100 տարեկանում մահացել Է ՄԱԿ-ի նախկին գլխավոր քարտուղար Խավիեր Պերես դե Կուելյարը
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պերուում կյանքի 101-րդ տարում մահացել Է պերուացի դիվանագետ Խավիեր Պերես դե Կուելյարը, որը 1982 – 1991 թվականներին զբաղեցրել Է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի պաշտոնը: Մարտի 4-ին այդ մասին հայտնել Է Պերուի RPP ռադիոկայանը՝ վկայակոչելով դիվանագետի որդուն՝ Ֆրանսիսկոյին:
«Հայրս վախճանվեց ծանր շաբաթվանից հետո, նա մահացավ 20:09-ին (Երեւանի ժամանակով 05:09-ին) եւ հանգչում Է խաղաղությամբ»,- մեջբերում Է ռադիոկայանը Ֆրանսիսկո Պերես դե Կուելյարի խոսքը: Նշվում Է, որ Պերես դե Կուելյարը մահացել Է տանը, մահը վրա Է հասել բնական պատճառներով:
Խավիեր Պերես դե Կուելյարը 1982 թվականի հունվարի 1-ից ստացել Է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի պաշտոնը եւ աշխատել երկու ժամկետ: Պերես դե Կուելյարն ակտիվորեն զբաղվել Է միջնորդական գործունեությամբ: Մասնավորապես, 1982 թվականին նա մասնակցել Է Ֆոլկլենդյան (Մալվինյան) կղզիների շուրջն անգլո-արգենտինական հակամարտության լուծման ուղիների որոնմանը, 1980-ական թվականների վերջին աջակցություն Է ցույց տվել իրանա-իրաքյան հակամարտության լուծմանը, 1990 թվականին փորձեր Է ձեռնարկել համոզելու Իրաքի առաջնորդ Սադամ Հուսեյնին հանելու զորքերը Քուվեյթից, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

YEREVAN, MARCH 5, ARMENPRESS. Former Secretary-General of the United Nations Javier Pérez de Cuéllar has died in Peru at the age of 101, the United Nations said in a statement.
“He was an accomplished statesman, a committed diplomat and a personal inspiration who left a profound impact on the United Nations and our world. Mr. Pérez de Cuéllar’s life spanned not only a century but also the entire history of the United Nations, dating back to his participation in the first meeting of the General Assembly in 1946”, UN Secretary-General Antonio Guterres said in a statement, offering condolences.
Reuters reports Perez de Cuellar served as head of the international body from 1982 to 1991. During his time in office, he played a crucial role in securing the release of American hostages held in Lebanon as well as peace accords in Cambodia and El Salvador.