Փաշինյանը Գորիսում հրապարակեց ապրիլի 5-ի հանրաքվեի հռչակագրի նախագիծը
ԳՈՐԻՍ, 11 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀՀ վարչապետ, «Այո» քարոզչական կողմի ներկայացուցիչ Նիկոլ Փաշինյանը հրապարակեց ապրիլի 5-ին կայանալիք Սահմանադրության փոփոխությունների հանրաքվեի հռչակագրի նախագիծը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Փաշինյանը նախագծի տեքստն ընթերցեց մարտի 11-ին Գորիս քաղաքում տեղի ունեցած հանրահավաքի ընթացքում։ «2018թ. Հայաստանում տեղի ունեցած թավշյա, ոչ բռնի հեղափոխությունից հետո անընդհատ շրջանառության մեջ է դրվում այն թեման, որ անհրաժեշտ է նախորդ շրջանի իշխանությանը տալ քաղաքական գնահատական։ Այժմ ստեղծվել է հանրաքվեի հռչակագիր, որով կտրվի քաղաքական գնահատական վերջին 30 տարվա ընթացքում տեղի ունեցած քաղաքական գործընթացներին»,- ասաց Փաշինյանը։
Հռչակագրի նախագծի առաջին կետով նշվում է, որ 1995 թվականից մինչև 2018 թվականի հեղափոխությունը, բացի 1999թ. խորհրդարանական ընտրություններից, մնացած բոլոր համապետական ընտրությունները չեն արտահայտել ժողովրդի ազատ կամքը։ Հռչակագրում անդրադարձ է կատարվում նաև մինչև թավշյա հեղափոխությունը Հայաստանում ստեղծված կոռուպցիոն համակարգին և այլ թեմաների։
Վարչապետը նշեց, որ մինչև մարտի 31-ը քաղաքացիները հնարավորություն կունենան հռչակագրի նախագծի վերաբերյալ իրենց առաջարկները ներկայացնել «Այո»-ի շտաբին։
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին Սյունիքի մարզում ընթացող քարոզարշավի ժամանակ ուղեկցում են վարչապետի տիկին Աննան Հակոբյանը, Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար, «Այո»-ի շտաբի պետ Սուրեն Պապիկյանը, Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Արայիկ Հարությունյանը, պատգամավորներն և այլ պաշտոնյաներ։

Пашинян в Горисе обнародовал проект декларации о референдуме 5 апреля
Премьер-министр Армении, представитель агитационной стороны “Да” Никол Пашинян опубликовал проект декларации о референдуме по конституционным реформам, который состоится 5 апреля.
Как передает Арменпресс, текст проекта Пашинян зачитал на митинге в Горисе 11 марта. “После бархатной, ненасильственной революции 2018 г. в Армении постоянно муссируется тема, что необходимо дать прежним властям политическую оценку. Сейчас разработана декларация референдума, которая даст политическую оценка политическим процессам в течение последних 30 лет”, - сказал Пашинян.
В первом пункте проекта Декларации отмечается, что с 1995 года до революции 2018 года, все общегосударственные выборы, кроме выборов 1999 г., не выражали свободной воли народа. В декларации затрагиваются также созданная в Армении до бархатной революции коррупционная система и другие темы.
Премьер-министр отметил, что до 31 марта граждане смогут иметь возможность представить свои предложения по проекту декларации штабу “Да”.
Премьер-министра Армении Никола Пашиняна сопровождают супруга премьер-министра Анна Акопян, министр территориального управления и инфраструктур, руководитель штаба “Да” Сурен Папикян, министр образования, науки, культуры и спорта Араик Арутюнян, депутаты и другие должностные лица.
Проведение референдума по конституционным реформам предполагает разрешение вопроса прекращения полномочий председателя Конституционного суда Грайра Товмасяна и 6 членов суда. Референдум по конституционным реформам состоится 5 апреля. Предвыборная кампания референдума по конституционным реформам стартовала 17 февраля.