Ուհանում հիվանդանոց է փակվել, կորոնավիրուսով վարակվածության նոր դեպքերի թիվը նվազում է
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կորոնավիրուսի էպիկենտրոն համարվող Չինաստանի Ուհան քաղաքում փակվել է հատուկ կառուցված 16 հիվանդանոցներից մեկը՝ վերջին պացիենտին դուրս գրելուց հետո: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, «Reuters»-ը տեղեկացնում է, որ պատճառն այն է, որ վարակվածության նոր դեպքերի թվի անկում է նկատվում:
Հիվանդանոցը փակելու մասին տեղեկությունը համընկավ Հուբեյ նահանգում, մասնավորապես, կենտրոն համարվող Ուհանում նոր հիվանդացությունների թվի կրճատման հետ: Չնայած դրան, Չինաստանը շարունակում է հատուկ ուշադրության կենտրոնում պահել իրենց տները վերադարձողներին, հատկապես այն երկրներից, որտեղ նոր բռնկումներ են:
Չինաստանի առողջապահության ազգային հանձնաժողովի ներկայացուցիչը տեղեկացրել էր, որ Ուհանում իրավիճակը, կարծես, վերահսկելի է դառնում, դրական միտում է նկատվում:
Կորոնավիրուսն ի հայտ է եկել Ուհան քաղաքում նախորդ տարվա վերջին և այդ ժամանակից ի վեր վարակել է ավելի քան 86 հազար 500 մարդ:
Չինաստանում, որտեղից նոր կորոնավիրուսն սկսել է տարածվել մյուս երկրներ, վիրուսից զոհերի թիվը հասել է 2912-ի՝ մեկ օրում ավելանալով 42-ով: Այդ մասին մարտի 2-ին հայտնել է ՉԺՀ-ի հիգիենայի եւ առողջապահության հարցերի պետական կոմիտեն: Երկրների թիվը, որտեղ կորոնավիրուս է հայտնաբերվել, հասել է 65-ի:

Wuhan closes makeshift hospital as new cases of coronavirus in China drop sharply
YEREVAN, MARCH 2, ARMENPRESS. The Chinese city at the center of the coronavirus epidemic closed its first makeshift hospital, one of 16 hurriedly built to handle the epidemic, after it discharged the last recovered patients, state broadcaster CCTV said today, reports Reuters.
News of the closure coincided with a sharp decline in new cases in Hubei province and the provincial capital Wuhan, but the country remained on alert as Chinese nationals returning home are testing positive for the virus.
China’s central Hubei province, the epicenter of the country’s coronavirus outbreak, reported less than 200 cases of new infections for the first time since January.
Hubei had 196 new confirmed cases on Sunday, the National Health Commission said on Monday, sharply down from 570 cases a day earlier and the lowest since Jan. 24.
The decline was driven by a fall in new cases in Wuhan, where the virus first appeared last December, which reported 193 new infections, the lowest since Jan. 26.
The death toll from the outbreak in mainland China reached 2,912 as of the end of Sunday, up by 42 from the previous day.