COVID-19. Աշխարհում ավելի քան 2 մլն 200 հազար մարդ է վարակվել. ԹԱՐՄ ՏՎՅԱԼՆԵՐ
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխարհում նոր տիպի կորոնավիրուսային վարակով՝ COVID-19-ով վարակվածների թիվը հասել է 2 միլիոն 200 հազար 377-ի: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, կորոնավիրուսի հետազոտական կենտրոնների տվյալների համաձայն՝ մահացածների թիվն անցել է 147 հազարը: Ապաքինվել է 558 հազար 150 մարդ:
Վիրուսից վարակվածների թվով առաջին տեղում հայտնված ԱՄՆ-ում 678 հազար 210 հաստատված դեպք կա: Այստեղ մահացածների թիվը 34 հազար 641 է: Այս ցուցանիշով ԱՄՆ-ն առաջինն է դարձել աշխարհում: Ընդհանուր ցուցանիշով երկրորդ տեղում գտնվող Իսպանիայում հաստատված դեպքերի թիվը 184 հազար 948 է: Մահացության ցուցանիշը 19 հազար 315 է:
Իտալիան վարակվածների թվով երրորդն է: Այստեղ հաստատված դեպքերի ընդհանուր թիվը 168 հազար 941 է: Վարակից մահացել է 22 հազար 170 մարդ։ Կորոնավիրուսից վարակվածության ցուցանիշով հաջորդը Ֆրանսիան է. եվրոպական այդ երկրում գրանցվել է 165 հազար 027 հաստատված դեպք, մահացել է 17 հազար 920 մարդ: Վարակվածության ցուցանիշով Ֆրանսիային հաջորդում է Գերմանիան, որտեղ 138 հազար 273 հաստատված դեպք կա, մահացել է 4 հազար 105 մարդ: Գերմանիային հաջորդում է Մեծ Բրիտանիան՝ շրջանցելով վարակի ծագման երկիր Չինաստանին: Մեծ Բրիտանիայում կա 103 հազար 093 հաստատված դեպք, մահացության ցուցանիշը կազմում է 13 հազար 729:
Չինաստանն առանձնանում է 82 հազար 692 ընդհանուր, 351 նոր դեպքով։ Չինաստանում մահացել է 4 հազար 632 մարդ։ Մեկ օրում գրանցվել է 1290 մահ, այն դեպքում, երբ վերջին շրջանում այս ցուցանիշը կտրուկ նվազել էր:
Իրանում հաստատված դեպքերի ընդհանուր թիվը կազմում է 79 հազար 494: Երկրում վարակի բռնկումից ի վեր կորոնավիրուսի հետևանքով մահացել է 4 հազար 958 մարդ: Թուրքիայում վարակվածների թիվը 74 հազար 193 է, Բելգիայում՝ 36 հազար 138 է, Ռուսաստանում՝ 32 հազար 8: Այստեղ մեկ օրում 4 հազարից ավելի վարակվածության նոր դեպք է գրանցվել: Բրազիլիայում կա 30 հազար 891, Նիդերլանդներում՝ 30 հազար 449, Կանադայում՝ 30 հազար 106 հաստատված դեպք:
Վրաստանում կորոնավիրուսով վարակվածության հաստատված 370 դեպք կա, մահացել է 3 մարդ:
Արաբական երկրներից Միացյալ Էմիրություններում վարակվածների թիվը կազմում է 5 հազար 825, այստեղ գրանցվել է մահացության 35 դեպք: Կատարում կորոնավիրուսով վարակվել է 4 հազար 663 մարդ: Վարակից մահվան 7 դեպք է արձանագրվել: Արաբական վերը նշված երկրների համեմատ մահացության ցուցանիշը բարձր է Եգիպտոսում, այստեղ 196 մարդ է մահացել, սակայն ցածր է վարակվածության թիվը: Հաստատված ընդհանուր դեպքերի թիվը կազմում է 2673: Իրաքում վարակվածների թիվը 1434 է, մահացության ցուցանիշը 80 է: Քուվեյթում գրանցվել է մահացության 5 դեպք, վարակվածության՝ 1658:
Գերմանիայի առողջապահության նախարարը կորոնավիրոսի հետ կապված իրավիճակը վերահսկելի է համարում
Գերմանիայի առողջապահության նախարար Յենս Շպանը, ամփոփելով կորոնավիրուսի հետ կապված կարանտինի միջոցառումները, առանձնացրել է դրական արդյունքները: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, այս մասին տեղեկացնում է «Deutsche Welle»-ն: «Այսօրվա տվյալներով համաճարակը մեր երկրում դարձել է առավել վերահսկելի»,-ասել է նա Բեռլինում ապրիլի 17-ին կայացած մամուլի ասուլիսում: Մարտի կեսերից երկրում մտցված խիստ սահմանափակումները նա համարում է ամբողջական արգելակում, որը տվել է իր արդյունքները:
