ԱՄՆ-ի կոնգրեսականները համաձայնել են 8,3 մլրդ դոլար հատկացնել կորոնավիրուսի դեմ պայքարելու համար
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատը մարտի 4-ին գործնականում միաձայն հավանություն Է տվել այն օրինագծին, որը Միացյալ Նահանգների վարչակազմին 8,3 միլիարդ դոլար կտրամադրի կորոնավիրուսի դեմ պայքարելու համար: Նախաձեռնությունը պաշտպանել Է 415 կոնգրեսական, դեմ Է արտահայտվել սոսկ երկու հանրապետական, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Օրինագիծը, մասնավորապես, նախատեսում Է ավելի քան 3 միլիարդ դոլարի տրամադրում պատվաստանյութի մշակման եւ ախտորոշիչ հետազոտությունների ֆինանսավորմանը, ինչպես նաեւ կորոնավիրուսից բուժմանը: Կանխարգելիչ միջոցառումների համար կհատկացվի եւս 2,2 միլիարդ դոլար, որից 950 միլիոնը կուղղորդվի պետական բժշկական հիմնարկությունների օժանդակմանը:
Ըստ որում 500 միլիոն դոլարը կտրամադրվի տարեց ամերիկացիների՝ որպես կորոնավիրուսի համար ամենախոցելի կատեգորիայի հեռաբժշկական ծառայությունների մատուցման ծրագրի ֆինանսավորմանը: Սպասվում Է, որ Սենատը նախաձեռնությունը կհաստատի մինչեւ շաբաթվա վերջը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Конгрессмены США одобрили выделение $8,3 млрд на борьбу с коронавирусом
Палата представителей Конгресса США практически единогласно одобрила в среду законопроект, который предоставит американской администрации $8,3 млрдна борьбу с коронавирусом. Инициативу поддержали 415 конгрессменов, против высказались лишь два республиканца, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Законопроект, в частности, предусматривает выделение более $3 млрдна финансирование разработки вакцины и диагностических исследований, а также лечение коронавируса. На профилактические меры пойдут еще $2,2 млрд, из которых 950 млн направят на поддержку медицинских госучреждений. При этом $500 млн будут направлены на финансирование программы оказания телемедицинских услуг пожилым американцам как самой уязвимой для коронавируса категории граждан страны.