Տարիքային առումով Հայաստանում կորոնավիրուսի ռիսկային խմբում է ավելի քան 353 հազար մարդ
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Տարիքային առումով Հայաստանում կորոնավիրուսային հիվանդության ռիսկային խմբում է ավելի քան 353 հազար մարդ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին ապրիլի 13-ին ընթացող Ազգային ժողովի հատուկ նիստի ընթացքում ասաց ՀՀ փոխվարչապետ, Արտակարգ դրության ռեժիմի պարետ Տիգրան Ավինյանը։
«Վարակի տեսանկյունից` ռիսկայնության իմաստով, Հայաստանի մշտական բնակչության 12%-ը կամ ավելի քան 353 հազար մարդ համարվում է ռիսկային խումբ, անկախ առողջական վիճակից»,- ասաց Ավինյանը։
Փոխվարչապետը ներկայացրեց նաև խրոնիկ հիվանդություններ ունեցող քաղաքացիների քանակը, որոնք ևս գտնվում են հիվանդության ռիսկային խմբում։
«Երկրորդ տիպի շաքարային դիաբետ ունեցող անձանց թիվը 77418 է, սրտի իշեմիկ հիվանդություն` 71025 քաղաքացի, հիպերտենզիա` 145 408 քաղաքացի։ Հիվանդությունների թվերը միայն հայտնի, գրանցված դեպքերն են»,-նշեց փոխվարչապետը։
Տիգրան Ավինյանը հավելեց, որ ամենառիսկային խմբում են նրանք, որոնք ունեն մի քանի խրոնիկ հիվանդություն և բարձր տարիք։
Ապրիլի 13-ի, ժամը 11:00-ի դրությամբ` Հայաստանում կորոնավիրուսի հաստատված դեպքերի թիվը 1039 է։ Վիրուսից ապաքինվել է 211 անձ, մահացել` 14-ը։ Փաստացի բուժում է ստանում 814 պացիենտ։

В возрастной группе риска коронавируса в Армении более 353 000 человек
В возрастной группе риска коронавируса в Армении находится более 353 000 человек. Как передает «Арменпресс», об этом на внеочередном заседании Национального собрания Армении 13 апреля заявил вице-премьер, комендант режима чрезвычайного положения Тигран Авинян.
“С точки зрения заражения, в плане риска, 12% постоянного населения Армении или более 353 тысяч человек считаются группой риска, независимо от состояния их здоровья”, - сказал Авинян.
Вице-премьер представил также количество граждан с хроническими заболеваниями, которые также находятся в группе риска заболевания.
“Число лиц с сахарным диабетом второго типа -77 418, с ишемической болезнью сердца -71 025 граждан, с гипертонией - 145 408 граждан. Это лишь известные, зарегистрированные случаи”, - отметил вице-премьер.
Тигран Авинян добавил, что в самой рисковой группе находятся те, у которых несколько хронических заболеваний и возраст.
По положению на 11:00 13 апреля в Армении зарегистрировано 1 039 подтвержденных случаев коронавируса, зарегистрировано 14 случаев летальных исходов. Число пациентов, выздоровевших от коронавирусного заболевания, достигло 211. На данный момент фактическое лечение получают 814 пациентов.