Նախարարի խոսքով՝ երկրում ի հայտ եկող նոր դեպքերի թիվը կրճատվում է: Ապրիլի 12-ից սկսած ապաքինվում է ավելի շատ մարդ, քան վարակվում է: «Գերմանիայի առողջապահության համակարգը որևէ ժամանակահատվածում չի եղել գերծանրաբեռնված»,-վստահեցրել է նա: Նախարարը տեղեկացրել է, որ մայիսից բուժհաստատությունները կվերադառնան աշխատանքային բնականոն ռեժիմի: Կորոնավիրուսի պատճառով հետաձգված վիրահատությունները կարվեն: Ամեն դեպքում բուժհաստատությունների վերակենդանացման բաժանմունքներում մահճակալների 25-30 տոկոսը կառաձնանցվի կորոնավիրուսով հիվանդների համար:
Նախարարը նշել է, որ Գերմանիայում մինչ այժմ 1.7 մլն մարդ թեստավորվել է: Ներկայում Գերմանիայում օրական իրականացվում է 350 հազար թեստավորում, անհրաժեշտության դեպքում այդ թիվը կարող է հասցվել 700 հազարի:
Դանիայում կվերաբացվեն գեղեցկության սրահները, ավտոդպրոցները
Դանիան շարունակում է թուլացնել կարանտինի ռեժիմը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, BBC-ն տեղեկացնում է, որ Դանիայի իշխանությունները հայտարարել են սահմանափակումները հետզհետե հանելու մասին: Մասնավորապես, ապրիլի 20-ից երկրում կբացվեն վարսավիրանոցները, գեղեցկության սրահները, ավտոդպրոցները և ևս որոշ փոքր ընկերություններ: Դանիայում 11 տարեկանից ցածր երեխաների համար դպրոցներում պարապմունքներն արդեն սկսվել են: Շաբաթվա սկզբին բացվել են որոշ խանութներ: Ռեստորանները, բարերը և մարզադահլիճներն առայժմ կմնան փակ: Երկրի սահմանները ևս փակ են:
Վարակի բռնկումից ի վեր Դանիայում 7 հազարից ավելի վարակվածության դեպք կա, 321 հիվանդ մահացել է:
Իտալիան պատրաստվում է ծովափնյա սեզոնին
Իտալիայի մշակույթի փոխնախարար Լորենցա Բուոնակորսին հայտարարել է, որ իշխանությունները մշակում են ադմինիստրատիվ միջոցներ ծովափներում անվտանգ հեռավորություն ապահովելու համար: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, այս մասին տեղեկացնում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն: Նրա խոսքով, քանի դեռ չկա պատվաստանյութ, չի կարելի խոսել բնականոն կյանքին վերադառնալու մասին, սակայն իշխանություններն աշխատում են այն ուղղությամբ, որ ծովափում հնարավոր լինի իտալացիների հանգիստը կազմակերպել:
Քննարկվում է ծովափին հանգստի համար նախատեսված իրերի կահավորումն այնպես կազմակերպել, որ միմյանց միջև հեռավորությունը լինի 10-14 մետր: Նշվում է, որ ծովափում հանգստանալու համար տարիքով մարդկանց համար կսահմանվի կոնկրետ ժամ:
Տարածքն ախտահանելու գործընթացը կլինի ամենօրյա: Ընդհանուր խաղահրապարակներ, զանգվածային միջոցառումներ չեն լինի:
Լուկաշենկոն անհրաժեշտ է համարում դպրոցներում ուսումնական գործընթացի վերսկսումը
Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն անհրաժեշտ է համարում հաջորդ շաբաթվանից դպրոցներում ուսումնական գործընթացի վերսկսումը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, «Ռեգնում»-ը տեղեկացնում է, որ նախագահ Լուկաշենկոն այս մասին հայտարարել է ապրիլի 17-ին մարզեր կատարած աշխատանքային այցի ընթացքում:
«Պետք է սկսել սովորել, սակայն՝ դանդաղ և հանգիստ: Գյուղերում խնդիր չկա, այնպես որ որտեղ հնարավոր է, թող սկսեն պարապմունքները, իսկ եթե քաղաքում կա, ապա մեկ շաբաթ կպահանջվի Զատկից հետո, որպեսզի երեխաներին հետզհետե բերենք ուսումնական գործընթաց»,-ասել է Լուկաշենկոն՝ ընդգծելով, որ կամաց-կամաց պետք է սկսել սովորել, քիչ-քիչ այդ պրոցեսը գործի գցել: Ավելի վաղ տեղեկացվել էր, որ Բելառուսի նախագահը մեկ շաբաթ ևս երկարաձգել էր դպրոցական արձակուրդների ժամկետը՝ մինչև ապրիլի 18-ը:
