COVID19. Աշխարհում վարակվածների թիվն անցել է 422 հազարը. ԹԱՐՄ ՏՎՅԱԼՆԵՐ
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխարհում նոր տիպի կորոնավիրուսային վարակով՝ COVID-19-ով հիվանդների թիվն անցել է 422 հազարը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, կորոնավիրուսի հետազոտական կենտրոնների տվյալների համաձայն՝ մահացածների թիվն անցնում է 18 հազարը: Ապաքինվածների թիվը կազմում է 109 հազար 142:
Վիրուսից վարակվածների թվով շարունակում է առաջին տեղում մնալ Չինաստանը, որտեղից էլ սկսել է բռնկումը։ Այնտեղ վարակվածների թիվը 81 հազար 218 է: Վարակվածների մեծ թվով երկրորդ տեղում Իտալիան է, այնտեղ կորոնավիրուսով վարակվել է 69 հազար 176 մարդ։ Աշխարհում վիրուսից մահացության ամենաբարձ ցուցանիշն Իտալիայում է՝ կազմելով 6 հազար 820:
Վարակվածների թիվն արագ աճում է ԱՄՆ-ում: Ընդհանուր առմամբ, վիրուսից հաստատված դեպքերի թիվը կազմում է 54 հազար 881: ԱՄՆ-ն այս ցուցանիշով հայտնվել է երրորդ տեղում՝ առաջ ացնելով Իսպանիայից: Այստեղ նույնպես առկա են հիվանդացության աճի միտումներ: Մասնավորապես, հաստատված դեպքերի թիվը կազմում է 42 հազար 58:
Իսպանիային հաջորդում է Գերմանիան, որտեղ վարակվածների թիվը 32 հազար 991 է, այնուհետև Իրանն է՝ 24 հազար 811 հաստատված դեպքով: Ֆրանսիայում վարակվածների թիվը հասել է 22 հազար 304-ի, Շվեյցարիայում՝ 9 հազար 877-ի, Հարավային Կորեայում՝ 9 հազար 137-ի, Մեծ Բրիտանիայում՝ 8 հազար 077-ի:
Վրաստանում կորոնավիրուսով վարակվածության հաստատված 70 դեպք կա, Ռուսաստանում` 495, Թուրքիայում՝ 1872:
Հայաստանում արձանագրվել է կորոնավիրուսով վարակվելու 16 նոր դեպք: Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ Առողջապահության նախարարության հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնը: Հայաստանում մարտի 25-ի՝ ժամը 10:00-ի դրությամբ կորոնավիրուսի հաստատված դեպքերի ընդհանուր թիվը 265 է: Կորոնավիրուսից ապաքինվել է 16 քաղաքացի, մահվան դեպքեր չկան:

COVID19: число заразившихся в мире превысило 422 000 человек: ПОСЛЕДНИЕ ДАННЫЕ
Число пациентов с коронавирусной инфекцией нового типа COVID-19 в мире превысило 422 000. Как передает «Арменпресс», по данным исследовательских центров коронавируса, число погибших превысило 18 000. Число выздоровевших составляет 109 142 человек.
По количеству инфицированных вирусом на первом месте продолжает оставаться Китай, откуда и началась вспышка. Число заразившихся в Китае - 81 218 человек. На втором месте по количеству инфицированных - Италия, там заразились коронавирусом 69 176 человек. Самый высокий показатель смертности от коронавируса в Италии - 6 820.
Число инфицированных быстро растет в США. В общей сложности число подтвержденных случаев коронавируса составляет 54 881. США по этому показателю оказались на третьем месте, опередив Испанию. Здесь также наблюдаются тенденции роста заболеваемости. В частности, число подтвержденных случаев составляет 42 058.
За Испанией следует Германия, где число инфицированных составляет 32 991, затем Иран - 24 811 подтвержденных случаев. Число инфицированных во Франции достигло 22 304, в Южной Корее - 9 136, в Швейцарии - 9 137, в Великобритании - 8 077.
В Грузии зафиксирован 70 случаев заражения коронавирусом, в России - 495, в Турции - 1 872.
По данным Всемирной организации здравоохранения, число стран и территорий, в которых зафиксирована инфекция, превышает 195.
В Армении зафиксировано 16 новых случаев заражения коронавирусом. Об этом сообщает Национальный центр по контролю и профилактике заболеваний Министерства здравоохранения Республики Армения. Общее число подтвержденных случаев коронавируса в Армении по состоянию на 10:00 25 марта - 265. От коронавирусного заболевания вылечились 16 граждан, случаев смерти нет.