ԱՄԷ-ն 32 տոննա բժշկական պարագաներ և այլ սարքավորումներ է տրամադրել Իրանին
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ի աջակցություն նոր տեսակի կորոնավիրուսի դեմ պայքարի` Արաբական Միացյալ Էմիրություններն Իրան է ուղարկել օգնության երկու ինքնաթիռներ, որոնք տեղափոխել են բժշկական և այլ սարքավորումներ:
Աբու Դաբիից մեկնած երկու ինքնաթիռները տեղափոխել են ավելի քան 32 տոննա պարագաներ, այդ թվում՝ ձեռնոցներ, դիմակներ և պաշտպանիչ այլ սարքավորումներ:
Վերջին օրերին սա ԱՄԷ-ի կողմից Իրանին օգնություն տրամադրելու երկրորդ դեպքն է:
Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության հետ համագործակցությամբ մարտի 3-ին ԱՄԷ-ն բժշկական պարագաներով լի 7.5 տոննա բեռ է ուղարկել Իրան: Բացի այդ Իրան են մեկնել նաև կազմակերպության հինգ մասնագետներ` օգնելու առողջապահության ոլորտի 15 հազար աշխատակիցների:
Մեկնաբանելով օգնությունը՝ միջազգային համագործակցության հարցերով պետնախարար Ռիմ բինթ Իբրահիմ ալ Հաշեմին նշել է. «Իրանին երկրորդ բժշկական օգնություն տրամադրելու ԱՄԷ-ի ջանքերն արտացոլում են հումանիտար սկզբունքները, որոնց հիման վրա ստեղծվել է մեր երկիրը»:
Նա նաև հավելել է, որ անհրաժեշտ է օգնություն տրամադրել` փրկելու այն անձանց կյանքը, ովքեր նեղության մեջ են:
Մյուս կողմից Արաբական Միացյալ Էմիրություններն Ուհան քաղաքում նոր կորոնավիրուսի բռնկումից հետո բժշկական սարքավորումներ է տրամադրել Չինաստանին, այդ թվում` դիմակներ և ձեռնոցներ: Ինչպես նաև Աֆղանստան է ուղարկել հազարավոր մարդկանց հետազոտելու համար 20.000 թեստեր և սարքավորումներ:
Նախաձեռնությունն իրականացվել է ԱՄԷ-ի` այն երկրների հետ համագործակցության շրջանակում, որտեղ կորոնավիրուսի բռնկում է գրանցվել և նպատակ ունի ամրապնդել համաշխարհային ջանքերը` սահմանափակելու վիրուսի տարածումը:
Հատկանշական է, որ մարտի 4-ին ԱՄԷ-ն Չինաստանի Հուբեյի նահանգից Աբու Դաբի հումանիտար քաղաք է տեղափոխել բարեկամ երկրների 215 քաղաքացիների, որտեղ նրանք ստանում են անհրաժեշտ բուժօգնություն նախքան իրենց հայրենիք վերադառնալը:

ОАЭ предоставили Ирану 32 тонны медицинских принадлежностей и другого оборудования
В поддержку борьбы с коронавирусом нового типа Объединенные Арабские Эмираты направили в Иран два самолета, которые доставили медицинское и другое оборудование.
Два самолета, вылетевшие из Абу-Даби, перевезли более 32 тонн аксессуаров, в том числе перчатки, маски и другое защитное оборудование.
За последние дни это второй случай предоставления ОАЭ помощи Ирану.
В сотрудничестве со Всемирной организацией здравоохранения 3 марта ОАЭ направили в Иран 7,5 тонн грузов с медицинскими принадлежностями. Кроме того, в Иран направлены пять специалистов организации, чтобы помочь 15 тысячам сотрудников сферы здравоохранения.
Комментируя предоставление помощи, госминистр по международному сотрудничеству Рим бинт Ибрагим аль-Хашеми отметил: “Усилия ОАЭ по оказанию второй медицинской помощи Ирану отражают гуманитарные принципы, на основе которых была создана наша страна”.
Он также добавил, что необходимо оказывать помощь, чтобы спасти жизнь тех, кто находится в беде.
Объединенные Арабские Эмираты после вспышки нового коронавируса в городе Ухани предоставили медицинское оборудование и Китаю, в том числе маски и перчатки. А также направили в Афганистан 20 тысяч тестов и оборудование для исследования тысяч людей.
Инициатива была реализована в рамках сотрудничества ОАЭ со странами, в которых отмечена вспышка коронавируса и направлена на укрепление мировых усилий по ограничению распространения вируса.
Примечательно, что 4 марта ОАЭ из провинции Хубэй в Абу-Даби доставили 215 граждан дружественной страны, где они до возвращения на родину будут получать необходимую медицинскую помощь.