Ֆրանսիան ԼՂ հակամարտության կարգավորման խաղաղ բանակցությունների գլխավոր երաշխավորներից է. Մակրոն
ՓԱՐԻԶ, 30 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիան Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման խաղաղ բանակցությունների շարունակման գլխավոր երաշխավորներից է: Այս մասին հայտարարել է Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը՝ Ֆրանսիայի հայկական կազմակերպությունների համակարգող խորհրդի ամենամյա ընթրիքի ընթացքում:
«Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործում Ֆրանսիան իր դերակատարությունն է բերում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակում և խաղաղ բանակցությունների շարունակման գլխավոր երաշխավորներից է»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ասել է Մակրոնը:
Նա նշել է, որ շփումների մեջ է և Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ, և շեշտադրել՝ լարվածության թուլացման կարևոր քայլերից է ՀՀ վարչապետի և Ադրբեջանի նախագահի միջև օպերատիվ կապի ապահովումը:
«Ֆրանսիան ուղղակի պարտավոր է լինել Հայաստանի կողքին՝ հաշվի առնելով հազարամյա ազգի շատ երիտասարդ պետության ուժերով ստեղծված ժողովրդավարությունն ու այն հաջողությունները, որ հիմա գրանցվում են շնորհիվ վերջին հեղափոխության»,-ընդգծել է Ֆրանսիայի նախագահը:
Ֆրանսիայի հայկական կազմակերպությունների համակարգող խորհրդի տարեկան ընթրիքի մեկնարկին ներկաները մեկ րոպե լռությամբ հարգանքի տուրք են մատուցել Ֆրանսիայի նախկին նախագահ Ժակ Շիրակի հիշատակին: Որպես պատվավոր հյուր միջոցառմանը մասնակցել է նաև թուրք հայտնի պատմաբան Թաներ Աքչամը, որը ճանաչում է Հայոց ցեղասպանությունը:

Франция - один из гарантов мирных переговоров по урегулированию карабахского конфликта: Макрон
Франция - один из главных гарантов продолжения мирных переговоров по урегулированию нагорно-карабахского конфликта. Как сообщает «Арменпресс», об этом на ежегодном ужине Координационного совета армянских организаций Франции заявил президент Франции Эммануэль Макрон.
“Франция играет свою роль в урегулировании нагорно-карабахского конфликта в рамках сопредседательства Минской группы ОБСЕ и является одним из главных гарантов продолжения мирных переговоров”, - сказал Макрон.
Он отметил, что находится в контакте и с премьер-министром Армении Николом Пашиняном, и с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым, и подчеркнул, что одним из важных шагов по снижению напряженности является обеспечение оперативной связи между премьер-министром Армении и президентом Азербайджана.
“Франция просто обязана быть рядом с Арменией, учитывая демократию, созданную силами очень молодого государства тысячелетней нации, и те успехи, которые сейчас имеются благодаря произошедшей революции”, - подчеркнул президент Франции.
В начале ежегодного ужина Координационного совета армянских организаций Франции присутствующие минутой молчания почтили память бывшего президента Франции Жака Ширака.
В качестве почетного гостя в мероприятии принял участие также и известный турецкий историк Танер Акчам, который признал Геноцид армян.