Կա կոռուպցիան արմատախիլ անելու քաղաքական կամք. Նիկոլ Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում համակարգային կոռուպցիա չկա, սակայն դա չի նշանակում, թե չկան կոռուպցիոն երևույթներ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին «Թրանսփարենսի ինթերնեյշնլ» հակակոռուպցիոն կազմակերպության կողմից անցկացնող «Կոռուպցիայի դեմ պայքարը հանուն կայուն զարգացման նպատակների փորձագիտական համաժողով»-ում ունեցած ելույթում նշեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը: Նա հիշեցրեց՝ ՀՀ վարչապետ ընտրվելուց մի քանի օր անց հայտարարել էր, որ Հայաստանում այլևս չկա համակարգային կոռուպցիա: Այս համաժողովին իր ելույթում վարչապետը դա վերահաստատեց:
«Համակարգային կոռուպցիան այն է, երբ կոռուպցիոն օղակներում գոյություն ունեցող հասույթը որոշակի չափաբաժնով հասնում է ամենավերև: Հպարտ եմ արձանագրել, որ Հայաստանում համակարգային կոռուպցիա չկա, բայց դա չի նշանակում, որ ՀՀ-ում չկան կոռուպցիոն երևույթներ: Ուզում եմ հստակ արձանագրել, որ կա քաղաքական կամք կոռուպցիան արմատախիլ անելու և ես ուզում եմ մի քանի մտահոգություններով, փաստերով կիսվել: Վերջերս մեր կուսակցության վարչության նիստում մի քանի անգամ անդրադարձ ենք ունեցել կոռուպցիոն թեմաներին և արձանագրել ենք, որ նույնիսկ ամենամերձավոր թիմի անդամները չեն ունենալու որևէ ներում կոռուպցիայի մեջ ներգրավվելու պարագայում: Վստահ եղեք, որ ես կոռուպցիայի հետ գենետիկորեն անհամատեղելի մարդ եմ»,-ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:
Հաջորդ արձանագրումն այն է, որ կոռուպցիայի դեմ պայքարը չընկալվի գործընթաց նախորդ կոռումպացված իշխանությունների նկատմամբ: ՀՀ վարչապետն ընդգծեց, որ իրենց համար չկա նախորդ, ներկա իշխանություն:
«Ավելին, իմ համար կրկնակի անընդունելի է, երբ իմ կողմից նշանակված մարդը կոռուպցիայի մեջ է ներքաշվում: Ուզում եմ նշել, որ վերջին շրջանում առնվազն չորս բարձրաստիճան պաշտոնյաների մեղադրանք է առաջադրվել»,-ասաց նա:
Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձավ նաև պարգևատրման ֆոնդերին, որով պետական աշխատողներին բավական բարձր վճարումներ են կատարում:
«Մեկնաբանությունը եղավ այն մասին, որ դա նաև պայքար է կոռուպցիայի դեմ: Բովանդակային առումով դա սխալ չէ, սակայն ուզում եմ հստակեցնել: Աշխատավարձի չափով վճարումների բարձրացումը ոչ թե կանխարգելելու իմաստով է, այլև դա արվել է, որ հետագայում կոռուպցիոն գործարքների մեջ ներգրավվելու պարագայում խղճի խայթ չունենանք, թե այնքան քիչ աշխատավարձ ենք տվել, որ գնացել են այդ ճանապարհով»,-հավելեց Նիկոլ Փաշինյանը:

Есть политическая воля искоренить коррупцию: Никол Пашинян
В Армении нет системной коррупции, однако это не означает, что нет коррупционных явлений. Как передает «Арменпресс», премьер-министр Армении Никол Пашинян об этом сказал в своем выступлении на антикоррупционном форуме “Борьба с коррупцией во имя целей устойчивого развития”, проводимого организацией “Трансперенси Интернейшнл”. Он напомнил, что через несколько дней после своего избрания премьер-министром Армении он заявил, что в Армении больше нет системной коррупции. В своем выступлении на этом форуме премьер-министр вновь подтвердил это.
“Системная коррупция заключается в том, что прибыль, существующая в коррупционных звеньях, доходит до самых верхних. Я гордо констатирую, что в Армении нет системной коррупции, но это не означает, что в Армении нет коррупционных явлений. Хочу четко заявить, что есть политическая воля искоренить коррупцию, и я хочу поделиться некоторыми опасениями и фактами. Недавно на заседании правления нашей партии мы несколько раз затрагивали коррупционные темы и констатировали, что даже члены ближайшей команды в случае обнаружения вовлеченности в коррупцию не будут иметь прощения. Будьте уверены, что я с коррупцией генетически несовместимый человек”, - сказал Никол Пашинян.
Следующая констатация заключается в том, что борьба с коррупцией не должна восприниматься как процесс в отношении предыдущих коррумпированных властей. Премьер-министр РА подчеркнул, что для них нет понятия - прежняя и нынешняя власть.
“Более того, я вдвойне не приемлю, когда назначенный мною человек втягивается в коррупцию. Хочу отметить, что в последнее время обвинение было выдвинуто как минимум четырем высокопоставленным чиновникам”, - сказал он.
Никол Пашинян коснулся также и премиальных фондов, по которым госслужащим выплачиваются довольно высокие выплаты.
“Приводится довод, что это также борьба с коррупцией. В содержательном плане это не ошибочно, но хочу уточнить. Это не в том смысле, чтобы предотвратить, а в том, чтобы в дальнейшем, в случае вовлечения в коррупционные сделки, у нас не было угрызений совести, что мы давали такую низкую зарплату, что человек встал на этот путь”, - добавил Никол Пашинян.