«Թավազուն» տնտեսական խորհուրդը մտադիր է Երևանում ներկայացուցչություն բացել
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արաբական Միացյալ Էմիրություններ աշխատանքային այցի շրջանակում Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը հանդիպել է էմիրաթական «Թավազուն» տնտեսական խորհրդի գործադիր տնօրեն Թարեք Աբդուլ Ռահիմ ալ Հոսանի հետ: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
«Թավազուն» տնտեսական խորհուրդը հիմնադրվել է 1992 թվականին Աբու Դաբիում և գործունեություն է ծավալում հիմնականում ռազմարդյունաբերական ոլորտի ժամանակակից տեխնոլոգիական ու նորարարական լուծումների ուղղությամբ:
Նախագահ Սարգսյանը և «Թավազուն»-ի գործադիր տնօրենը շարունակել են իրենց նախկին հանդիպումներին սկսված քննարկումները համագործակցության համար հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտների և խորհրդի պատվիրակության հայաստանյան այցի ընթացքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների շուրջ:
Խորհրդի գործադիր տնօրենը նշել է, որ ակնկալում են գործնական, արագ, երկարատև ու արդյունավետ համագործակցություն և մտադիր են առաջիկայում Երևանում բացել խորհրդի ներկայացուցչություն:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են նաև նորագույն տեխնոլոգիաների, ստարտափերի, կրթական, գիտահետազոտական ոլորտներում փոխգործակցության հնարավորություններին, մասնավորապես, նախագահական ATOM (Advanced Tomorrow) նախաձեռնության շրջանակում համատեղ ծրագրերի իրականացմանը:

Экономический совет “Тавазун” намерен открыть представительство в Ереване
В рамках рабочего визита в Объединенные Арабские Эмираты президент Республики Армения Армен Саркисян встретился с исполнительным директором эмиратского экономического совета “Тавазун” Тареком Абдул Рахимом Аль-Хосаном. Об этом Арменпресс сообщили в управлении по связям с общественностью аппарата президента Армении.
Экономический совет “Тавазун” был основан в 1992 году в Абу-Даби и его деятельность в основном направлена на современные технологические и инновационные решения Военно-промышленной сферы.
Президент Саркисян и исполнительный директор “Тавазун” продолжили начатые на своих предыдущих встречах обсуждения вокруг сфер, представляющих интерес для сотрудничества, и договоренностей, достигнутых в ходе визита делегации Совета в Армению.
Исполнительный директор Совета отметил, что они ожидают практического, быстрого, долгосрочного и эффективного сотрудничества и намерены в ближайшее время открыть представительство Совета в Ереване.
Собеседники коснулись также и возможностей сотрудничества в области новейших технологий, стартапов, в образовательной, в научно-исследовательской, в частности, реализации совместных программ в рамках президентской инициативы ATOM (Advanced Tomorrow”).