ԱՀԿ գլխավոր տնօրենը առողջ կենսակերպի խորհուրդներ է հրապարակել տանը մնացողների համար
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ) գլխավոր տնօրեն Թեդրոս Ադհանոմ Գեբրեյեսուսը «Թվիթեր» սոցիալական ցանցի իր պաշտոնական էջում երեք հաջորդական գրառում է հրապարակել, որոնք վերաբերում են նոր կորոնավիրուսի պայմաններում առողջ կենսակերպի կանոններին՝ տանը մնացող մարդկանց համար։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ) գլխավոր տնօրեն Թեդրոս Ադհանոմ Գեբրեյեսուսը նշում է, որ մարդկանց ամենօրյա կենսաձևում տեղի են ունենում լուրջ փոփոխություններ, և այդ համատեքստում հարկ է ուշադրություն դարձնել ֆիզիկական ու հոգեբանական առողջության խնդիրներին։ Առողջապահության համաշխարհային կազմակերությունը նոր իրողությունների պայմաններում խորհուրդ է տալիս․
1․ Անցնել առողջ և սննդարար դիետայի, ինչը կօգնի, որ իմունային համակարգը լիարժեք գործի,
2․ Սահմանափակել ալկոհոլի և շաքարային ըմպելիքների օգտագործումը,
3․ Չծխել, քանի որ ծխելը մեծացնում է այլ հիվանդությունների զարգացման ռիսկը, մանավանդ նոր կորոնավիրուսով հիվանդանալու դեպքում,
4․ Լսել երաժշտություն, գիրք կարդալ խաղեր խաղալ,
5․ Փորձել չափից դուրս շատ նորություններ չկարդալ ու չդիտել, եթե դա ձեր մոտ տագնապ է հարուցում։ Ստանալ վիրուսի մասին տեղեկությունները միայն վստահելի աղբյուրներից՝ օրը մեկ կամ երկու անգամ։

YEREVAN, MARCH 21, ARMENPRESS. World Health Organization Director General Tedros Adhanom Ghebreyesus has given some advises on how to stay healthy and stress-free while staying at home during the global novel coronavirus (COVID19) pandemic.
“Life is changing dramatically for many of us, but it’s important to continue looking after your physical and mental health”, the WHO chief said on Twitter.
Ghebreyesus advises to:
“1. Eat a healthy & nutritious diet, which helps your immune system to function properly.
1. Limit your alcohol consumption & avoid sugary drinks.
2. Don’t smoke. Smoking can increase your risk of developing severe disease if you become infected with #COVID19
3. Exercise WHO recommends 30 minutes of physical activity for adults, and 1h/day for children.
4. Look after your mental health. It’s normal to feel stressed, confused and scared”
“If your local or national guidelines allow it, go outside for a walk, a run or a ride, and keep a safe distance from others. If you can’t leave the house, find an exercise video online, dance to music, do some yoga, or walk up and down the stairs. If you’re working at home during #COVID19, make sure you don’t sit in the same position for long periods. Get up and take a 3-minute break every 30 minutes. #HealthyAtHome,” the WHO director added, advising also to listen to music, read books or playing gamed. “Try not to read or watch too much news if it makes you anxious. Get your #COVID19 information from reliable sources once or twice a day.”