Բելառուսում կա կորոնավիրուսով վարակվածության 4 հազար 204 դեպք, մահացել է 40 մարդ:
Ավստրալիայում Չինաստանին կոչ են անում տրամադրել COVID-19-ի ծագման տվյալները
Ավստրալիայի ներքին գործերի նախարար Պիտեր Դատոնը Չինաստանի իշխանություններին կոչ է արել տրամադրել կորոնավիրուսի առաջացման տվյալները: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, այս մասին տեղեկացնում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն: Դատոնը նշել է, որ կորոնավիրուսն արդեն 60-ից ավելի ավստրալացիների կյանք է խլել, և հարյուրավոր մարդիկ գտնվում է ծանր վիճակում: «Այդ բոլոր ընտանիքները պատասխաններ կպահանջեին: Ես չեմ կարծում, որ մենք խնդրում ենք շատ բան: Մեզնից հաստատ դա կպահանջեին, եթե Ավստրալիան հայտնվեր վարակի տարածման էպիկենտրոնում: Այդ իսկ պատճառով, կարծում եմ, որ Չինաստանի պարտքն է պատասխանել այդ բոլոր հարցերին, որպեսզի մարդիկ հստակ իմանան, թե ինչ է տեղի ունեցել իրանականում: Մենք չենք ցանկանում, որ դա կրկնվի»,-ասել է նա: Ավելի վաղ, ինֆորմացիան թաքցնելու մեղադրանքներին ի պատասխան, Չինաստանը նշել էր, որ հենց սկզբից իրենք հակված են եղել բաց և պատասխանատու դիրքորոշմանը՝ կապված վարակի տվյալների հրապարակման հետ:
Զգույշ, քայլ առ քայլ. Թրամփը խոսել է ամերիկացիների աշխատանքի վերադառնալու ծրագրի մասին
ԱՄՆ նախագահ դոնալդ Թամփը ներկայացրել է հիմնական այն սկզբունքները, ըստ որոնց, կորոնավիրուսի հետևանքով լրջորեն տուժած տնտեսությունը կարող է բացվել, ինչը թույլ կտա երկրին վերադարձնել միլիոնավոր աշխատատեղեր: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, այս մասին տեղեկացնում է «Ամերիկայի ձայն»-ի ռուսական ծառայությունը: ԱՄՆ նախագահը ճեպազրույցի ժամանակ նշել է, որ ծրագիրը կկատարվի՝ հաշվի առնելով յուրաքանչյուր առանձին նահանգի առանձնահատկություններն ու իրավիճակը: Նա ընդգծել է, որ երկրի նահանգները պետք է իրականացնեն փուլային մոտեցում ամերիկացիների աշխատանքի վերադառնալու համար: «Մենք ամբողջը միանգամից չենք բացում, այլ քայլ առ քայլ, զգույշ»,-ընդգծել է նախագահը:
Սպիտակ տան նախագիծը նախատեսում է տնտեսական գործունեության սահմանափակումների թուլացում այն շրջաններում, որտեղ կորոնավիրուսի տարածվածության մակարդակը ցածր է: Ամենից շատ տուժած նահանգներում սահմանափակումները կգործեն երկար ժամանակով:
Գեղասահքի ԱԱ-ն 2020 թվականին չի կայանա
Չմշկորդների միջազգային ֆեդերացիան որոշում է կայացրել 2020 թվականին գեղասահքի աշխարհի առաջնություն չանցկացնել:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այս մասին գրում է ֆեդերացիայի մամուլի ծառայությունը: Ի սկզբանե այն պետք կայանար մարտին կանադական Մոնրեալ քաղաքում, սակայն հետաձգվեց և այժմ ֆեդերացիայի կայացրած որոշման համաձայն այն առհասարակ չի կայանա: Ավելի վաղ քննարկվում էր աշխարհի առաջնությունը հոկտեմբեր-դեկտեմբեր ամիսներին անցկացնելու տարբերակը:

COVID-19. В мире заразилось более 2 млн 200 тыс человек: ПОСЛЕДНИЕ ДАННЫЕ
Число заразившихся коронавирусной инфекцией нового типа в мире COVID-19 достигло 2 млн 200 тыс 377. Как передает Арменпресс, по данным исследовательских центров коронавируса, число смертности превысило 147 тыс. Число выздоровевших - 558 тыс 150 человек.
