Ղազախստանում և Ղրղզստանում ՀՀ քաղաքացիներին դեսպանությունը հորդորում է իրենց հետ կապի մեջ լինել
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխարհում կորոնավիրուսի տարածման վտանգով պայմանավորված՝ Ղազախստանում ՀՀ դեսպանությունը հորդորում է ՀՀ քաղաքացիներին մշտական կապ պահել դիվանագիտական կառույցի հետ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, դեսպանությունը այս մասին գրառում է կատարել «Ֆեյսբուք » սոցիալական ցանցի իր էջում:
«Հաշվի առնելով նոր տիպի կորոնավիրուսի՝ աշխարհում արագ տարածման ներկա իրավիճակը՝ ՂՀ-ում ՀՀ դեսպանությունն առաջարկում է մշտական կապ պահել Ղազախստանում ՀՀ դեսպանության հետ, հորդորում է Ղազախստանում և Ղրղզստանում ժամանակավորապես կամ մշտական բնակություն հաստատած ՀՀ քաղաքացիներին դեսպանության էլեկտրոնային փոստին ([email protected]) ուղարկել իրենց տվյալները՝ անուն, ազգանուն, բնակության վայրը (մարզ, քաղաք, փողոց, շենք, բնակարան/տուն) և բջջային հեռախոսահամարը՝ կապի պահպանման նպատակով։ Հայտնում ենք նաև, որ նման տեղեկատվության տրամադրումը որևէ պարտավորություն չի առաջացնում։ Գործարկվել է թեժ գծի հեռախոսահամար՝ +7 778 229 18 81»,-ասված է հայտարարության մեջ: Դեսպանությունը միաժամանակ խնդրում է հետևել ՀՀ առողջապահության նախարարության կամ Ղազախստանի և Ղրղզստանի իշխանությունների ցուցումներին և խորհուրդներին։
Ղազախստանում հավատարմագրված ՀՀ դեսպանը համատեղության կարգով կատարում է նաև Ղրղզստանում ՀՀ դեսպանի պարտականությունները՝ նստավայրը Նուր-Սուլթան:

Посольство Армении в Казахстане и Кыргызстане призывает граждан Армении быть на связи с ними
В связи с распространением эпидемии коронавируса по всему миру посольство Армении в Казахстане и Кыргызстане призывает граждан Армении поддерживать постоянную связь с дипломатическим представительством. Как передает Арменпресс, об этом посольство пишет на своей странице в Facebook.
“Учитывая нынешнюю ситуацию быстрого распространения коронавируса нового типа по всему миру, посольство Армении в Казахстане и Кыргызстане предлагает быть на постоянной связи с посольством, призывает граждан Армении, временно или постоянно проживающих в Казахстане и Кыргызстане, на электронную почту посольства [email protected] отправлять свои данные - имя, фамилию, место жительства (регион, город, улица, дом, квартира) и номер своего мобильного телефона с целью сохранения связи. Сообщаем также, что предоставление такой информации не создаст никаких обязательств. Открыт номер горячей линии ՝ + 7 778 229 18 81”, - это написано в заявлении посольства. Посольство одновременно просит выполнять указания и советы Министерства здравоохранения Армении и властей Казахстана и Кыргызстана.
Посол Армении в Казахстане по совместительству исполняет также и обязанности посла Армении в Кыргызстане, резиденция в Нур-Султане.