Ֆրանսիան ԼՂ հակամարտության կարգավորման խաղաղ բանակցությունների գլխավոր երաշխավորներից է. Մակրոն
ՓԱՐԻԶ, 30 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիան Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման խաղաղ բանակցությունների շարունակման գլխավոր երաշխավորներից է: Այս մասին հայտարարել է Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը՝ Ֆրանսիայի հայկական կազմակերպությունների համակարգող խորհրդի ամենամյա ընթրիքի ընթացքում:
«Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործում Ֆրանսիան իր դերակատարությունն է բերում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակում և խաղաղ բանակցությունների շարունակման գլխավոր երաշխավորներից է»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ասել է Մակրոնը:
Նա նշել է, որ շփումների մեջ է և Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ, և շեշտադրել՝ լարվածության թուլացման կարևոր քայլերից է ՀՀ վարչապետի և Ադրբեջանի նախագահի միջև օպերատիվ կապի ապահովումը:
«Ֆրանսիան ուղղակի պարտավոր է լինել Հայաստանի կողքին՝ հաշվի առնելով հազարամյա ազգի շատ երիտասարդ պետության ուժերով ստեղծված ժողովրդավարությունն ու այն հաջողությունները, որ հիմա գրանցվում են շնորհիվ վերջին հեղափոխության»,-ընդգծել է Ֆրանսիայի նախագահը:
Ֆրանսիայի հայկական կազմակերպությունների համակարգող խորհրդի տարեկան ընթրիքի մեկնարկին ներկաները մեկ րոպե լռությամբ հարգանքի տուրք են մատուցել Ֆրանսիայի նախկին նախագահ Ժակ Շիրակի հիշատակին: Որպես պատվավոր հյուր միջոցառմանը մասնակցել է նաև թուրք հայտնի պատմաբան Թաներ Աքչամը, որը ճանաչում է Հայոց ցեղասպանությունը:

France one of main guarantors of peaceful negotiations for NK conflict settlement – Macron
PARIS, JANUARY 30, ARMENPRESS. France is one of the main guarantors for the continuation of peaceful negotiations on the Nagorno Karabakh conflict, French President Emmanuel Macron said during the annual gala dinner of the Coordination Council of Armenian Organizations of France (CCAF).
“In the settlement process of the Nagorno Karabakh conflict France plays its role within the frames of the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship and is one of the main guarantors for the continuation of peaceful negotiations”, President Macron said.
The French President said he is in contacts with both the Prime Minister of Armenia and the President of Azerbaijan, stating that ensuring the operative connection between the Armenian PM and the Azerbaijani President is one of the key steps to ease tension.
“France is just ought to stand with Armenia taking into account the democracy created by the efforts of a very young state of a millennia-old nation, as well as the achievements that are now being recorded thanks to the recent revolution”, the French President said.
The CCAF annual gala dinner was also attended by famous Turkish historian Taner Akcam who recognizes the Armenian Genocide.