Փաշինյանը Գորիսում հրապարակեց ապրիլի 5-ի հանրաքվեի հռչակագրի նախագիծը
ԳՈՐԻՍ, 11 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀՀ վարչապետ, «Այո» քարոզչական կողմի ներկայացուցիչ Նիկոլ Փաշինյանը հրապարակեց ապրիլի 5-ին կայանալիք Սահմանադրության փոփոխությունների հանրաքվեի հռչակագրի նախագիծը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Փաշինյանը նախագծի տեքստն ընթերցեց մարտի 11-ին Գորիս քաղաքում տեղի ունեցած հանրահավաքի ընթացքում։ «2018թ. Հայաստանում տեղի ունեցած թավշյա, ոչ բռնի հեղափոխությունից հետո անընդհատ շրջանառության մեջ է դրվում այն թեման, որ անհրաժեշտ է նախորդ շրջանի իշխանությանը տալ քաղաքական գնահատական։ Այժմ ստեղծվել է հանրաքվեի հռչակագիր, որով կտրվի քաղաքական գնահատական վերջին 30 տարվա ընթացքում տեղի ունեցած քաղաքական գործընթացներին»,- ասաց Փաշինյանը։
Հռչակագրի նախագծի առաջին կետով նշվում է, որ 1995 թվականից մինչև 2018 թվականի հեղափոխությունը, բացի 1999թ. խորհրդարանական ընտրություններից, մնացած բոլոր համապետական ընտրությունները չեն արտահայտել ժողովրդի ազատ կամքը։ Հռչակագրում անդրադարձ է կատարվում նաև մինչև թավշյա հեղափոխությունը Հայաստանում ստեղծված կոռուպցիոն համակարգին և այլ թեմաների։
Վարչապետը նշեց, որ մինչև մարտի 31-ը քաղաքացիները հնարավորություն կունենան հռչակագրի նախագծի վերաբերյալ իրենց առաջարկները ներկայացնել «Այո»-ի շտաբին։
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին Սյունիքի մարզում ընթացող քարոզարշավի ժամանակ ուղեկցում են վարչապետի տիկին Աննան Հակոբյանը, Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար, «Այո»-ի շտաբի պետ Սուրեն Պապիկյանը, Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Արայիկ Հարությունյանը, պատգամավորներն և այլ պաշտոնյաներ։

Pashinyan releases draft declaration of April 5 referendum during campaign in Goris
GORIS, MARCH 11, ARMENPRESS. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, representative of the YES campaigning side, today released the draft declaration of the April 5 referendum on Constitutional amendments during a campaign in Goris town.
“After the 2018 Velvet, peaceful revolution in Armenia there is a topic which is constantly under circulation according to which it is necessary to give a political assessment to the previous leadership. Currently we have created a declaration of the referendum which will give a political assessment to the political processes that have taken place in Armenia in the past 30 years”, the PM said, while reading the text of the draft in Goris.
The first point of the declaration states that starting from 1995 up to the 2018 Revolution, except from the 1999 parliamentary elections, all the remaining national elections didn’t express people’s free will. The declaration also touches upon the corruption system and other topics in Armenia before the Velvet revolution.
Pashinyan informed that before March 31 the citizens can present their proposals over the draft declaration to the YES staff.
Prime Minister Nikol Pashinyan started on March 10 the campaign for YES vote in the upcoming referendum which is scheduled on April 5. The PM started his campaign from Syunik province. He is accompanied by his spouse Anna Hakobyan, Minister of education Arayik Harutyunyan, Minister of territorial administration Suren Papikyan and My Step faction head Lilit Makunts. The April 5 referendum proposes to suspend the powers of the President and 6 judges of the Constitutional Court.