ԱՄԷ-ում կորոնավիրուսով վարակվածների թիվը հասել է 7265-ի
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Արաբական Միացյալ Էմիրություններում կորոնավիրուսով վարակվածների թիվը հասել է 7265-ի, որից 1360-ն արդեն ապաքինվել են։ Աբու Դաբիի առողջապահական մարմինները ծրագիր են մշակել՝ հայտնաբերելու նրանց, ովքեր գուցե կապ են ունեցել COVID-19-ով վարակակրի հետ։ Ծրագիրը կոչվում է TraceCovid և օգտագործվում է Bluetooth-ի միջոցով։ Օրական 10,000 աշխատակից Աբու Դաբիի արդյունաբերական շրջանում անվճար հետազոտություն է անցնում։
Անգամ համաճարակի ընթացքում Էմիրություները իրականացնում է մարդասիրական առաքելություն, համաձայն որի` 18 տոննա օգնություն է ուղարկել Մավրիտանիա և 7 տոննա բժշկական օգնություն` Հարավային Աֆրիկա։ Մինչ օրս ԱՄԷ-ն 260 տոննա օգնություն է ցուցաբերել աշխարհի 24 երկրների։
Աբու Դաբիի «Իթթիհադ» ավիաընկերությունը մայիսի 1-ից նախատեսում է ուղևորափոխադրումների մասնակի վերսկսում՝ հաշվի առնելով իրավիճակի բարելավվումը։
ԱՄԷ-ն նաև օժանդակել է օտարերկրացիներին իրենց հայրենիք վերադարձնելու հարցում։ Այս շաբաթ հատուկ չվերթներով ԱՄԷ-ից Պակիստան է տեղափոխվել ավելի քան 3000 ուղևոր։ Մինչ օրս ԱՄԷ-ն օժանդակել է 22.900 օտարերկրացիների հայրենադարձմանը 127 չվերթի միջոցով: Բացի այդ աշխատել է 43 երկրների հետ՝ 86 ցամաքային ու օդային տարհանման միջոցով Արաբական Միացյալ Էմիրությունների 2286 քաղաքացիների հայրենիք վերադարձնելու համար:
ԱՄԷ-ն նախաձեռնել է «10 միլիոն սննդի չափաբաժին» արշավը՝ աջակցելով ցածր եկամուտ ունեցող ընտանիքներին և անհատներին, որոնք վարակվել են COVID-19- ով:
ԱՄԷ փոխնախագահ, վարչապետ, զինված ուժերի գերագույն հրամանատար Ն․ Վ․ շեյխ Մուհամմադ բն Ռաշեդ ալ Մաքթումն ասել է․ «10 միլիոն սննդի չափաբաժին» արշավը նպատակ ունի ամրապնդել ԱՄԷ-ում սոցիալական համերաշխությունն ու համախմբվածությունը, որպեսզի ավելի ուժեղ դուրս գանք համաշխարհային ճգնաժամից: Հասարակական, մասնավոր և հումանիտար ոլորտներն այսօր միավորվել են` հզորացնելու մեր ժողովրդին և հաղթահարելու համաշխարհային ճգնաժամը՝ չանտեսելով ոչ ոքի»։

Число заразившихся коронавирусом в ОАЭ достигло 7 265 человек
Число заразившихся коронавирусом в Объединенных Арабских Эмиратах достигло 7 265 человек, из них 1 360 уже выздоровели. Как передает «Арменпресс», органы здравоохранения Абу-Даби разработали план по выявлению тех, кто, возможно, был в контакте с зараженным COVID-19. Программа называется TraceCovid и используется с помощью Bluetooth. Ежедневно 10 000 сотрудников проходят бесплатное обследование в промышленном районе Абу-Даби.
Даже в эти дни ОАЭ осуществляют гуманитарную миссию, согласно которой 18 тонн гуманитарной помощи были направлены в Мавританию и 7 тонн медицинской помощи - в Южную Африку. По сей день ОАЭ отправили 260 тонн гуманитарной помощи в 24 страны мира.
Авиакомпания “Иттихад” Абу-Даби, с учетом улучшения ситуации, с 1 мая планирует частичное возобновление пассажироперевозок.
ОАЭ также содействовали и возвращению иностранцев на свои родины. На этой неделе специальными рейсами из ОАЭ в Пакистан переехали более 3 000 пассажиров. ОАЭ 127 рейсами содействовали репатриации 22 900 иностранцев. Кроме того ОАЭ работали с 43 странами для возвращения на родину 2 286 граждан Объединенных Арабских Эмиратов посредством наземной и воздушной эвакуации.
ОАЭ инициировали кампанию “10 миллионов порционов продуктов питания”, поддерживая семьи с низким доходом и людей, заразившихся COVID-19.
Вице-президент ОАЭ, премьер-министр, верховный главнокомандующий Вооруженными силами шейх Мухаммад ибн Рашед Аль Мактум сказал: кампания “10 миллионов порционов продуктов питания” направлена на укрепление социальной солидарности и сплоченности в ОАЭ, чтобы из мирового кризиса выйти сильнее. Общественные, частные и гуманитарные сферы сегодня объединились, чтобы укрепить наш народ и преодолеть мировой кризис, не упустив никого”.