«Թավազուն» տնտեսական խորհուրդը մտադիր է Երևանում ներկայացուցչություն բացել
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արաբական Միացյալ Էմիրություններ աշխատանքային այցի շրջանակում Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը հանդիպել է էմիրաթական «Թավազուն» տնտեսական խորհրդի գործադիր տնօրեն Թարեք Աբդուլ Ռահիմ ալ Հոսանի հետ: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
«Թավազուն» տնտեսական խորհուրդը հիմնադրվել է 1992 թվականին Աբու Դաբիում և գործունեություն է ծավալում հիմնականում ռազմարդյունաբերական ոլորտի ժամանակակից տեխնոլոգիական ու նորարարական լուծումների ուղղությամբ:
Նախագահ Սարգսյանը և «Թավազուն»-ի գործադիր տնօրենը շարունակել են իրենց նախկին հանդիպումներին սկսված քննարկումները համագործակցության համար հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտների և խորհրդի պատվիրակության հայաստանյան այցի ընթացքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների շուրջ:
Խորհրդի գործադիր տնօրենը նշել է, որ ակնկալում են գործնական, արագ, երկարատև ու արդյունավետ համագործակցություն և մտադիր են առաջիկայում Երևանում բացել խորհրդի ներկայացուցչություն:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են նաև նորագույն տեխնոլոգիաների, ստարտափերի, կրթական, գիտահետազոտական ոլորտներում փոխգործակցության հնարավորություններին, մասնավորապես, նախագահական ATOM (Advanced Tomorrow) նախաձեռնության շրջանակում համատեղ ծրագրերի իրականացմանը:

UAE’s Tawazun Economic Council plans to open representative office in Yerevan
YEREVAN, JANUARY 16, ARMENPRESS. President of Armenia Armen Sarkissian, who is in the United Arab Emirates on a working visit, met with Executive Director of Tawazun Economic Council Tareq Abdul Rahim Al Hosani, the Armenian President’s Office told Armenpress.
Tawazun Economic Council (Tawazun) was founded in 1992 in Abu Dhabi. It’s an industry enabler responsible for the creation and development of a sustainable defense and security industry in the UAE. Tawazun serves as a catalyst for economic growth for the enhancement of the defense and security industry.
At the meeting the Armenian President and the Tawazun CEO continued their previous discussions on cooperation areas and the agreements reached during the Council delegation’s visit to Armenia.
Tareq Abdul Rahim Al Hosani said they expect practical, fast, long-term and productive cooperation and plan to open their representative office in Yerevan in the future.
The sides touched upon the cooperation opportunities in new technologies, startups, education, scientific-research fields, in particular the implementation of joint programs within the frames of the new Armenian presidential initiative ATOM (Advanced Tomorrow) dedicated to science and technology development.