Արցախի ԱԳՆ ղեկավարը Կասպշիկի հետ քննարկել է Ադրբեջանի կողմից հրադադարի ռեժիմի կոպիտ խախտման դեպքը
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Մասիս Մայիլյանը դեկտեմբերի 13-ին ընդունել է ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ դեսպան Անջեյ Կասպշիկին։ Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունից, հանդիպման ընթացքում քննարկվել է Արցախի Հանրապետության և Ադրբեջանի զինված ուժերի շփման գծում տիրող իրավիճակը։
Այս համատեքստում Մասիս Մայիլյանն անդրադարձ է կատարել  նոյեմբերի 29-ին Ադրբեջանի կողմից հրադադարի ռեժիմի կոպիտ խախտման դեպքին, որի արդյունքում ծանր վիրավորում է ստացել պաշտպանության բանակի զինծառայող Ռաֆայել Ազիզյանը:
ԱԳՆ ղեկավարն ընդգծել է, որ նման միջադեպերը ևս մեկ անգամ վկայում են, որ անհրաժեշտ է կյանքի կոչել հրադադարի ռեժիմի միջազգային վերահսկման մեխանիզմների ներդրման ուղղությամբ ստանձնած պարտավորությունները։
Զրուցակիցները նաև քննարկել են նոյեմբերի 17-21-ը ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի գրասենյակի միջնորդությամբ կազմակերպված Արցախի Հանրապետությունից, Հայաստանի Հանրապետությունից և Ադրբեջանից լրագրողների փոխայցերի արդյունքները։
Մասիս Մայիլյանը կարևորել է այն հանգամանքը, որ նմանատիպ նախաձեռնությունները չպետք է ինքնանպատակ բնույթ կրեն, այլ՝ առավելագույնս նպաստեն կողմերի միջև վստահության մթնոլորտի ձևավորմանը, ինչն առանցքային նշանակություն ունի խաղաղ կարգավորման գործընթացի առաջմղման համար։
Այս համատեքստում ԱԳՆ ղեկավարն ընդգծել է, որ վերջին շրջանում ադրբեջանական կողմի գործողությունները, մասնավորապես՝ դեկտեմբերի 3-ին Ադրբեջանի կողմից ԵԱՀԿ-ում տարածված հուշագիրը հակասում են վստահության մթնոլորտի ստեղծմանն ուղղված նախաձեռնությունների տրամաբանությանը:

Artsakh’s FM, Andrzej Kasprzyk discuss the case of gross ceasefire violation by Azerbaijan
YEREVAN, DECEMBER 13, ARMENPRESS. Minister of Foreign Affairs of the Republic of Artsakh (Nagorno Karabakh Republic) Masis Mayilian received Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office (CiO) Ambassador Andrzej Kasprzyk on December 13.
During the meeting, the sides discussed the situation on the Line of Contact between the armed forces of the Republic of Artsakh and Azerbaijan. In this context, Masis Mayilian touched upon the gross violation of the ceasefire regime by the Azerbaijani side on November 29, as a result of which a serviceman of the Artsakh Defence Army Rafayel Azizyan was severely injured. The Foreign Minister noted that such incidents reaffirm the need to implement the commitments undertaken by the parties on establishing an international mechanism of the ceasefire control.
The sides also discussed the results of the mutual visits of journalists from the Republic of Artsakh, the Republic of Armenia and the Republic of Azerbaijan, which took place on November 17-21, under the mediation of the Office of the Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office. Masis Mayilian emphasized that such initiatives should not be an ultimate goal, but contribute to the utmost to building an atmosphere of trust between the parties, which is of a key importance in advancing the peace process. In this context, the Foreign Minister underlined that the recent activities of the Azerbaijani side, in particular, the memorandum disseminated by Azerbaijan in the OSCE, on December 3, contradict the logic of confidence-building initiatives.