ՄԱԿ-ի հովանու ներքո կստեղծվի կորոնավիրուսի դեմ պայքարի գլոբալ հիմնադրամ
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նորվեգիան հանդես է գալիս ՄԱԿ-ի հովանու ներքո կորոնավիրուսի դեմ պայքարի գլոբալ հիմնադրամ ստեղծելու նախաձեռնությամբ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, այս մասին ասված է Նորվեգիայի արտգործնախարարության պաշտոնական կայքում:
«Գլոբալ հիմնադրամը կարող է ապահովել կանխատեսելիություն մեր գործընկերների համար և կօգնի բոլոր երկրի ջանքերը դարձնել առավել արդյունավետ»,-ասված է Նորվեգիայի արտաքին գործերի նախարար Ինե Էրիկսեն Սորեյդեի հայտարարության մեջ:
Նշվում է, որ այս հիմնադրամը կարող է ստեղծվել նախորդ փորձից ելնելով, երբ նման հիմնադրամ ստեղծվել էր էբոլայի դեմ պայքարի ժամանակ 2014 թվականին և որի գործունեությունը հաջողված էր:
Նոր կորոնավիրուսի` CՕVID-2019-ի բռնկումը գրանցվել է 2019 թվականի դեկտեմբերի վերջին Կենտրոնական Չինաստանի ամենախիտ բնակեցված քաղաքում՝ 12-միլիոնանոց Ուհանում: Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունն այն բնութագրել է որպես պանդեմիա:

Под эгидой ООН будет создан Глобальный фонд по борьбе с коронавирусом
Норвегия выступила с инициативой создания Глобального фонда по борьбе с коронавирусом под эгидой ООН. Как передает «Арменпресс», об этом говорится на официальном сайте МИД Норвегии.
“Глобальный фонд нашим партнерам сможет обеспечить предсказуемость и поможет сделать усилия всех стран более эффективными”, - говорится в заявлении министра иностранных дел Норвегии Ине Эриксен Сорейде.
Отмечается, что этот фонд может быть создан на основе предыдущего опыта, когда подобный фонд был создан в 2014 году во время борьбы с Эболой, и деятельность которого была достаточно успешной.
Вспышка нового коронавируса COVID-2019 была зафиксирована в конце декабря 2019 года в самом густонаселенном городе центрального Китая - 12-миллионной Ухани. Всемирная организация здравоохранения охарактеризовала ее как пандемию.