Խաչատրյան փառատոնն Հայաստանում կհյուրընկալի հանրաճանաչ երաժիշտների
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի և  ջութակահար, «Գրեմմի» մրցանակի կրկնակի դափնեկիր Մաքսիմ Վենգերովի համատեղ համերգով դեկտեմբերի 14-ին Արամ Խաչատրյան համերգասրահում կմեկնարկի Խաչատրյանի յոթերորդ միջազգային փառատոնը, որն անցկացվելու է մինչև դեկտեմբերի 21-ը:
Բացման երեկոյին Վենգերովը կներկայացնի Մաքս Բրուխի Ջութակի թիվ 1 կոնցերտը‚ Մորիս Ռավելի «Գնչուհի» կոնցերտ-ռապսոդիան ջութակի և նվագախմբի համար։ Նվագախումբը կկատարի նաև Ջոն (Ջիվան) Տեր-Թադևոսյանի Թիվ 2 սիմֆոնիան՝ «Մարդու ճակատագիրը»։
Փառատոնի և նվագախմբի ծրագրերի մասին «Արմենպրես»-ի թղթակիցը զրուցել է նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանի հետ:
«Ըստ ավանդույթի` աշխարհի մեծ նվագախմբերն ունեն ռեզիդենտ արտիստներ: Եթե  մի տարի առաջ զրուցեինք այդ մասին, ես ձեզ կասեի, որ այդ թեմայի շուրջ բանակցում ենք Մաքսիմ Վենգերովի հետ: Նա նվագել է Չիկագոյի, Լոնդոնի սիմֆոնիկ, Մարինյան թատրոնի նվագախմբերի հետ: Վենգերովի հետ համագործակցությունը մեզ համար ձեռքբերում է: Նա համաձայնվեց այս  համերգաշրջանում լինել մեր ռեզիդենտ արտիստը: Անհավանական մեծ շրջագայություն ենք ունենալու միասին. ելույթներ Մյունխենում, Շտուտգարտում, Զալցբուրգում, Բեռլինում, Պրահայում, Վիեննայում, Մոսկվայում:  Նվագելու ենք այն ծրագիրը, որը պատրաստվում ենք ներկայացնել փառատոնի բացմանը»,-պատմեց Սմբատյանն ու հիշեցրեց, որ փառատոնի շրջանակում նախանցյալ տարի Հայաստան էր ժամանել Հոլիվուդի լեգենդ Ջոն Մալկովիչը, անցյալ տարի`հայտնի դաշնակահար Բորիս Բերեզովսկին, արտիստներ, որոնք էլ ավելի են բարձրացնում փառատնի հեղինակությունը:
Խոսելով փառատոնի յուրահատկությունից` նա ասաց, որ այն Արամ Խաչատրյանին ներկայացնում է որպես առաջնորդի ոչ միայն իր երաժշտությամբ, այլև  տեսլականով:
Սմբատյանի կարծիքով` Խաչատրյանի ստեղծագործությունները շատ հայկական են, բայցև`  համամարդկային:
«Երբ ասում ենք Հայաստան, հայ մշակույթ, չենք կարող չհիշել Խաչատրյանին, որը լիդեր է: Նա հերոս է, որի երաժշտությունը մոտիվացնում է բոլորիս: Այդ իսկ պատճառով նվագախումբն իրականացնում է Խաչատրյանի մրցույթ և փառատոն, որոնք տարբեր նպատակներ ունեն: Մրցույթը բացահայտում է նոր անունների, իսկ փառատոնին հանդես են գալիս երաժշտարվեստում մեծ վաստակ ունեցող երաժիշտներ` ներկայացնելով ոչ միայն Խաչատրյանի, այլև այլ կոմպոզիտորների գործեր»,-ընդգծեց  դիրիժորը:
Նա տեղեկացրեց, որ նվագախումբը տարին փակելու է դեկտեմբերի 28-ին Տիգրան Մանսուրյանի կինոերաժշտությամբ:
