Իրանի նավահանգիստների շրջափակումն ավելի արդյունավետ էր ռմբակոծություններից. Թրամփ
ԱՄՆ զինված ուժերի կողմից Իրանի ծովային նավահանգիստների շրջափակումն ավելի արդյունավետ եղավ, քան նրան ռմբակոծելը, և Վաշինգտոնն անհրաժեշտության դեպքում օպերատիվ կերպով կվերադառնա գործողությունների այդ մարտավարությանը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այդ հայտարարությամբ հանդես է եկել ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հունիսի 22-ին՝ Սպիտակ տանը լրագրողների հետ զրույցի ժամանակ:
«Եթե ցանկանում եք իմանալ, ապա ես կարծում եմ, որ շրջափակումն ավելի գործուն էր, քան ռմբակոծությունները», - ասել է նա՝ մեկնաբանելով Իրանի շուրջ ստեղծված իրադրությունը: «Եվ մենք պատրաստ ենք դա կրկին կազմակերպել, կասեի, 15 րոպեում», - նշել է Թրամփը:
Նա դիմել է Սպիտակ տանը ներկա ԱՄՆ պատերազմի նախարար Փիթ Հեգսեթին այն հարցով, թե կարելի է արդյոք իսկապես օպերատիվորեն վերականգնել շրջափակումը: «Նրանք (ԱՄՆ զինված ուժերը) պատրաստ են գործելու հենց հիմա, եթե անհրաժեշտ լինի», - պատասխանել է Պենտագոնի ղեկավարը:
ԱՄՆ-ն և Իսրայելը պատերազմ են սկսել Իրանի դեմ փետրվարի 28-ին: ԱՄՆ-ի, Իրանի և որպես միջնորդ հանդես եկող Պակիստանի պաշտոնատար անձինք հունիսի 14-ին հաստատել են Վաշինգտոնի և Թեհրանի միջև համաձայնության ձեռքբերումը, որը կոչված է վերջ դնելու այդ հակամարտությանը Մերձավոր Արևելքում: Կողմերը ստորագրել են փոխըմբռնման հուշագիր: Հունիսի 21-22-ը Շվեյցարիայում տեղի են ունեցել ԱՄՆ-ի և Իրանի պատվիրակությունների բարձր մակարդակի բանակցություններ: Կողմերի միջև տեխնիկական խորհրդակցությունները շարունակվում են:

Блокада портов Ирана оказалась более действенной, чем бомбардировки: Трамп
Блокада иранских морских портов военными США оказалась эффективнее бомбардировок, и Вашингтон незамедлительно вернется к этой тактике, если потребуется. Как сообщает “Арменпресс”, это заявление сделал президент США Дональд Трамп 22 июня во время беседы с журналистами в Белом доме.
“Если хотите знать, то я считаю, что блокада была более действенной, чем бомбардировки”, — сказал он, комментируя ситуацию вокруг Ирана. “И мы готовы вновь это устроить, я бы сказал, за 15 минут”, — заявил Трамп.
Он обратился к присутствовавшему в Белом доме министру обороны США Питу Хегсету с вопросом о том, действительно ли возможно быстро восстановить блокаду. “Они (ВС США) готовы действовать прямо сейчас, если будет необходимость”, — ответил глава Пентагона.
США и Израиль начали войну против Ирана 28 февраля. 14 июня официальные лица США, Ирана и Пакистана, выступающего в качестве посредника, подтвердили, что Вашингтон и Тегеран достигли соглашения, направленного на прекращение конфликта на Ближнем Востоке. Стороны подписали меморандум о взаимопонимании. 21-22 июня в Швейцарии состоялись переговоры на высоком уровне между делегациями США и Ирана. Технические консультации между сторонами продолжаются.