Նյու Յորքում արտակարգ դրություն Է հայտարարվել կորոնավիրուսի պատճառով
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի Նյու Յորք քաղաքում արտակարգ դրության ռեժիմ Է հայտարարվել նոր կորոնավիրուսի հարուցած հիվանդության տարածման պատճառով: Այդ մասին մարտի 12-ին հայտարարել Է Նյու Յորքի քաղաքագլուխ Բիլ դե Բլազիոն մամուլի ասուլիսում, որը հեռարձակել Է CNBC հեռուստաալիքը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը: «Վերջին 24 ժամն սթափեցնող Էր»,- նշել Է քաղաքապետը:
«Այժմ թվում Է, թե երեկվա առավոտը շատ վաղուց Էր: Մենք շատ տեղեկատվություն ենք ստացել երեկվա մասին, շատ բան Է փոխվել, իսկ անցած գիշերն այն տպավորությունն ստեղծվեց, որ ամբողջ աշխարհը գլխիվայր շրջվեց մի քանի ժամվա ընթացքում»,- նշել Է դե Բլազիոն: Նրա տեղեկատվությամբ՝ Նյու Յորքում կորոնավիրուսի հաստատված դեպքերի թիվը 24 ժամվա ընթացքում ավելացել Է 42-ով՝ հասնելով 95-ի: 1780 մարդ կամավոր կարանտինի ռեժիմ Է պահպանում, եւս 29 մարդ կարանտինի Է ենթարկվել հարկադրաբար: Կորոնավիրուսի պատճառով արտակարգ դրության ռեժիմ Է գործում նաեւ ԱՄՆ-ի մայրաքաղաքում եւ 24 նահանգում, որոնց թվում են՝ Արիզոնայի, Նյու Մեքսիկոյի, Լուիզիանայի, Արկանզասի, Միչիգանի, Վերմոնտի, Հյուսիսային Կարոլինայի, Մասաչուսեթսի, Կոլորադոյի, Օհայոյի, Իլինոյսի, Ռոդ Այլենդի, Նյու Ջերսիի, Օրեգոնի, Նյու Յորքի, Փենսիլվանիայի, Քենտուկիի, Ինդիանայի, Մերիլենդի, Կալիֆոռնիայի, Ֆլորիդայի, Վաշինգտոնի եւ Հավայիի նահանգները: Ավելի վաղ CNN-ը հայտնել Է, որ Սենատում դեմոկրատների առաջնորդ Չաք Շումերը ու եւս երկու դեմոկրատ սենատորներ՝ Փաթի Մյուրեյը եւ Հերի Փիթերսը, նամակ են պատրաստում ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփին կորոնավիրուսի պատճառով արտակարգ դրության համազգային ռեժիմ հայտարարելու խնդրանքով, ինչը թույլ կտա ԱՄՆ-ի արտակարգ իրավիճակների կառավարման համերկրային գործակալությանը ավելի քան 40 մլրդ դոլար ուղղորդել կորոնավիրուսի դեմ պայքարին, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:v

Мэр объявил режим ЧС в Нью-Йорке из-за коронавируса
Режим чрезвычайной ситуации из-за распространения заболевания, вызываемого новым коронавирусом, введен в американском городе Нью-Йорк. Об этом объявил в четверг мэр мегаполиса Билл де Блазио на пресс-конференции, трансляцию которой вел телеканалCNBC.
Последние 24 часа были отрезвляющими", - отметил градоначальник. "Сейчас кажется, что вчерашнее утро было очень давно. Мы получили много информации за вчерашний день, многое изменилось, а минувшей ночью создалось такое впечатление, что весь мир перевернулся всего за несколько часов", - отметил де Блазио,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
По его информации, количество подтвержденных случаев коронавируса в Нью-Йорке возросло за сутки на 42, достигнув 95. 1780 человек добровольно соблюдают режим карантина, еще 29 человек помещены в карантин принудительно.
Режим ЧС из-за коронавируса действует также в столице США и 24 штатах. Это штаты Аризона, Арканзас, Мичиган, Вермонт, Северная Каролина, Массачусетс, Нью-Мексико, Луизиана, Колорадо, Огайо, Иллинойс, Род-Айленд, Нью-Джерси, Орегон, Нью-Йорк, Пенсильвания, Юта, Кентукки, Индиана, Гавайи, Мэриленд, Калифорния, Флорида и Вашингтон.