В США, оказавшихся на первом месте по числу инфицированных вирусом, 678 тыс 210 подтвержденных случаев. Число летальных исходов – 34 тыс 641 человек. В Испании число подтвержденных случаев - 184 тыс 948. Число смертности в Испании составляет 19 тыс 315 человек.
В Италии число инфицированных - 168 тыс 941 человек, число летальных исходов - 22 тыс 170. Во Франции - 165 тыс 027 подтвержденных случаев, число летальных исходов - 17 тыс 920. В Германии – 138 тыс 273 подтвержденных случаев, число летальных исходов - 4 тыс 105.
Показатель заражения в Великобритании выше, чем в Китае - 103 тыс 093 инфицированных, число летальных исходов - 13 тыс 093. В Китае - 82 тыс 962. В стране, в которой произошла вспышка инфекции, скончались 4 тыс 632 человека. За день здесь зафиксировано 1290 случаев смерти, хотя в последние дни количество смертей резко снизилось.
Общее число подтвержденных в Иране случаев составляет 79 тыс 494 человек. Общее число летальных исходов составляет 4 958 человек. Число подтвержденных случаев в Турции - 74 тыс 193, в Бельгии - 36 тыс 138, в Нидерландах - 30 тыс 449, в Бразилии - 30 тыс 449, в Канаде - 30 тыс 106.
В Грузии зарегистрировано 370 случаев заражения коронавирусом, в России - 32 тыс 8. За день выявлено более 4 тыс новых случаев заражения.
Число заразившихся в ОАЭ достигло 5 тыс 825 человек, здесь зарегистрировано 35 случаев смерти. В Катаре коронавирусом заразились 4 тыс 663 человек, смертность - 7 случаев. В сравнении с другими арабскими странами показатель смертности выше в Египте, здесь скончались 196 человека. Число инфицированных - 2 673. Число инфицированных в Ираке - 1 434, смертность - 80. В Кувейте зарегистрировано 5 летальных случаев, 1 658 случаев заражения.
Глава Минздрава ФРГ объявил, что эпидемия коронавируса в стране - под контролем
Министр здравоохранения ФРГ Йенс Шпан (Jens Spahn) подвел позитивные промежуточные итоги карантинных мер, введенных в стране в связи с эпидемией коронавируса SARS-CoV-2. "По данным на сегодняшний день, эпидемия под контролем и стала более подконтрольной", - сказал христианско-демократический политик на пресс-конференции в Берлине в пятницу, 17 апреля.
Шпан назвал "полным торможением" строгое прекращение общественной и экономической жизни в Германии с середины марта. "Теперь мы можем сказать, что это было успешным", - отметил он.
По словам министра, количество новых случаев инфекции снижается. При этом с 12 апреля ежедневно выздоравливает больше людей, чем инфицируется. "Система здравоохранения ФРГ ни в один период времени не была перегруженной", - заверил он.
Благодаря успехам в борьбе с эпидемией, уже с мая больницы начнут возвращаться к нормальному режиму работы, отсроченные из-за коронавируса хирургические операции будут выполнены. В то же время от 25 до 30 процентов коек в отделениях реанимации будут на первом этапе по-прежнему зарезервированы для пациентов с коронавирусом.
По словам Йенса Шпана, в Германии протестировано на коронавирус уже 1,7 млн человек. В настоящее время в ФРГ еженедельно проводится около 350 тысяч тестов, их количество при наличии необходимых реактивов может быть доведено до 700 тысяч в неделю.
В Дании откроются салоны красоты и автошколы
Дания продолжает ослаблять карантинный режим.
Власти Дании заявили о постепенном снятии ограничений. В частности, с 20 апреля в стране откроются парикмахерские, салоны красоты, автошколы и еще некоторые не крупные компании.
В Дании занятия в школах для детей младше 11 лет уже начались.
Рестораны, бары и спортзалы пока останутся закрытыми. Границы страны также пока закрыты.
С момента вспышки инфекции в Дании насчитывается более 7 000 случаев заражения, 321 человек скончались.
