Ղազախստանում հայտնել են կորոնավիրուսի առաջին երկու դեպքի մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ղազախստանի առողջապահության նախարարությունը հայտնել Է երկրում կորոնավիրուսով վարակման առաջին երկու դեպքի մասին: Հիվանդացել Է երկու մարդ, որոնք Գերմանիայից հայրենիք Էին ժամանել մարտի 9-ին եւ 12-ին: Այդ մասին հայտարարել Է նախարար Ելժան Բիրտանովը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Երկուսն Էլ մեկուսացված են Ալմա-Աթիի ինֆեկցիոն հիվանդանոցում, մինչ այդ նրանցից մեկը տնային կարանտինի մեջ Էր: Շնչուղիների հիվանդության կլինիկական ախտանշաններ նրանց մոտ չկան, նրանք իրենց լավ են զգում: Պարզվել Է, որ նրանք շփվել են 85 մարդու հետ, ի հայտ են բերվել նաեւ այն մարդիկ, որոնք թռչում Էին նրանց հետ նույն չվերթով, նրանցից 12-ին ուղարկել են կարանտին: Մարտի 13-ին ավելի վաղ Ղազախստանի նախագահ Քասըմ-Ժոմարտ Տոկաեւը հանդես Է եկել կորոնավիրուսի դեմ պայքարի միջոցառումների եւ բնակչությանն ու տնտեսությանը օգնելու վերաբերյալ մեծ հայտարարությամբ: Մասնավորապես, նա արգելել Է պետական ծառայողների արտասահմանյան գործուղումները, արգելել Է զանգվածային միջոցառումները, հավաստիացրել Է, որ երկրում պարենամթերքի եւ դեղամիջոցների պաշարները բավարար են եւ աժիոտաժային պահանջարկ առաջացնելու կարիք չկա: Մարտի 16-ից երկրի դպրոցներում հայտարարված են արտահերթ արձակուրդներ: Մարտի 8-ից Ղազախստանը սահմանափակել Է Հարավային Կորեայի, Չինաստանի եւ Իրանի քաղաքացիների մուտքը երկիր: Մարտի 12-ին հայտնի Է դարձել, որ Ղազախստանում կչեղարկեն Հաղթանակի 75-ամյակին նվիրված զորահանդեսը, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Казахстан сообщил о первых двух случаях коронавируса
Минздрав Казахстана объявил о первых двух случаях заражения коронавирусом в стране. Заболели два человека, которые приехали на родину из Германии 9 и 12 марта, объявил министр Елжан Биртанов.
Оба изолированы в инфекционной больнице в Алма-Ате, один из них до этого сидел дома на карантине. Клинических симптомов ОРВИ у них нет, они чувствуют себя хорошо. Их контакты установлены, это 85 человек, в том числе те, кто летел с ними одним рейсом, 12 из них помещены в карантин,сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
Ранее 13 марта президент Казахстна Касым-Жомарт Токаев выступил сбольшим заявлениемо мерах по борьбе с коронавирусом и помощи населению и экономике. В частности, он запретил госслужащим заграничные командировки, запретил массовые мероприятия, заверил, что запасов продуктов и лекарств в стране достаточно и не нужно устраивать ажиотажный спрос. С 16 марта в стране объявлены внеочередные каникулы в школах.