Իրանը չի պլանավորում ԱԷՄԳ-ի տեսչական ստուգումներ անցկացնել վնասված օբյեկտներում
Իրանը չի պլանավորում Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության (ԱԷՄԳ) տեսչական ստուգումներ անցկացնել վնասված միջուկային օբյեկտներում: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այդ մասին հայտարարել է Իրանի արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Էսմայիլ Բաղային։
ԱՄՆ-ի փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսը հունիսի 22-ին հայտարարել է, որ Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության տեսուչները կարող են Իրան ժամանել արդեն այս շաբաթ։
«Երկու հարցի պատասխանն է՝ ոչ։ Մենք հանդիպում չենք ունեցել ԱԷՄԳ-ի գլխավոր տնօրենի հետ (Ռաֆայել Գրոսիի հետ Շվեյցարիայում, որտեղ ընթանում էին ԱՄՆ-ի հետ բանակցությունները), մենք նաև պլաններ չունենք ԱԷՄԳ-ի կողմից տեսչական ստուգումներ անցկացնել վնասված միջուկային օբյեկտներում», - Բաղային ասել է ճեպազրույցի ժամանակ, որը հեռարձակվել է իրանական լրատվամիջոցների կողմից։
Դրա հետ մեկտեղ Իրանի ԱԳ նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչը մինչ այդ նշել էր, որ ԱԷՄԳ-ի մուտքի հնարավորությունը ռմբակոծությունների ենթարկված իրանական միջուկային օբյեկտներ կախված կլինի Միացյալ Նահանգների հետ բանակցությունների արդյունքներից։ ԱԷՄԳ-ն առաջվա պես մուտքի հնարավորություն ունի «Բուշեր» ատոմակայան։

Иран не планирует проводить инспекции МАГАТЭ на поврежденных объектах
Иран не планирует проводить инспекции Международного агентства по атомной энергии (МАГАТЭ) на поврежденных ядерных объектах. Об этом, по сообщению «Арменпресс», заявил официальный представитель Министерства иностранных дел Ирана Эсмаил Багаи.
Вице-президент США Дж. Д. Вэнс 22 июня заявил, что инспекторы МАГАТЭ могут прибыть в Иран уже на этой неделе.
«Ответ на два вопроса — нет. Мы не встречались с генеральным директором МАГАТЭ (Рафаэлем Гросси в Швейцарии, где проходили переговоры с США), и у нас также нет планов на проведение инспекций МАГАТЭ на поврежденных ядерных объектах», — сказал Багаи во время брифинга, транслировавшегося иранскими СМИ.
В то же время официальный представитель МИД Ирана ранее заявлял, что доступ МАГАТЭ к иранским ядерным объектам, подвергшимся бомбардировке, будет зависеть от результатов переговоров с Соединенными Штатами. МАГАТЭ по-прежнему имеет доступ к АЭС в Бушере.