Ադրբեջանում լռության օր է. ընտրություններում պատգամավորի 1 մանդատի համար կպայքարի 11 թեկնածու
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանի Հանրապետությունում լռության օր է, փետրվարի 9-ին այնտեղ կայանալու են արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` Ադրբեջանի Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի նախագահ Մազախիր Պանախովը Բաքվում հրավիրված մամուլի ասուլիսում հայտարարել է, որ Միլլի Մեջլիսում առկա 125 տեղի համար պայքարելու է 1321 թեկնածու, այսինքն` յուրաքանչյուր պատգամավորական մանդատի համար պայքարելու է մոտ 11 հոգի:
Ադրբեջանում իշխող «Նոր Ադրբեջան» կուսակցության քաղաքական խորհրդի՝ նոյեմբերի 28-ին կայացած արտահերթ նիստի ընթացքում որոշում էր ընդունվել՝ հանդես գալ գործող խորհրդարանը լուծարելու առաջարկությամբ: Որոշումը հիմնավորվել էր նախագահ Իլհամ Ալիևի նախաձեռնած բարեփոխումների գործընթացին աջակցելու նպատակով, քանի որ Միլլի Մեջլիսի ներկա կազմը չի համապատասխանում պետության ղեկավարի վարած քաղաքականությանը և փաստացի չի մասնակցում երկրում իրականացվող բարեփոխումներին:
Դեկտեմբերի 2-ին խորհրդարանն ընդունել էր խորհրդարանը լուծարելու և արտահերթ ընտրություններ անցկացնելու վերաբերյալ Ադրբեջանի նախագահին ուղղված դիմումը: Նախագահը խորհրդարանը լուծարելու վերաբերյալ հարցում ուղարկել Սահմանադրական դատարան: Դեկտեմբերի 4-ին Սահմանադրական դատարանը հաստատել էր, որ Միլլի Մեջլիսի լուծարման մասին որոշումը համապատասխանում է Ադրբեջանի սահմանադրությանը, ինչից հետո, նախագահ Ալիևը խորհրդարանի արձակման և արտահերթ ընտրությունների անցկացման վերաբերյալ հրամանագիր էր ստորագրել։ Արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունները նշանակվել են 2020թ. փետրվարի 9-ին, այն դեպքում, երբ Ադրբեջանում հերթական խորհրդական ընտրությունների անցկացումը նախանշված էր 2020թ. նոյեմբերին:
Ադրբեջանում կադրային փոփոխությունները մեկնարկել են 2018թ. գարնանը, երբ երկրի վարչապետի պաշտոնը լքեց 83-ամյա Արթուր Ռասիզադեն, իսկ նրան այդ պաշտոնում փոխարինեց 71-ամյա Նովրուզ Մամեդովը, ով, սակայն, երկար չպաշտոնավարեց, և 2019թ. հոկտեմբերի 8-ին նրա պաշտոնանկությունը սկիզբ դրեց Ադրբեջանի վերնախավում մի շարք կադրային փոփոխությունների: Փոխվարչապետի պաշտոնում 75-ամյա Հաջիբուլա Աբութալիբովին փոխարինեց 71-ամյա Ալի Հասանովը:
2020թ. սկզբում նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի պաշտոնում նշանակվեց 44-ամյա Սամիր Նուրիևը, իսկ կառավարությունը գլխավորեց 63-ամյա Ալի Ասադովը:
Ադրբեջանի նախագահը ցանկանում է երիտասարդացնել նաև Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովում և այլ միջազգային կառույցներում Ադրբեջանի պատվիրակությունների կազմը:
Արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններն Ադրբեջանում կմեկնարկեն փետրվարի 9-ին, ժամը 08:00-ին: Նոր խորհրդարանը կընտրվի 5 տարի ժամկետով:

В Азербайджане День молчания — за 1 депутатский мандат поборются 11 кандидатов
КакпередаетАрменпресс,председатель Центральной избирательной комиссии Азербайджана МазахирПанахов заявил на пресс-конференции в Баку, что в Милли Меджлисе за 125 мест будет бороться 1321 кандидат, то есть за каждый 1 депутатский мандат будут бороться около 11 кандидатов.
На внеочередной сессии политсовета правящей партии «Ени Азербайджан» в Азербайджане 28 ноября было принято решение о роспуске действующего парламента. Решение было оправданным в поддержку процесса реформ, начатого президентом Ильхамом Алиевым, поскольку нынешний состав Милли Меджлиса не соответствует политике, проводимой главой государства, и фактически не участвует в проводимых в стране реформах.
2 декабря парламент принял заявление президенту Азербайджана о роспуске парламента и проведении внеочередных выборов. Президент направил запрос о роспуске парламента в Конституционный суд. 4 декабря Конституционный суд постановил, что решение о роспуске Милли Меджлиса соответствует Конституции Азербайджана, после чего президент Алиев подписал указ о роспуске парламента и проведении досрочных выборов. Внеочередные парламентские выборы назначены на 9 февраля 2020 года — когда очередные президентские выборы в Азербайджане были назначены на ноябрь 2020 года.
Кадровые изменения начались в Азербайджане весной 2018 года, когда 83-летний Артур Расизаде подал в отставку с поста премьер-министра.Его сменил 71-летний Новруз Мамедов, но он недолго занимал этот пост. Его отставка 8 октября 2019 года ознаменовала начало ряда кадровых изменений в азербайджанской элите. 75-летнегоГаджибуллуАбуталибовав качестве заместителя премьер-министра сменил 71-летний Али Гасанов.
В начале 2020г.44-летний Самир Нуриев был назначен на пост президента, а правительство возглавил 63-летний Али Асадов.
Президент Азербайджана также хочет обновить и омолодить состав азербайджанских делегаций в Парламентской Ассамблее Совета Европы и других международных структурах.
Внеочередные парламентские выборы в Азербайджане начнутся 9 февраля в 08:00. Новый парламент будет избран на пятилетний срок.