Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորումը մնում է ՌԴ արտաքին քաղաքականության առաջնահերթություններից
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորումը շարունակում է մնալ ՌԴ արտաքին քաղաքականության առաջնահերթություններից: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, այս մասին լրագրողների հետ հանդիպմանը նշեց ՀՀ-ում ՌԴ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը:
«Ռուսաստանը միջնորդ է, որը փորձում է նպաստել Ղարաբաղյան կոնֆլիկտի քաղաքական ճանապարհով հանգուցալուծմանը ՝ կողմերի համար ընդունելի տարբերակների հիման վրա: Առաջիկայում ևս առաջ կշարժվենք այս մոտեցմամբ»,- ասաց Կոպիրկինը:
Ռուսաստանը ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման մանդատն ունեցող միակ միջազգային կառույցի՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի երեք համանախագահներից մեկն է: Մյուս համանախագահողները ԱՄՆ-ը և Ֆրանսիան են:

YEREVAN, DECEMBER 24, ARMENPRESS. The resolution of the Nagorno Karabakh conflict remains among the priorities of Russia’s foreign policy, according to Russian Ambassador to Armenia Sergei Kopyrkin.
“Russia is a mediator who tries to contribute to the political settlement of the Karabakh conflict based on acceptable options for the parties. We will move forward with this approach in the future also,” he said.
Russia is one of the three co-chairs (alongside US and France) of the OSCE Minsk Group, the body spearheading the OSCE's efforts to find a peaceful solution to the Nagorno-Karabakh conflict.