Պետդուման օրենք ընդունեց ՌԴ-ի Սահմանադրության ուղղման մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պետդուման մարտի 11-ին երրորդ՝ վերջնական ընթերցմամբ, ընդունել Է օրենք Սահմանադրության մեջ ուղղում կատարելու մասին, որը ներկայացվել Էր ՌԴ-ի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի կողմից, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով «Ինտերֆաքս»-ին:
Օրինագծի ընդունման օգտին քվեարկել Է 383 պատգամավոր, 43-ը ձեռնպահ Է մնացել, դեմ չի եղել: Օրենքի համար ստացվել Է շուրջ 390 ուղղում, ավելի վաղ լրագրողներին ասել Է Պետդումայի նախագահ Վյաչեսլավ Վոլոդինը: Ուղղումները մեծավ մասամբ նախապատրաստել Էր հատուկ աշխատանքային խումբը, որի կազմում Էին Պետդումայի պատգամավորներ, սենատորներ, հասարակական գործիչներ, փորձագետներ: Ուղղումների զգալի մասը խորհրդարանի ստորին պալատին ներկայացրել Է պետության ղեկավարը: Ուղղումների թվում Է «անընդմեջ» բառի բացառումը երկու նախագահական ժամկետների վերաբերյալ, որոնց ընթացքում կարող Է պաշտոնավարել միեւնույն անձը:
Բացի դրանից, ընդունվել Է պատգամավոր Վալենտինա Տերեշկովայի առաջարկած ուղղումը նախորդ նախագահական ժամկետների զրոյացման մասին:
Այսպիսով այն անձը, որը նախկինում զբաղեցրել Է կամ այժմ զբաղեցնում Է նախագահի պաշտոնը, կկարողանա կրկին դառնալ պետության ղեկավարի պաշտոնի թեկնածու: Ուղղումները նաեւ նախատեսում են, որ նախկին նախագահը կկարողանա ստանալ սենատորի ցմահ կարգավիճակ:

YEREVAN, MARCH 11, ARMENPRESS. Russia’s State Duma (the lower house of parliament) has passed the third and final reading of a bill amending the country’s Constitution, reports TASS news agency.
A total of 383 lawmakers voted in favor of the bill, and no one voted ‘no.’ As many as 43 legislators (members of the Communist Party’s faction) abstained from voting. Other parliamentary factions supported the document.
The bill expands the authority of Russia’s parliament and Constitutional Court, bars officials from holding foreign passports and residence permits and ensures the supremacy of the Constitution within Russia’s legal system. Besides, it adds a reference to God to the Constitution and enshrines the role of Russian as the language of a state-forming ethnic group. The bill also amends laws related to procedures and the implementation of the constitutional amendments.
The bill will now be submitted to the Federation Council (the upper house of parliament), which plans to consider the document later on Wednesday.
If two-thirds of Russia’s regional legislatures support the bill, the president will ask the Constitutional Court to check the amendments. If the court releases a positive ruling, a nationwide vote will be held on April 22. If the country’s people support the constitutional amendments, the head of state will issue a decree on the official publication of the amended Constitution, announcing the date when the amendments will take effect.