Զելենսկին նախատեսում է հեռախոսազրույց ունենալ Իրանի նախագահի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ուկրաինայի Հանրապետության նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկին մտադիր է շաբաթ՝ հունվարի 11-ի երեկոյան հեռախոսազրույց ունենալ Իրանի նախագահի հետ:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ինչպես տեղեկացնում է «ՌԻԱ-Նովոստի»-ն՝ այս մասին հայտնել է Ուկրաինայի ղեկավարի գրասենյակը:
Ուկրաինայի Հանրապետության նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկին հունվարի 11-ի առավոտյան իր «Ֆեյսբուք»-ի էջում գրառմամբ պնդել էր, որ Իրանը ամբողջությամբ պետք է ընդունի մեղքը Թեհրանի օդանավականի մոտակայքում կործանված ուկրաինական ուղևորատար ինքնաթիռի խոցման համար:
Ավելի վաղ, Իրանի զինված ուժերի գլխավոր շտաբը հայտարարել էր, որ Թեհրանի օդանավականի մոտակայքում կործանված ուղևորատար ինքնաթիռը պատահականորեն խոցվել է մարդկային սխալի հետևանքով։ Իրանի գլխավոր շտաբի հայտարարության մեջ նշվում է, որ ինքնաթիռը խոցվել է, քանի որ այն կարևոր ռազմական օբյեկտին մոտ է թռել։ Նշվում է նաև, որ դա տեղի է ունեցել «բարձրացված մարտական պատրաստվածության» պայմաններում՝ կապված Իրանի հրթիռային հարվածներին ԱՄՆ-ի հնարավոր պատասխանի հետ: Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանին պատրաստակամություն է հայտնել միջոցներ ձեռնարկել փոխհատուցման համար։ Միևնույն ժամանակ, նա հայտարարել է, որ Թեհրանը շարունակելու է ինքնաթիռի վթարի հետաքննությունը: Հունվարի 8-ին «Ուկրաինայի միջազգային ավիաուղիներ» ընկերության մարդատար Բոինգ -737 ինքնաթիռը կործանվել էր Իրանի օդանավակայանի մոտակայքում։Անձնակազմի անդամները և բոլոր ուղևորները՝ 176 մարդ, զոհվել են։

Зеленский планирует провести телефонный разговор с президентом Ирана
Президент Украины Володимир Зеленский намерен провести телефонный разговор с президентом Ирана в субботу вечером, 11 января.
Как передает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости, об этом сообщает канцелярия президента Украины.
Президент Украины Зеленский написал на своей странице в Facebook утром 11 января, что Иран должен полностью признать вину за угон самолета украинской авиакатастрофы под Тегераном.
Ранее Генеральный штаб Вооруженных сил Ирана заявил, что пассажирский самолет, потерпевший крушение возле авиалайнера в Тегеране, случайно был сбит в результате человеческой ошибки.
В заявлении Генерального штаба Ирана говорится, что самолет сбили, когда он пролетал слишком близко, рядом с важным военным объектом. Сообщается также, что это произошло в условиях «повышенной боеготовности» из-за возможного ответа США на ракетные удары Ирана.
Президент Ирана Хасан Рухани выразил готовность принять меры по компенсации. В то же время он объявил, что Тегеран продолжит расследование крушения самолета.
8 января около иранского аэропорта разбился самолет Boeing-737, в результате которого погибли члены экипажа и все 176 пассажиров.