Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձներ է հղել Իրանի նախագահին և հոգևոր առաջնորդին
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձներ է հղել Իրանի Իսլամական Հանրապետության նախագահ Հասան Ռոհանիին և Իսլամական հեղափոխության գերագույն առաջնորդ Սեյյեդ Ալի Խամենեիին՝ Իսլամական հեղափոխության հաղթանակի 41-րդ տարեդարձի կապակցությամբ: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ վաևրչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
ՀՀ վարչապետի՝ ԻԻՀ նախագահին ուղղված շնորհավորական ուղերձում ասված է.
«Ջերմորեն շնորհավորում եմ Ձեզ և Իրանի բարեկամ ժողովրդին Իսլամական հեղափոխության հաղթանակի 41-րդ տարեդարձի կապակցությամբ:
Մեր ժողովուրդների միջև դարավոր բարեկամությունն ու պատմական ավան­դույթները ամուր հիմք են հայ-իրանական անխափան հարաբերությունների շարունակական առաջընթացի համար։
Համոզված եմ, որ Իրան կատարած իմ այցի ընթացքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների, ինչպես նաև համատեղ ծրագրերի լիակատար իրագործումը կնպաստեն երկկողմ հարաբերությունների ընդլայնմանը՝ ի շահ երկու ժողո­վուրդ­ների:
Օգտվելով առիթից՝ հրավիրում եմ Ձեզ այցելելու Հայաստան Ձեզ հարմար ժամանակ:
Մաղթում եմ Ձեզ քաջառողջություն և հաջողություն, իսկ Իրանի բարեկամ ժողովրդին՝ բարեկեցություն և խաղաղություն»:
Իսլամական հեղափոխության գերագույն առաջնորդ Սեյյեդ Ալի Խամենեիին ուղղված շնորհավորական ուղերձում նշված է.
Համոզված եմ, որ Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը կշարունակի զարգացման ուղին՝ արձանագրելով նորանոր հաջողություններ և ձեռքբերումներ:
Դարերի խորքից եկող հայ-իրանական հարաբերությունները, հիմնված մեր ժողովուրդների միջև անխախտ բարեկամության ու փոխադարձ հարգանքի վրա, երկկողմ գործակցության ընդլայնման առհավատչյան են։
Հայաստանը շահագրգռված է բարեկամ Իրանի հետ առաջ մղելու ընդգրկուն երկկողմ օրակարգ` ի նպաստ մեր ժողովուրդների բարօրության ու առաջընթացի:
Ձերդ Վսեմությանը մաղթում եմ քաջառողջություն և արևշատություն, իսկ Իրանի բարեկամ ժողովրդին՝ խաղաղություն և բարգավաճում»:

Armenian PM sends congratulatory letters to Iran’s President and Supreme Leader
YEREVAN, FEBRUARY 11, ARMENPRESS. Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan sent congratulatory letters to Iran’s President Hassan Rouhani and Supreme Leader Ali Khamenei on the 41stanniversary of the victory of the Islamic Revolution, the PM’s Office told Armenpress.
In his letter addressed to Rouhani, Pashinyan said: “I warmly congratulate you and the good people of Iran on the 41st anniversary of the victory of Islamic Revolution.
The centuries-old friendship and historical traditions between our peoples are a firm base for the constant progress of the Armenian-Iranian uninterrupted relations.
I am sure that the complete implementation of joint programs and agreements reached during my visit to Iran will contribute to the expansion of bilateral relations for the benefit of the two peoples.
By using this chance I invite you to visit Armenia at your appropriate time.
I wish you good health, success, and peace and prosperity to the Iranian people”.
The letter addressed to Iran’s Supreme Leader says:
“Accept my warmest congratulations on the 41st anniversary of the victory of Islamic Revolution.
I am confident that the Islamic Republic of Iran will continue its development path by recording new success and achievements.
The centuries-old Armenian-Iranian relations, which are based on the friendship and mutual respect between our peoples, are a guarantee for expanding the bilateral partnership.
Armenia is interested in pushing forward a comprehensive bilateral agenda with friendly Iran for the benefit of the welfare and progress of our peoples.