Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորումը մնում է ՌԴ արտաքին քաղաքականության առաջնահերթություններից
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորումը շարունակում է մնալ ՌԴ արտաքին քաղաքականության առաջնահերթություններից: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, այս մասին լրագրողների հետ հանդիպմանը նշեց ՀՀ-ում ՌԴ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը:
«Ռուսաստանը միջնորդ է, որը փորձում է նպաստել Ղարաբաղյան կոնֆլիկտի քաղաքական ճանապարհով հանգուցալուծմանը ՝ կողմերի համար ընդունելի տարբերակների հիման վրա: Առաջիկայում ևս առաջ կշարժվենք այս մոտեցմամբ»,- ասաց Կոպիրկինը:
Ռուսաստանը ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման մանդատն ունեցող միակ միջազգային կառույցի՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի երեք համանախագահներից մեկն է: Մյուս համանախագահողները ԱՄՆ-ը և Ֆրանսիան են:

Урегулирование карабахского конфликта остается приоритетом внешней политики РФ
Урегулирование нагорно-карабахского конфликта продолжает оставаться приоритетом внешней политики РФ. Как передает «Арменпресс», об этом на встрече с журналистами сказал чрезвычайный и полномочный посол РФ в Армении Сергей Копыркин.
“Россия является посредником, который пытается способствовать решению карабахского конфликта политическим путем на основе вариантов, приемлемых для сторон.
Россия является одним из трех сопредседателей Минской группы ОБСЕ - единственной международной структуры, имеющей мандат на урегулирование карабахского конфликта. Другими сопредседателями Минской группы ОБСЕ являются США и Франция.