В Италии готовятся к пляжному сезону
Заместитель министра культуры Италии Лоренца Буонаккорси заявила, что власти разрабатывают ряд административных мер для обеспечения безопасного расстояния на пляжах.
По ее словам, пока не существует вакцины от коронавируса, нельзя говорить о возвращении к "нормальной жизни", но власти работают, чтобы сделать возможным отдых на море для итальянцев.
Обсуждаются такие варианты как уменьшение количества шезлонгов с введением сервиса их предварительного бронирования, разнесение зонтов на расстояние 10-14 метров друг от друга, установка специальных временных интервалов посещения пляжа для групп высокого риска (пожилые люди).
Обязательными будут регулярная дезинфекция пляжного оборудования, песка и мест общего пользования. Общих игровых площадок и массовых мероприятий, например, пляжного волейбола, — не будет. Из баров исчезнет многоразовая посуда.
Остается открытым вопрос, нужно ли носить маску на пляже.
Пилотный проект, как может быть организован безопасный отдых на пляже, подготовили в регионе Эмилия-Романья, где находятся такие курорты как Римини, Риччоне, Равенна, Чезенатико, Мизано-Адриатико.
Надо возобновлять учебный процесс — Лукашенко
В Белоруссии необходимо уже со следующей недели приступить к учебному процессу в школах. Об этом сегодня, 17 апреля, о время рабочей поездки в Гродненскую область заявил президент республики Александр Лукашенко.
«Надо аккуратно смотреть за людьми и по поводу образования, школ и прочего, надо начинать учиться. Но медленно, спокойно», — подчеркнул белорусский лидер, слова которого приводит пресс-служба главы государства.
По его словам, в деревне с этим проблем нет, ОРВИ уже закончилось.
"Поэтому могут где-то заниматься — пусть занимаются. Если в городе где-то, то неделя должна уйти на медленное втягивание детей к концу недели после Пасхи в образовательный процесс, — уточнил Лукашенко. — Надо постепенно начинать учиться. Надо раскручивать этот процесс».
10 апреля, не объявляя эпидемии и отрицая необходимость масштабных карантинных мероприятий, президент Белоруссии Александр Лукашенко ещё на неделю продлил школьные каникулы. Предыдущее продление весенних каникул объявлялось с 6 апреля по 11 апреля. Нынешнее продление каникул объявлено до 18 апреля.
В Австралии призвали Китай предоставить данные о происхождении COVID-19
Министр внутренних дел Австралии Питер Даттон призвал власти Китая предоставить информацию о происхождении нового коронавируса, сообщает телеканал 9 News.
Даттон отметил, что коронавирус унес жизни более 60 австралийцев и сотни человек в стране находятся в тяжелом состоянии.
"Все эти семьи потребовали бы ответов и прозрачности. Я не думаю, что мы бы попросили слишком много. От нас бы этого точно потребовали, если бы Австралия оказалась в эпицентре распространения этого вируса, в обществе", - заявил он.
"Поэтому я считаю, что это долг Китая ответить на эти вопросы и предоставить информацию, чтобы люди четко понимали, что именно произошло, мы не хотим чтобы это повторилось, и мы знаем, что это не первый случай, когда вирус распространился с "влажных рынков", продающих диких животных, и нам нужна честность об этом", - добавил Даттон.
Ранее МИД КНР в ответ на обвинения в сокрытии информации по теме коронавируса заявил, что Китай с самого начала придерживался открытой и ответственной позиции относительно публикации данных об эпидемии коронавирусной инфекции.
Трамп о плане возвращения американцев к работе: «Осторожно, шаг за шагом»
Президент Дональд Трамп в четверг изложил основные принципы, с учетом которых экономика США, серьезно пострадавшая в результате пандемии коронавируса, сможет открыться, что позволит вернуть в страну миллионы рабочих мест. Трамп представил новый план в четверг вечером во время ежедневного пресс-брифинга рабочей группы Белого дома по коронавирусу. Передает русская служба «Голоса Америки».
Президент отметил, что план будет реализовываться с учетом специфики и ситуации в каждом отдельно взятом штате. Штатам при этом следует применять поэтапный подход возвращения американцев к своим рабочим местам – в случае, если будет складываться благоприятная эпидемиологическая ситуация.
«Мы открываем не все сразу, а осторожно делаем шаг за шагом», - подчеркнул президент.
Как сообщает Associated Press, план Белого дома предусматривает ослабление ограничений на экономическую деятельность в районах с низким уровнем инфицирования коронавирусом. В наиболее пострадавших штатах ограничения будут действовать в течение более длительного времени.