COVID-19. Կորոնավիրուսով վարակվածների թվով Իրանին շրջանցել են նաև Գերմանիան և ԱՄՆ-ը. ԹԱՐՄ ՏՎՅԱԼՆԵՐ
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխարհում նոր տիպի կորոնավիրուսով՝COVID-2019-ով վարակվածների թիվն անցել է 276 հազարը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, կորոնավիրուսի հետազոտական կենտրոնների տվյալների համաձայն՝ մահացածների թիվն անցնում է 11 հազարը: Մարտի 21-ին նկատելիորեն աճ է գրանցվել ապաքինվածների թվում՝ անցնելով 91 հազարը. մարտի 20-ի երեկոյան այդ թիվը 88 հազար էր:
Վիրուսից վարակվածների թվով շարունակում է առաջին տեղում մնալ Չինաստանը, որտեղից էլ սկսել է բռնկումը։ Այստեղ վարակվածների թիվը 81 հազար 8 է, թեպետ, նոր դեպքերի նվազում է նկատվում: Վարակվածների մեծ թվով երկրորդ տեղում Իտալիան է, այնտեղ կորոնավիրուսով վարակվել է 47 հազար 21 մարդ։ Իտալիան եվրոպական այն երկիրն է, որտեղ բարձր է վիրուսից մահացության ցուցանիշը՝ կազմելով 4 հազար 32:
Վարակվածների մեծ թվով երրորդ տեղում է հայտնվել է Իսպանիան՝ անցնելով Իրանին, այստեղ կորոնավիրուսի հաստատված 21 հազար 571 դեպք կա, մահացածները 1093-ն են: Մարտի 21-ի տվյալներով՝ վարակվածների թվով Իրանին շրջանցել են նաև Գերմանիան և ԱՄՆ-ը: Գերմանիայում կորոնավիրուսով վարավածների թիվը 19 հազար 848 է, ԱՄՆ-ում՝ 19 հազար 774: Վարակվածների թվով տևական ժամանակ երրորդ տեղում գտնված Իրանն 6-րդ տեղում է, այստեղ վարակվածների թիվը 19 հազար 644 է: Ֆրանսիայում վարակվածների թիվը հասել է 12 հազար 612-ի, Հարավային Կորեայում՝ 8 հազար 799-ի, Շվեյցարիայում 5 հազար 615-ի, Մեծ Բրիտանիայում՝ 3 հազար 983-ի:
Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության տվյալներով՝ վարակ արձանագրված երկրների և տարածքների թիվը 180-ից ավելի է: Կորոնավիրուսով վարակման դեպքեր հաստատվել են Նիգերիայում, Սոմալիում, Չադում, Գամբիայում, Զիմբաբվեում և այլն:
Հայաստանում արձանագրվել է կորոնավիրուսով վարակվելու 24 նոր դեպք: Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ Առողջապահության նախարարության հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնը: Հայաստանում մարտի 21-ի՝ ժամը 10:00-ի դրությամբ կորոնավիրուսի հաստատված դեպքերի ընդհանուր թիվը 160 է. մեկ անձ ապաքինվել է:

COVID-19. СВЕЖИЕ ДАННЫЕ: По числу зараженных Германия и США обошли Иран
Как передает Арменпресс, по данным исследовательских центров коронавируса, число погибших превышает 11 тысяч человек. 21 марта произошло значительное увеличение числа выздоровевших, превысив 91 тысячу: еще вечером 20 марта это число составляло 88 000 человек.
По числу зараженных этим вирусом, первым продолжает оставаться Китай, где началась вспышка. Число инфицированных здесь составляет 81.008, хотя новых случаев становится меньше. На втором месте Италия: 47.021 человек, инфицированных коронавирусом. Италия является той европейской страной, где смертность от вируса наиболее высока - 4 тысячи 32 человека.
Испания стала третьей наиболее зараженной страной, по этой статистике она превзошла Иран. Здесь 21 571 подтвержденный случай коронавируса, 1093 человека умерли. По состоянию на 21 марта Германия и США также обошли Иран по количеству зараженных. В Германии число людей, зараженных коронавирусом, составляет 19 848, в США – 19.774. Иран долгое время находился на третьем месте, сейчас он шестом месте - здесь инфицировано 19.644 человека. Число инфицированных во Франции достигло 12.612, в Южной Корее – 8.799, в Швейцарии – 5.615, в Великобритании – 3.983.
По данным Всемирной организации здравоохранения, число зараженных стран и территорий составляет более 180. Случаи коронавируса были подтверждены в Нигерии, Сомали, Чаде, Гамбии, Зимбабве и других.
В Армении зарегистрировано 24 новых случая коронавирусной инфекции. Об этом сообщает Национальный центр по контролю и профилактике заболеваний Министерства здравоохранения РА. Общее число подтвержденных случаев коронавируса в Армении по состоянию на 10:00 часов 21 марта — 160 человек. Один человек выздоровел.