Ժնեւում 100 դոլարի տուգանքներ են սահմանել միանգամյա պլաստիկների համար
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ժնեւում որոշել են տուգանքներ սահմանել միանգամյա պլաստիկի օգտագործման համար: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, գրել Է The Local պորտալը:
2020 թվականի հունվարի 1-ից Շվեյցարիայի այդ քաղաքում կարգելեն միանգամյա պլաստիկե տոպրակները, ձողիկները, բաժակները, ափսեները, սեղանի սպասքները եւ սաշեները: Նաեւ տեղի իշխանությունները ցանկանում են արգելել անվճար պլաստիկե տոպրակներ տալը սուպերմարկետների դրամարկղներում: Նրանց, ովքեր կխախտեն արգելքը, սպառնում Է 100 ֆրանկի (մոտավորապես 100 դոլարի) տուգանք:
Այդ միջոցը թափոնների վերամշակման պլանի բաղկացուցիչ մասն Է, որը ցանկանում են իրականացնել մինչեւ 2020 թվականի մարտը:
Մարտի վերջին Եվրախորհրդարանի պատգամավորներն ընդունել են օրինագիծ, որի համաձայն՝ Եվրոպան 2021 թվականից լիովին կհրաժարվի միանգամյա պլաստիկե իրերից:

В Женеве ввели штрафы в 100 долларов за одноразовый пластик
В Женеве решили ввести штрафы за использование одноразового пластика. Об этом пишет портал The Local.
С 1 января 2020 года в швейцарском городе запретят одноразовые пластиковые пакеты, соломинки, чашки, тарелки, столовые приборы и саше. Также местные власти хотят воспрепятствовать выдаче бесплатных пластиковых пакетов на кассах супермаркетов. Тем, кто нарушит запрет, грозит штраф в 100 франков (примерно 100 долларов),сообщает Арменпресс со ссылкой на Lenta.ru.
Эта мера — часть плана по переработке отходов, который хотят реализовать к концу марта 2020 года.
В конце марта депутатыЕвропарламентаприняли законопроект, согласно которому Европа полностью откажется от одноразовых пластиковых предметов с 2021 года.