ՍԴ ճգնաժամի հանգուցալուծման «Իմ քայլը» խմբակցության տարբերակը կքննարկվի ԱԺ խորհրդի նիստում
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Ազգային ժողովի «Իմ քայլը» խմբակցությունը Սահմանադրական դատարանի շուրջ ստեղծված ճգնաժամի հանգուցալուծման տարբերակ ունի: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին փետրվարի 3-ին խորհրդարանում լրագրողների հետ զրույցում ասաց խմբակցության ղեկավար Լիլիթ Մակունցը:
«Իշխանություններն այս ընթացքում արել են առավելագույնը, որպեսզի ՍԴ շուրջ ստեղծված ճգնաժամը չխորանա: Սա արել են Սահմանադրության տառին հետևելով, ինչը նաև արտացոլված է ԵԽԽՎ համազեկուցողների արձանագրություններում: Սահմանադրական դատարանն ունի լեգիտիմության խորը դեֆիցիտ, ինչը վերականգնելու համար պահանջ են դնում մեր առջև ՀՀ քաղաքացիները: Մենք, որպես առաջնային մանդատ կրող ինստիտուտ, պարտավոր ենք այս հարցը լուծել մեր իրավասությունների շրջանակում: Այդ կապակցությամբ «Իմ քայլը» խմբակցությունն անհրաժեշտ է համարում հրավիրել արտահերթ նիստ, որի օրակարգը կհաստատվի ԱԺ խորհրդի նիստի ընթացքում»,- ասաց Մակունցը:
Լիլիթ Մակունցն իրենց տարբերակի մասին բովանդակային մանրամասներ չհայտնեց, նշելով, որ դրանք կքննարկվեն լիագումար նիստի ընթացքում:

Вопрос кризиса вокруг КС будет обсужден на заседании совета НС
Парламентская фракция “Мой шаг” предложит вариант разрешения кризиса вокруг Конституционного суда. Как передает «Арменпресс», об этом в беседе с журналистами 3 февраля сказала руководитель фракции Лилит Макунц.
“Власти сделали все возможное, чтобы кризис вокруг КС не углублялся. Это делалось, в соответствии с буквой закона “О Конституции”, что также отражено в протоколах содокладчиков ПАСЕ. Конституционный суд имеет глубокий дефицит легитимности, для восстановления которой требования выдвигают граждане РА. Мы, как институт, обладающий первичным мандатом, обязаны решить этот вопрос в рамках наших полномочий. В связи с этим фракция “Мой шаг” считает необходимым созвать внеочередное заседание, повестка которого будет утверждена на заседании совета НС”, - сказала Макунц.
Лилит Макунц не сообщила содержательных подробностей их варианта, отметив, что они будут обсуждены в ходе пленарного заседания.