Մադրիդի տարածաշրջանի ղեկավարը վարակվել Է կորոնավիրուսով
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իսպանիայի Մադրիդի ինքնավար հանրակցության կառավարության ղեկավար Իսաբել Դիաս Այուսոն վարակվել Է կորոնավիրուսով: Այդ մասին նա մարտի 16-ին հայտնել Է Twitter-ում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Քանի որ COVIG-19-ի իմ թեստը բացասական Էր, ես մի քանի շաբաթ աշխատում Էի անդադրում եւ, վերջիվերջո, նույնպես դրական արդյունք ստացա»,-գրել Է նա:
Ավելի վաղ վարակում Էր հայտնաբերվել Իսպանիայի երկու նախարարի, երկրի կառավարության նախագահ Պեդրո Սանչեսի տիկնոջ՝ Բեգոնյա Գոմեսի, Կատալոնիայի ղեկավարի տեղակալ Պերե Արագոնեսի մոտ: Իսպանիայում նոր կորոնավիրուսով վարակման առնվազն 8744 դեպք Է գրանցվել երկրում վարակի տարածման սկսվելուց ի վեր:
Այդ մասին մարտի 16-ին հայտնել Է թագավորության առողջապահության նախարարությանն առընթեր առողջապահության բնագավառում համակարգման եւ արտակարգ իրավիճակների կենտրոնի տնօրեն Ֆեռնանդո Սիմոնը: Նրա խոսքով՝ մահացել Է 297 մարդ, ապաքինվել Է 521 հոգի: Առավել մեծ թվով վարակվածներ են հայտնաբերվել Մարդիդի ինքնավար հանրակցությունում: Կիրակի օրն առողջապահության նախարարությունը տեղեկացրել Էր 7753 հիվանդացածի եւ 288 մահացածի մասին, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Глава региона Мадрид заразилась коронавирусом
Глава правительства испанского автономного сообщества Мадрид Исабель Диас Аюсо заразилась коронавирусом. Как передает Арменпресс, об этом она сообщила в понедельник вTwitter.
"Поскольку мой тест на COVID-19 (вызываемое коронавирусом заболевание - прим. ТАСС) был отрицательным, я несколько недель работала без устали и в конце концов также получила положительный результат", - написала она.
Ранее заражение было выявлено у двух испанских министров, у супруги председателя правительства страны Педро Санчеса Бегоньи Гомес, у заместителя лидера Каталонии Пере Арагонеса.
Первый случай заражения коронавирусом в Испании был зафиксирован 31 января, число инфицированных резко начало расти после выявления локальной вспышки в Италии. Всего в королевстве было выявлено 8744 случая заражения коронавирусом, 297 человек умерли. Больше всего инфицированных обнаружено в автономном сообществе Мадрид.