ԱՄՆ-ը եւ ՆԱՏՕ-ն համաձայնության են եկել ԻՊ-ի դեմ կոալիցիային դաշինքի մասնակցության շուրջը
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի պետքարտուղար Մայք Փոմպեոն եւ ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Ենս Ստոլտենբերգը հեռախոսազրույցի ընթացքում համաձայնության եկել ԻՊ-ի դեմ Վաշինգտոնի գլխավորած միջազգային կոալիցիային հյուսիսատլանտյան դաշինքի մասնակցության շուրջը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է Միացյալ Նահանգների Պետական դեպարտամենտը:
Ինչպես նշվում Է, Փոմպեոն «կրկնել Է մերձավորարեւելյան խնդրի կարգավորմանը ՆԱՏՕ-ի ավելի ակտիվ մասնակցության՝ նախագահ Թրամփի կոչը: Զրուցակիցները համաձայնել են, որ ՆԱՏՕ-ն կարող Է ավելի մեծ ավանդ ներդնել տարածաշրջանի անվտանգության եւ միջազգային ահաբեկչության դեմ պայքարում, հավելել են Պետդեպարտամենտում:
Զրույցի ընթացքում նաեւ արծարծվել Է Իրաքում տեղակայված ամերիկյան ռազմակայաններին իրանական հրթիռահավածների եւ «այն սպառնալիքների թեման, որոնք Իրանը ներկայացնում Է տարածաշրջանի համար», հաղորդել Է «Ինտերֆաքսը»:

США и НАТО договорились об участии альянса в коалиции против ИГ
Госсекретарь США Майк Помпео и генеральный секретарь НАТО Йенс Столтенберг в ходе телефонной беседы договорились об участии североатлантического альянса в возглавляемой Вашингтоном международной коалиции против ИГ, сообщил американский госдепартамент.
Как отмечается, Помпео "повторил призыв президента Трампа к более активному участию НАТО в ближневосточном урегулировании. Собеседники согласились, что НАТО может внести больший вклад в региональную безопасность и борьбу с международным терроризмом, добавили в Госдепе,сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
В беседе также затрагивалась темаиранских ракетных ударовпо американским военным базам в Ираке, и "угроз, которые Иран представляет для региона".