Հայոց բանակը պետք է լինի ամենաինտելեկտուալներից մեկը. Փաշինյանը նոր խնդիր դրեց Զինված ուժերի առաջ
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նոր խնդիր դրեց Զինված ուժերի առջև, որի համաձայն հայոց բանակը պետք է լինի աշխարհում ամենաինտելեկտուալներից մեկը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Փաշինյանը հայտարարեց դեկտեմբերի 21-ին կազմակերպված Վազգեն Սարգսյանի անվան ռազմական համալսարանի կազմավորման 25-ամյակին նվիրված հանդիսավոր միջոցառմանը:
«Մեզ հայտնի են ռազմական գործի մի քանի ասպեկտներ, հայտնի է ուժային ասպեկտը, հոգեբանական ասպեկտը, բայց ես ուզում են ընդգծել, որ մարդկության պատմության ողջ ընթացքում ռազմական գործը եղել է, և շարունակում է մնալ ամենաինտելեկտուալ գործերից մեկը, եթե ոչ՝ ամենաինտելեկտուալը: Մարդկության պատմության առաջին օրերից մինչև այսօր հենց անվտանգության կարիքներն են, հենց ռազմական գործն է քաղաքակրթության զարգացման ամենամեծ խթանը: Այս փուլում, երբ ՀՀ Զինված ուժերը սպառազինության և տեխնիկայի զարգացման, մարտունակության զարգացման բոլորովին նոր փուլ են թևակոխել, ինտելեկտուալ աշխատանքը պետք է դառնա մեր ԶՈՒ զարգացման կարևորագույն առանձնահատկություններից մեկը: Երբ ասում ենք, որ ՀՀ Զինված ուժերը, հայոց բանակը պետք է լինեն մարտունակ միջազգային ամենաբարձր ստանդարտներով, առաջին հերթին նկատի ունենք, որ ՀՀ բանակը պետք է մարտունակ լինի ինտելեկտուալ առումով: Հայոց բանակը պետք է լինի աշխարհի ամենաինտելեկտուալներից մեկը»,- ասաց Փաշինյանը:
Փաշինյանը նշեց, որ Վազգեն Սարգսյանի անվան համալսարանի բազմաթիվ շրջանավարտներ փառապանծ ծառայություն են իրականացրել ՀՀ Զինված ուժերում:
«Վազգեն Սարգսյանի համալսարանը ձևավորվել է այն ժամանակաշրջանում, երբ հայոց բանակը, գտնվելով կազմավորման փուլում, Հայաստանի Հանրապետության բանակը, Արցախի պաշտպանության բանակը լինելով կազմավորման փուլում, միևնույն ժամանակ տրիումֆ էր ապրում՝ վայելելով իր փառքն Արցախյան ազատամարտում տարած հաղթանակի առիթով: Այս համալսարանը, այս կրթօջախը հիմնված է հայ ժողովրդի ազատագրական պայքարի փառահեղ հաղթանակի վրա, և այս շինությունը պետք է որպես հայոց պետականության, հայ ժողովրդի անվտանգության ողնաշար, ամրանա, կառուցվի, և ամուր կանգնի հայ ժողովրդի, Հայաստանի Հանրապետության, Արցախի Հանրապետության պաշտպանության դիրքերում: Ռազմական համալսարանի հազարավոր շրջանավարտներ փառապանծ ծառայություն են իրականացրել Զինված ուժերում: Այդ ծառայության վրա է հիմնված այսօրվա հզոր, մարտունակ, վստահ Հայաստանի Հանրապետության բանակը, Արցախի Պաշտպանության բանակը»,- նշեց վարչապետը:

Армянская армия должна быть одной из самых интеллектуальных — Пашинян поставил перед ВС новую за
Премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян поставил перед вооруженными силами новую задачу —  Армянская армия должна быть одной из самых интеллектуальных в мире.
Как  передает Арменпресс,  Пашинян заявил об этом 21 декабря на торжественном мероприятии, посвященном 25-летию образования Военного университета имени Вазгена Саркисяна.
«Нам известны несколько аспектов военного дела - силовой аспект, психологический аспект. Но я хочу подчеркнуть, что на протяжении всей истории человечества военное дело было и остается одним из самых интеллектуальных, если не самым интеллектуальным. С самых ранних дней истории человечества и по сей день именно  необходимость безопасность, именно  военное дело является величайшим стимулом развития цивилизации.
На этом этапе, когда Вооруженные силы РА вступили в совершенно новую фазу развития вооружения и техники, развития боеспособности, интеллектуальная работа должна стать одной из важнейших отличительных особенностей развития наших Вооруженных сил. Когда мы говорим, что Армянские Вооруженные силы и Армянская армия должны быть боеспособны в соответствии с самыми высокими международными стандартами, мы имеем в виду  прежде всего то, что Армянская армия должна быть боеспособной в интеллектуальном плане. Армянская армия должна быть одной из самых интеллектуальных в мире», - сказал Пашинян.
Пашинян отметил, что многие выпускники Военного университета имени Вазгена Саркисяна  со славой и почетом служили в Вооруженных силах РА.
«Университет им. Вазгена Саргсяна был создан в то время, когда Армянская армия, находящаяся в стадии формирования, Армия Республики Армения, Армия обороны Арцаха, в то же время переживала триумф, удостоившись славы благодаря победе в Арцахской освободительной войне.
Этот университет, это учебное заведение основано на  фундаменте славной победы армянского народа в освободительной борьбе. И это здание должно строиться  и укрепляться  как опора армянской государственности, безопасности армянского народа и твердо стоять на защите армянского народа, Республики Армения, Республики Арцах. Тысячи выпускников Военного университета  славно  служили в Вооруженных силах. на И именно на этой службе основана сегодняшняя мощная, боеспособная, уверенная в себе Армянская армия, Арцахская армия обороны», - сказал премьер-министр.