Հայության միասնական ներկայությունն անմար կրակի շուրջ այս տարի կապահովվի այլ եղանակով
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայոց ցեղասպանության 105-րդ տարելիցի կապակցությամբ ապրիլի 23-ի երեկոյան ժամը 21։00-ին կնչեն եկեղեցիների զանգերը, որոնց ներքո կմարվեն Երևանի և մարզկենտրոնների փողոցների լույսերը։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին մամուլի ասուլիսին ասաց ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Էդուարդ Աղաջանյանը։
«Ապրիլի 23-ին մենք քաղաքացիներին կոչ կանենք նաև մարել իրենց բնակարանների լույսերը և բջջային հեռախոսների լույսերի միջոցով պատուհանից խորհրդանշել միասնական ներկայությունն անմար կրակի շուրջ։ Լուսավառ ոգեկոչման րոպեն կունենա իր խորհրդանշական արձագանքը Ծիծեռնակաբերդից՝ Կամո Սեյրանյանը և Լիանա Ալեքսանյանը կկատարեն «Արի իմ սոխակ» երգը»,- նշեց Աղաջանյանը։
Աղաջանյանը հայտնեց, որ այդ օրն՝ առավոտյան 08։00-ից սկսած, քաղաքացիները Հայաստանից կարող են հաղորդագրություններ ուղարկել 1915 կարճ համարին և 0037433191500 հեռախոսահամարին արտասահմանից՝ իրենց անվամբ՝ հաստատելու հեռակա մասնակցությունը օրվա խորհրդին։ «Հաղորդագրություն ուղարկած քաղաքացիների անունները կարտացոլվեն հուշահամալիրի սյուների վրա»,- ասաց ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի ղեկավարը։
Հայաստանում նոր տիպի կորոնավիրուսի տարածումը կանխելու նպատակով հայտարարված արտակարգ դրության օրերին տեղաշարժի սահմանափակման պատճառով ապրիլի 24-ին այցելուների մուտքը փակ կլինի Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր։
Հայաստանի կառավարությունն ապրիլի 14-ին կայացած արտահերթ նիստում ընդունեց hանրապետությունում 2020 թվականի մարտի 16-ին հայտարարված արտակարգ դրության ժամկետը 2020 թվականի ապրիլի 14-ից ժամը 17:00-ից 30 օրով՝ մինչև 2020 թվականի մայիսի 14-ը ժամը 17:00-ն երկարաձգելու որոշում։ Երկրում գործում է խիստ սահմանափակումների ռեժիմ:

YEREVAN, APRIL 21, ARMENPRESS. As the traditional public commemoration events for the Armenian Genocide Remembrance Day on April 24 are cancelled due to the coronavirus lockdown, other events are planned to take place to pay homage to the memory of the victims of the genocide.
At 21:00 on April 23, church bells will ring and simultaneously the street lights in Yerevan and other major cities will be switched off, Chief of Staff of the Prime Minister’s Office Eduard Aghajanyan said at a news conference.
“We will ask our citizens also to switch off the lights of their homes and use the mobile phone display light out of their windows to symbolize the united presence near the Eternal Flame. The luminous commemoration moment will have its symbolic response from Tsitsernakaberd, where Kamo Seyranyan and Liana Alexanyan will perform the Ari Im Sokhak song,” he said.
Starting 08:00 , citizens in Armenia can send an SMS on the 1915 number, and on 0037433191500 for citizens sending from abroad, with their names to affirm their remote participation in the commemoration. “The names of people sending the messages will be screened on the pillars of the memorial,” he said.