в которой творческое сообщество от имени всего народа воздаст дань памяти жертвам, исполняя музыкальные произведения и песни.