Ֆրանսիայում ի նշան բողոքի դադարեցրել են ամենահզոր ՀԷԿ-ի աշխատանքը
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈւՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիայի ամենահզոր հիդրոԷլեկտրակայանի՝ Grand՚Maison-ի, աշխատանքը, որը գտնվում Է երկրի հարավ-արեւելքում, դադարեցված Է ի նշան իշխանությունների կողմից առաջարկված կենսաթոշակային բարեփոխման դեմ բողոքի: BFMTV հեռուստաալիքի տեղեկատվության համաձայն, Իզերի դեպարտամենտում տեղակայված ՀԷԿ-ի աշխատանքը դադարեցվել Է նախօրյակի ուշ երեկոյան, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«CGT արհմիությունը շարունակում Է բողոքի ակցիաներն Էլեկտրականության արտադրության եւ բաշխման ոլորտում՝ հանդես գալով բարեփոխման նախագծի դեմ: …Այս ակցիայի մասին որոշումն ընդունվել Է գործադուլավոր աշխատակիցների ժողովում»,-նշում Է հեռուստաալիքը:
Այդ հիդրոԷլեկտրակայանի նախագծային հզորությունը կազմում Է 1800 մեգավատ, այսինքն՝ այն բոլոր ՀԷԿ-երի հզորության 9 տոկոսը, որոնք Ֆրանսիայում շահագործվում են լlectricitռ de France (EDF) ընկերության կողմից: Դեկտեմբերի 5-ին Ֆրանսիայում համազգային անժամկետ գործադուլ Է սկսվել կառավարության կողմից հայտարարված կենսաթոշակային բարեփոխման դեմ, ինչի արդյունքում ֆրանսիացիների առանձին կատեգորիաներ, այդ թվում՝ տրանսպորտի ոլորտի աշխատողները, կարող են զրկվել մի շարք արտոնություններից ու կենսաթոշակի անցնելու հատուկ ռեժիմներից:
Գործադուլի հետեւանքով ամբողջ երկրում զգալիորեն խախտվել Է հասարակական տրանսպորտի՝ մետրոյի, Էլեկտրագնացքների, գնացքների աշխատանքը: Այդ ժամանակահատվածում բողոքի մի քանի ընդգրկուն ակցիաներ են տեղի ունեցել Փարիզում եւ Ֆրանսիայի այլ քաղաքներում: Կենսաթոշակային բարեփոխման օրենքի նախագիծը Ֆրանսիայի խորհրդարանի քննարկմանը դրվելու Է փետրվարին, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Во Франции в знак протеста остановили работу самой мощной ГЭС
Самая мощная гидроэлектростанцияФранцииGrand'Maison, находящаяся на юго-востоке страны, остановлена в знак протеста против предложенной властями пенсионной реформы, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
По информации телеканалаBFMTV, работа расположенной в департаменте Изер ГЭС была прекращена накануне поздно вечером.
"Профсоюз CGT продолжает протестные акции в сфере производства и распределения электричества, выступая против проекта реформы. ... Решение об этой акции принималось на собрании бастующих сотрудников", - отмечает телеканал.
Проектная мощность этой ГЭС составляет 1800 мегаватт, то есть 9% от мощности всех ГЭС, эксплуатируемых во Франции компанией Électricité de France (EDF).
Пятого декабря во Франции началась общенациональная бессрочная забастовка против объявленной правительством пенсионной реформы, в результате которой некоторые категории французов, в том числе работники сферы транспорта, могут лишиться ряда привилегий и специальных режимов выхода на пенсию.
В результате забастовки по всей стране значительно нарушена работа общественного транспорта - метро, электричек, поездов. За этот период состоялось несколько масштабных акций протеста в Париже и других французских городах. Проект закона о пенсионной реформе будет внесён на рассмотрение французского парламента в феврале.