Վահե Էնֆիաջյանն ընդունել է ՀՀ-ում Բելառուսի դեսպանին
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Վահե Էնֆիաջյանը փետրվարի 11-ին ընդունել է ՀՀ-ում Բելառուսի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Իգոր Նազարուկին: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ ԱԺ հասարակայնության հետ կապերի և հաղորդակցության վարչությունից:
Ողջունելով դեսպանին՝ Վահե Էնֆիաջյանն ընդգծել է Հայաստանի եւ Բելառուսի միջեւ պատմականորեն ձեւավորված բարեկամական հարաբերությունները, կարեւորել միջխորհրդարանական փոխգործակցության զարգացումը:
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահն առաջարկել է Հայաստանի եւ Բելառուսի Ազգային ժողովների միջեւ համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի՝ տարվա ընթացքում գումարվելիք հերթական նիստում ընդունել հուշագիր՝ նվիրված Հայրենական Մեծ պատերազմի հաղթանակի 75-րդ ամյակին: «Դա մեր ընդհանուր պատմությունն է, դա մեր ընդհանուր հաղթանակն է»,- նշել է Վահե Էնֆիաջյանը:
Կարեւորելով Վահե Էնֆիաջյանի առաջարկը՝ Իգոր Նազարուկը բարձր է գնահատել հայերի նշանակալի ներդրումը ֆաշիզմից Բելառուսի ազատագրման գործում: Նա տեղեկացրել է, որ անցած տարի լույս է տեսել «Հայ մարտիկները պատերազմի տարիներին Բելառուսի համար պայքարում» անվանումը կրող գիրքը:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել մի շարք ոլորտներում համագործակցության խորացմանը, մասնավորապես փոխշահավետ է համարվել առեւտրատնտեսական կապերի զարգացումը:
Դեսպանի խոսքով՝ 2019թ-ին Բելառուսից Հայաստան ներմուծման ծավալներն աճել են 144%-ով: Ավելացել է նաեւ Հայաստանից Բելառուս արտահանման ցուցանիշը: Ըստ նրա՝ եթե 2018թ-ին երկու երկրների միջեւ ապրանքնաշրջանառության ծավալը եղել է 50.1 մլն դոլար, ապա 2019թ.-ին այն արդեն կազմել է 73 մլն դոլար:
Դեսպանը պատրաստակամություն է հայտնել աջակցել Հայաստանի եւ Բելառուսի միջեւ միջխորհրդարանական կապերի, ինչպես նաեւ տարբեր ոլորտներում գործակցության զարգացմանը:

Вице-спикер НС Армении Ваге Энфиаджян принял посла Беларуси
Вице-спикер Национального Собрания Армении Ваге Энфиаджян 11 февраля принял Чрезвычайного и Полномочного посла Республики Беларусь в Армении Игоря Назарука.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе аппарата президента Армении, приветствуя посла, В.Энфиаджян подчеркнул исторически сложившиеся дружественные отношения между Арменией и Беларусью, развитие межпарламентского взаимодействия.
Вице-спикер НС предложил в ходе созываемого в текущем году очередного заседания Межпарламентской комиссии по сотрудничеству между НС Армении и НС Беларуси принять меморандум к 75-летию победы в Великой Отечественной войне. “Это наша общая история, наша общая победа”, - отметил В.Энфиаджян.
Подчеркнув важность предложения вице-спикера, И.Назарук высоко оценил значительный вклад армян в освобождение Беларуси от фашизма. Он сообщил о выходе в свет в прошлом году книги “Армянские воины в борьбе за Беларусь в годы войны”.
На встрече затронуто углубление сотрудничества в ряде сфер, в частности сочтено взаимовыгодным развитие торгово-экономических связей.
По словам посла, в 2019 г. объем импорта из Беларуси в Армению возрос на 144%. Увеличился также экспорт из Армении в Беларусь. По Назаруку, если в 2018 г. объем товарооборота между двумя странами составлял 50,1 млн. долларов, то в 2019 г. – уже 73 млн.
Посол выразил готовность содействовать развитию между Арменией и Беларусью межпарламентских связей, а также взаимодействию в различных сферах.