Չինաստանում եւս 31 մարդ Է մահացել կորոնավիրուսից
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չինաստանում անցած 24 ժամվա ընթացքում գրանցվել Է Covid-19 կորոնավիրուսի հարուցած թոքաբորբից մահվան 31 դեպք եւ հայտնաբերվել Է 125 նոր հիվանդացած: Այդ մասին հայտնել Է ՉԺՀ-ի Առողջապահության պետական կոմիտեն, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Անցյալ տարվա դեկտեմբերից ի վեր կորոնավիրուսի զոհերի թիվը կազմել Է 2943, գրանցվել Է հիվանդանալու 80 հազար 151 դեպք:
Մահվան բոլոր դեպքերը գրանցվել են վարակի տարածման Էպիկենտրոնում՝ Հուբեյի նահանգում, որտեղ մեկ օրում հայտնաբերվել Է 114 նոր հիվանդ:
Ընդամենը ներկայում երկրի հիվանդանոցներում բուժումը շարունակում Է 30 հազար մարդ, ավելի քան 6,8 հազար հիվանդների վիճակը գնահատվում Է՝ ծանր: Միեւնույն ժամանակ 47 հազարից ավելի մարդ ապաքինվել եւ դուրս Է գրվել բուժհիմնարկներից:
Ինչպես հետեւում Է Առողջապահության պետական կոմիտեի վիճակագրությունից, անցած 24 ժամվա ընթացքում հիվանդությունից մահվան դեպքերի թիվը նվազել Է 11-ով՝ 42-ից մինչեւ 31, հիվանդացածների թիվը 202-ից կրճատվել Է մինչեւ 125:
Գերատեսչության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մի Ֆենը նախօրյակին հայտարարել Է, որ հիվանդանալու դեպքերի նվազումը կարող Է նշանակել, որ Չինաստանում կորոնավիրուսի տարածման հետ կապված իրադրությունը կայունանում Է
Միեւնուն ժամանակ ՉԺՀ-ի նախագահ Սի Ծինփինն ընդգծել Է, որ դեռեւս շատ վաղ Է խոսել այն մասին, որ երկրում արմատական բեկում Է ձեռք բերվել կորոնավիրուսի դեմ պայքարում: Նա նշել Է պատվաստանյութի եւ այլ դեղամիջոցների ստեղծման ուղղությամբ գիտական հետազոտություններն ակտիվացնելու անհրաժեշտությունը:
Նոր կորոնավիրուսի (2019-nCoV) բռնկումը գրանցվել Է 2019 թվականի դեկտեմբերի վերջին Կենտրոնական Չինաստանի ամենախտաբնակ քաղաքում՝ 12-միլիոնանոց Ուհանում: Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունն այն ճանաչել Է միջազգային մասշտաբի արտակարգ դրություն՝ բնութագրելով որպես համաճարակ՝ բազմաթիվ օջախներով, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

31 человек погиб от коронавируса в КНР за сутки
В Китае за истекшие сутки зарегистрирован 31 случай летального исхода от пневмонии, вызываемой новым типом коронавируса (COVID-19), и выявлено 125 новых заболевших, сообщил Госкомитет здравоохранения КНР.
С декабря прошлого года число жертв коронавируса составило 2943 человек, зарегистрировано 80151 случаев заболевания.
Все смертельные случаи зафиксированы в эпицентре распространения инфекции провинции Хубэй, где выявлено за сутки 114 новых больных,сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
С декабря прошлого года жертвами коронавируса в Хубэе стали 2834 человек, заболели 67217. По состоянию на вечер пятницы, более 36167 человек вылечились и выписаны из больниц.
Всего на материковой части страны в настоящее время в медучреждениях проходит курс лечения 30 тыс. человек, состояние более 6,8 тыс. больных оценивается как тяжелое.
В то же время, более 47 тыс. человек выздоровели и покинули медучреждения.
На китайских территориях вне материковой части с декабря прошлого года зарегистрирован 151 случай заболевания: в Гонконге - 100 (при двух случаях смертельного исхода), в Макао - 10, на Тайване - 41 (один случай смерти).
Как следует из статистики Госкомздрава, за истекшие стуки на 11 человек - с 42 до 31 - снизилось число летальных исходов заболевания, число заболевших сократилось с 202 до 125.
Официальный представитель ведомства Ми Фэн накануне заявил, что снижение числа заболеваний может означать, что ситуация с распространением коронавируса в Китае стабилизировалась.
В то же время, председатель КНР Си Цзиньпин предупредил, что еще слишком рано говорить о том, что в стране достигнут кардинальный поворот к победе над коронавирусом.
При посещении в понедельник Академии военно-медицинских наук он подчеркнул необходимость активизации научных исследований по созданию вакцины и других лекарственных препаратов.