Սմբատյանը շեշտեց, որ իրենց համերգները տարբեր են և բազմաժանր: «Իմ և նվագախմբի նպատակն է ցույց տալ` երաժշտությունը կատարյալ արվեստ է, իսկ նվագախումբն այդ արվեստը ներկայացնելու կատարյալ գործիք: Երաժշտասերները կարող են տեսնել  մեր համերգաշրջանի երկացանկի բազմազանությունը` Բրուքների 4-րդ սիմֆոնիայից մինչև Մայքլ Ջեքսոն, որոնք ներկայացնում ենք բարձր մակարդակով` Բրուքներին խիստ ավստրոգերմանական ոճով ու ավանդույթներով, իսկ Ջեքսոնին` շոու-տարրերով. դա նվաճում է»,-ասաց նա ու հայտնեց, որ հաջորդ տարի նախատեսում են իրականացնել երեք ընկերոջ` Խաչատրյանին, Շոստակովիչին և Պրոկոֆևին նվիրված փառատոն:
Խաչատրյան յոթերորդ միջազգային փառատոնի շրջանակում անցկացվելու է հինգ համերգային ծրագիր` երեքը սիմֆոնիկ, երկուսը կամերային: Դեկտեմբերի 17-ին Կոմիտասի անվան կամերային երաժշտության տանը կկայանա դաշնակահար‚ միջազգային մրցույթների դափնեկիր Լիլիթ Գրիգորյանի մենահամերգը: Նա կատարելու է Խաչատրյանի‚ Շոպենի‚ Ռախմանինովի և այլ կոմպոզիտորների ստեղծագործություններ։
Դեկտեմբերի 18-ին Արամ Խաչատրյան համերգասրահում կներկայացվի «Խաչատրյանը և ջազը» սիրված նախագիծը. կհնչեն Խաչատրյանի ստեղծագործությունները ջազային գործիքավորմամբ (Վարդագույն աղջիկները պարը «Գայանե» բալետից‚ Սպարտակի և Ֆրիգիայի ադաջիոն «Սպարտակ» բալետից‚ Սուսերով պարը «Գայանե» բալետից‚ Խորհրդային Հայաստանի հիմնը և այլն)։ Խաչատրյանի գործերի ջազային մշակումները նվագախմբի հետ կներկայացնեն մենակատարներ Վահագն Հայրապետյանը (դաշնամուր)‚ Արմեն Հյուսնունցը (սաքսոֆոն)‚ Սաթենիկ Հակոբյան-Ուլիխանյանը (տերեմին)։
Դեկտեմբերի 20-ին Արամ Խաչատրյանի տուն-թանգարանում ելույթ կունենան Խաչատրյանի 14-րդ միջազգային մրցույթի հաղթող‚ թավջութակահար Ջոնաթան Սվենսենը և Խաչատրյանի 15-րդ միջազգային մրցույթի հաղթող‚ դաշնակահար Հռիփսիմե Աղաքարյանը։
Փառատոնը կեզրափակվի դեկտեմբերի 21-ին Արամ Խաչատրյան համերգասրահում Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության 70-ամյակին նվիրված երեկոյով‚ որի շրջանակում հանդես կգան չինացի մենակատարներ՝ ներկայացնելով Արամ Խաչատրյանի և չինացի կոմպոզիտորների գործեր։

Фестиваль Хачатуряна примет в Армении известных музыкантов
Открытие VII Международного фестиваля Арама Хачатурян ознаменуется совместным концертом Государственного симфонического оркестра Армении и лауреата премии “Грэмми” Максима Венгерова, который состоится 14 декабря в концертном зале Арама Хачатуряна.
На открытии фестиваля Венгеров представит скрипичный концерт № 1 Макса Бруха и концерт-рапсодию для скрипки и оркестра Мориса Равеля “Цыганка”. Оркестр исполнит также и симфонию № 2 Джона (Дживана) Тер-Тадевосяна “Судьба человека”.
