ԱՄՆ 75 կոնգրեսական պահանջել են 100 մլն դոլար տրամադրել Հայաստանին, 1.5 մլն՝ Արցախին
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կոնգրեսում ԱՄՆ 23 նահանգի 75 ներկայացուցիչներ նամակ են ուղարկել Ներկայացուցիչների պալատի Հատկացումների հանձնաժողովի արտաքին գործառնությունների ենթահանձնաժողովին 100 մլն դոլար տրամադրելու Հայաստանին, 1.5 մլն դոլար՝ Արցախին: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, այս մասին տեղեկացնում է ԱՄՆ Հայ դատի հանձնախումբը:
Արցախի համար 1.5 մլն դոլարի աջակցության հետ կապված նշվում է, որ այն պետք է նախատեսվի ականազերծման և ականի պայթյունից տուժածների վերականգնողական աշխատանքների համար: Հայաստանի համար նշված 100 միլիոն դոլարը պետք է ուղղվի տնտեսական, կառավարման, օրենքի գերակայության և անվտանգությանն աջակցելուն:
Նամակում կոչ է արվում կասեցնել ԱՄՆ-ի ռազմական օգնությունն Ադրբեջանին, քանի դեռ չեն դադարեցվել Հայաստանի և Արցախի դեմ հարձակումները:
Հայ դատի հանձնախումբը շնորհակալություն է հայտնել նամակի տակ ստորագրած բոլոր կոնգրեսականներին ՝ աջակցելու Հայաստանին ու Արցախին, որոնք իրենց ներդրումն ունեն խաղաղության ու ժողովրդավարության մեջ:

75 U.S. Representatives call on Congress to provide $100 mln aid to Armenia and $1.5 mln to Artsakh
YEREVAN, MARCH 12, ARMENPRESS. In a strong showing of legislative support, 75 U.S. Representatives from 23 states sent a bipartisan Armenian Caucus letter today asking Chairwoman Nita Lowey (D-NY) and Ranking Member Hal Rogers (R-KY) of the House Appropriations Subcommittee on Foreign Operations to fund de-mining and rehabilitation services in Artsakh and expand U.S. assistance to Armenia, reported the Armenian National Committee of America (ANCA).
The letter included the following budgetary requests:
— $1.5 million for Artsakh demining and robust funding for regional rehabilitation services for survivors of landmine injuries and individuals with physical and cognitive disabilities.
— The suspension of U.S. military aid for Azerbaijan until it has been verified to have ceased all attacks against Armenia and Artsakh.
The ANCA thanked all Representatives who co-signed this letter for advancing a targeted, forward-leaning aid package for Artsakh and Armenia that invests in peace and democracy.