Արա Խզմալյանը հանրությանը հորդորում է մասնակցել Հայոց ցեղասպանության 105-րդ տարելիցի միջոցառումներին
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չնայած Հայաստանում կորոնավիրուսի տարածման պատճառով տիրող սահմանափակումներին՝ ապրիլի 23-24-ին կանցկացվեն Հայոց ցեղասպանության 105-րդ տարելիցին նվիրված խորհրդանշական միջոցառումներ:
«Ապրիլի 24-ը հայ ժողովրդի համար ամենազգայուն իրադարձությունն է, այդ իսկ պատճառով մեծ պատասխանատվություն էր անհրաժեշտ, որ մենք կարողանանք գործող սահմանափակումների համատեքստում փարատել մեր ֆիզիկական բացակայությունը Ծիծեռնակաբերդում: Մենք ջանք ու եռանդ չենք խնայել՝ միջոցառումները կազմակերպելով այնպիսի տրամաբանությամբ, որ ամբողջ հայությունը կարողանա իր խորհրդանշական ներկայությունն ապրիլի 24-ին ապահովել Ծիծեռնակաբերդում»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ապրիլի 23-ին լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ՀՀ կրության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Արա Խզմալյանը:
Խզմալյանը հիշեցրեց, որ ապրիլի 23-ին՝ ժամը 21:00-ին, մեկնարկում են միջոցառումները: Ժամը 21:00-ին Հայաստանի բոլոր եկեղեցիների զանգերի ղողանջի ներքո կմարեն Երևանի, մարզերի, մարզկենտրոնների լույսերը: «Հորդորում ենք նաև քաղաքացիներին մարելու բնակարանների լույսերը և, որպես միասնության խորհրդանիշ, բջջային հեռախոսների լույսերի ներքո պատուհաններից, պատշգամբներից հաստատել իրենց խորհրդանշական ներկայությունը Ծիծեռնակաբերդում»,-նշեց փոխնախարարը:
Խզմալյանն ասաց, որ հարգանքի այդ արարողությունն անվանել են «Լուսավառ ոգեկոչման պահ»: Նա տեղեկացրեց, որ ապրիլի 24-ին Ծիծեռնակաբերդում կմեկնարկեն պաշտոնական այցելությունները, իսկ երեկոյան՝ 22:00-ից մինչև լուսաբաց, կիրականացվի գեղարվեստական ծրագիր, որով ստեղծագործական հանրությունը ամբողջ ժողովրդի անունից իր հարգանքի տուրքը կմատուցի զոհերի հիշատակին երաժշտական կատարումների, երգեցողության միջոցով:

Deputy minister urges citizens to participate in events dedicated to 105th anniversary of Genocide
YEREVAN, APRIL 23, ARMENPRESS. Despite the current restrictions in Armenia caused by the spread of the novel coronavirus (COVID-19), events dedicated to the 105th anniversary of the Armenian Genocide will be held in the country on April 23-24.
“April 24 is the most sensitive event for the Armenian people, therefore a great responsibility was required from us in order to be able to overcome our physical absence in the Tsitsernakaberd Memorial in the context of current restrictions. We didn’t spare an effort and energy, by organizing the events with a logic that all Armenians would be able to ensure their symbolic presence in Tsiternakaberd on April 24”, deputy minister of education, science, culture and sport Ara Khzmalyan said at a press conference today.
He reminded that staring 21:00, April 23, the events will kick off. At 21:00 church bells will ring and the street lights in Yerevan and provinces will be switched off. “We also urge the citizens to switch off the lights in their apartments, and use mobile phone display lights out of their windows, balconies to ensure their symbolic presence in Tsitsernakaberd as a sign of unity”, the deputy minister said.
He also informed that the visits of officials to the Tsitsernakaberd Memorial will start on April 24.