Լավրովը հայտարարել է Ուկրաինայի հետ բանակցությունները վերսկսելու՝ ՌԴ-ի պատրաստակամության մասին
Ռուսաստանը պատրաստ է վերսկսելու բանակցություններն ուկրաինական կողմի հետ ցանկացած պահի՝ այն կետից, որտեղ դրանք դադարեցվել են: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այդ մասին հայտարարել է Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովն Ուկրաինայի շուրջ  ստեղծված իրադրությանը նվիրված դեսպանների կլոր սեղանի ժամանակ:
«Վերջին հանդիպումը, որը տեղի ունեցավ անցյալ տարվա ամռանը, ավարտվեց նրանով, որ ի պատասխան բանակցային խմբերի ցածր մակարդակի վերաբերյալ ուկրաինացիների ափսոսանքների և այն գանգատների, որ բանակցությունները հիմնականում նվիրված են մարդասիրական հարցերին, մեր պատվիրակությունը նախագահ Պուտինի հանձնարարությամբ, առաջարկել է էապես բարձրացնել բանակցողների մակարդակը:
Թվում էր, թե հենց դա էր, ինչի բացակայությունից  գանգատվում էին ուկրաինացի բանակցողները: Նրանք պարզապես հեռացան ռադարներից և աշնանն ասացին. «Ոչ, մենք դադարեցնում ենք այս բանակցությունները»: Մենք պատրաստ ենք վերսկսելու դրանք ցանկացած ժամանակ այն կետից, որտեղ դրանք դադարեցվել են», - նշել է Լավրովը:

Лавров заявил о готовности России возобновить переговоры с Украиной
Россия готова возобновить переговоры с украинской стороной в любой момент с того места, где они были приостановлены. Как передает “Арменпресс”, это заявил министр иностранных дел России Сергей Лавров во время круглого стола послов, посвященного ситуации вокруг Украины.
“Последняя встреча, состоявшаяся летом прошлого года, завершилась тем, что в ответ на сожаления украинцев по поводу низкого уровня переговорных команд и жалобы на то, что переговоры в основном посвящены гуманитарным вопросам, наша делегация по поручению президента Путина предложила значительно повысить уровень переговорщиков.
Похоже, именно на это и жаловались украинские переговорщики. Они просто исчезли из поля зрения и осенью сказали: “Нет, мы приостанавливаем эти переговоры”. Мы готовы возобновить их в любой момент с того места, где они были приостановлены”, — отметил Лавров.