Խորհրդարանն այս տարի ընդունել է «Իմ քայլը» խմբակցության կողմից ներկայացված 37 օրինագիծ
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ յոթերորդ գումարման խորհրդարանը երրորդ նստաշրջանում ընդունել է «Իմ քայլը» խմբակցության կողմից ներկայացված 37 օրենքի նախագիծ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնեց խմբակցության ղեկավար Լիլիթ Մակունցը՝ ամփոփելով վերջին 6 ամսվա իրենց գործունեության արդյունքները:
«Օրենքի նախագծերը, որոնք հեղինակվել, համահեղինակվել, առաջին և երկրորդ ընթերցումն անցել են կամ անցել են միայն առաջին ընթերցումը կամ դեռևս առաջին ընթերցում չեն անցել, բայց գտնվում են ԱԺ-ի օրակարգում, 103-ն են: Ընդհանուր առմամբ, ամբողջությամբ ընդունվել է խմբակցության 37 օրինագիծ»,-ասաց Մակունցն ու հավելեց՝ մոտ 250 օրենքի նախագիծ ներկայացվել է կառավարության կողմից:
«Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավորներն ունեցել են 420-ից ավելի ելույթներ: Մակունցն առանձնացրեց նաև իրենց կողմից հեղինակված ու ընդունված մի քանի օրենքի նախագծեր: Նա կարևոր համարեց ամսական նվազագույն աշխատավարձին առնչվող օրենքի նախագծի ընդունումը, որով նվազագույն աշխատավարձը 55 հազարից դարձավ 68 հազար դրամ, կառավարության կողմից ներկայացված քրեական ենթամշակույթին առնչվող օրենքի նախագիծը, 56 մլրդ դրամ ԱԱՀ դեբետային մնացորդների վերադարձին առնչվող նախագիծը, Սևանա լճից լրացուցիչ ջրառը բացառող օրենքի նախագիծը: Առաջին ընթերցմամբ ընդունված նախագծերից նա նշեց նաև թանկարժեք անշարժ գույքի հարկի բարձրացման օրենքի նախագիծը և մի քանի այլ նախագծեր:

Parliament adopted 37 bills submitted by ruling faction in 2019
YEREVAN, DECEMBER 26, ARMENPRESS. The Parliament of Armenia adopted a total of 37 bills submitted by the ruling My Step faction during the third sitting, Head of My Step faction Lilit Makunts said, summing up the results of their activities in the past 6 months.
“There are a total of 103 bills which were authored, co-authored, passed at the first and second hearings or passed only at the first reading or have not been passed at the first reading, but are in the Parliament’s agenda. A total of 37 bills were completely adopted”, she said, adding that nearly 250 bills were submitted by the government.
MPs of the My Step faction delivered over 420 remarks. Makunts highlighted several bills adopted by the Parliament, such as the bill on minimal monthly salary according to which the minimal wage will be raised from 55.000 AMD to 68.000 AMD. The next bill relates to the criminal sub-culture, and so on.