Իսպանիայում 3 մլն քաղաքացի վերադարձել է աշխատանքի. Euronews
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իսպանիայում 3 մլն քաղաքացի ապրիլի 13-ին վերադարձել է աշխատանքի: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, «Euronews»-ը տեղեկացնում է, որ կորոնավիրուսով վարակման նոր դեպքերի թիվը նվազում է, և իշխանությունները որոշել են քիչ-քիչ հանել սահմանափակումները, որոնք մտցվել էին մարտի 30-ին: Իր գործունեությունը հիմնականում վերսկսել է շինարարության ոլորտը:
Այս քայլը հասարակության մի հատվածի մոտ դժգոհություն է առաջացրել: Շատերը մտահոգվում են, որ կարող է նոր բռնկում լինել: Իսպանիայում կորոնավիրուսի հետևանքով մահացել է շուրջ 17 հազար 500 մարդ: Մահացության նոր դեպքերը զգալիորեն կրճատվել են: Վերջին տվյալներով՝ մեկ օրում գրանցվել է մահացության 517 դեպք: Երկրում ընդհանուր վարակվածության ցուցանիշը կազմում է շուրջ 170 հազար: Նրանցից շուրջ 65 հազարն արդեն ապաքինվել է:
Իսպանիայի կառավարությունը սահմանել է անվտանգության կանոններ աշխատանքի վերադարձած ընկերությունների համար: Վերջիններս պետք է աշխատողների համար ապահովեն պաշտպանիչ միջոցներով և հնարավորություններ ստեղծեն, որ աշխատակիցները պահպանեն 2 մետր հեռավորություն:

3 млн испанцев вернулись на работу. Euronews
3 млн испанцев вернулись на работу в понедельник: число новых случаев заражения коронавирусом в королевстве вот уже который день падает, и власти стали понемногу снимать ограничения, введённые 30 марта и действовавшие до сих пор. Возобновить деятельности смог, в частности, строительный сектор, сообщает Арменпресс со ссылкой на Euronews.
Но эти послабления вызвали резкую критику части общества. Профсоюзы и некоторые политики опасаются нового всплеска пандемии, которая унесла в Испании около 17,5 тыс жизней. Но число смертей за сутки в стране новь сократилось и составило в понедельник 517. По последним данным, общее число случаев COVID-19 достигло почти 170 тыс, около 65 тыс заболевших выздоровели.
Испанское правительство в субботу установило основные правила для людей, возвращающихся на работу в условиях ослабления ограничений карантина и самоизоляции. Компании, возобновляющие работу, должны предоставить сотрудникам средства защиты и обеспечить им такие условия, чтобы они могли располагаться на расстоянии не менее 2 метров друг от друга.