О фестивале и программах оркестра корреспондент Арменпресс беседовал с художественным руководителем и главным дирижером оркестра Сергеем Смбатяном.
“По традиции, большие оркестры мира имеют своих артистов-резидентов. Если бы мы говорили об этом год назад, я бы сказал вам, что ведем переговоры на эту тему с Максимом Венгеровым. Он играл с оркестрами Чикаго, Лондона, Мариинского театра. Он согласился быть нашим артистом-резидентом на этот сезон. Мы вместе совершим невероятно большой тур, выступления будут в Мюнхене, Штутгарте, Зальцбурге, Берлине, Праге, Вене, Москве. Мы будем исполнять  программу, которую собираемся представить на открытии фестиваля”, - рассказал Смбатян и напомнил, что в рамках фестиваля в позапрошлом году в Армении был легенда Голливуда Джон Малкович, в прошлом году - известный пианист Борис Березовский, артисты, которые еще больше повышают авторитет фестиваля.
Говоря о специфике фестиваля, он сказал, что фестиваль представляет Арама Хачатуряна как лидера и его музыкой, и его видением. По словам Смбатяна, произведения Хачатуряна очень армянские, но и универсальные. “Когда мы говорим Армения, армянская культура, не можем не вспомнить Хачатуряна, который является лидером. Он герой, чья музыка мотивирует всех нас. Именно поэтому оркестр проводит конкурс и фестиваль Хачатуряна, которые преследуют разные цели. Конкурс раскрывает новые имена, а на фестивале выступают музыканты, имеющие большие заслуги в музыкальном искусстве, представляя произведения не только Хачатуряна, но и других композиторов”, - подчеркнул дирижер.
Он сообщил, что оркестр завершит год 28 декабря концертом, представляющим киномузыку Тиграна Мансуряна.
Смбатян подчеркнул, что их концерты бывают разными и многожанровыми. “Моя цель и цель оркестра - показать, что музыка - идеальное искусство, а оркестр - идеальный инструмент для представления этого искусства. Любители музыки смогут увидеть многообразие нашего репертуара - от 4 - й симфонии Брукнера до Майкла Джексона, который мы представляем на высоком уровне - Брукнера в строгом австро-германском стиле и традициях, а Джексона - с шоу-элементами. Это достижение”, - сказал он и сообщил, что в следующем году планируется провести фестиваль, посвященный трем друзьям - Хачатуряну, Шостаковичу и Прокофьеву.
В рамках VII Международного фестиваля Хачатуряна будут проведены 5 концертных программ: три симфонических, два камерных. Сольный концерт Лилит Григорян состоится 17 декабря в Доме камерной музыки имени Комитаса. Она исполнит произведения Хачатуряна, Шопена, Рахманинова и других композиторов.
18 декабря в концертном зале Арама Хачатуряна будет представлен проект “Хачатурян и джаз”, прозвучат произведения Хачатуряна в джазовой аранжировке (Танец розовых девушек из балета “Гаяне”,  адажио Спартака и Фригии из балета “Спартак”, Танец с саблями из балета “Гаяне”, гимн Советской Армении и др.). Джазовые обработки произведений Хачатуряна вместе с оркестром представят солисты Ваагн Айрапетян (фортепиано), Армен Уснунц (саксофон), Сатеник Акопян-Улиханян (терменвокс).
20 декабря в Доме-музее Арама Хачатуряна выступят победитель 14-го Международного конкурса Хачатуряна виолончелист Джонатан Свенсен и победительница 15-го Международного конкурса Хачатуряна пианистка Рипсиме Агакарян.
Фестиваль завершится 21 декабря в концертном зале Арама Хачатуряна вечером, посвященным 70-летию Китайской Народной Республики, в рамках которого выступят китайские солисты, представив произведения Арама Хачатуряна и китайских композиторов.