Մոգերինին նշանակվել Է ներքին տեղահանված անձանց խնդիրներով զբաղվող ՄԱԿ-ի հանձնաժողովի համանախագահ
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիու Գուտերիշը ներքին տեղահանված անձանց խնդիրների բարձր մակարդակի խմբի համանախագահ Է նշանակել Ֆեդերիկա Մոգերինիին, որը դեկտեմբերի 1-ից դադարել Է զբաղեցնել Եվրոպայի դիվանագիտության ղեկավարի պաշտոնը: Այդ մասին ասված Է ՄԱԿ-ի մամուլի ծառայության՝ դեկտեմբերի 3-ին տարածված հաղորդագրության մեջ, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Խումբը կգլխավորեն Ֆեդերիկա Մոգերինին՝ Եվրամիության արտաքին գործերի եւ անվտանգության քաղաքականության նախկին գերագույն ներկայացուցիչը, եւ Դոնալդ Կաբերուկան՝ Աֆրիկայի զարգացման բանկի նախկին նախագահը»,- ասված Է հաղորդագրության մեջ:
Նոր խմբի մեջ, որի ստեղծման մասին հայտարարվել Էր հոկտեմբերին, նաեւ կմտնեն Կոլումբիայի, Հորդանանի, Նորվեգիայի, Եթովպիայի, Հարավային Սուդանի եւ Աֆղանստանի ներկայացուցիչները: Այն աշխատանքի ձեռնամուխ կլինի 2020 թվականի սկզբին, պետք Է անցկացնի առնվազն չորս հանդիպում եւ տարեվերջին գլխավոր քարտուղարին ներկայացնի զեկույց՝ հանձնարարականներով:
ՄԱԿ-ի տվյալներով՝ 2018 թվականին հակամարտությունների պատճառով ներքին տեղահանված անձանց թիվն աճել Է մինչեւ 41 միլիոն: Եվս17 միլիոն մարդ հարկադրված Է եղել լքելու իր տունը բնական համաղետների պատճառով:
Գուտերիշը նոր մարմնի առջեւ դրել Է «կոնկրետ երկարաժամկետ որոշումների որոնման» նպատակ, որոնք ՄԱԿ-ին թույլ տան ավելի լավ օգնել այն երկրներին, որոնք ներքին միգրացիայի խնդիր ունեն, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Mogherini appointed co-chair of UN High Level-Panel on Internal Displacement
YEREVAN, DECEMBER 4, ARMENPRESS. Following his statement of 22 October announcing the establishment of a High Level-Panel on Internal Displacement, the United Nations Secretary-General António Guterres has appointed its eight members, the UN said in a statement.
The Panel will be co-chaired by Federica Mogherini, the former High Representative of the Union for Foreign Affairs and Security Policy and former Vice-President of the European Commission, and Donald Kaberuka, the former President of the African Development Bank and current Chair of the Board of the Global Fund to Fight AIDS, Tuberculosis and Malaria.
As the first high-level panel established to address this global challenge, it draws together expertise from government, international organizations, civil society and the private sector. It also includes representation from countries particularly affected by displacement.
Last year the number of people displaced as a result of conflict reached an all-time high of more than 41 million. In the same year, an additional 17 million people were displaced by natural disasters.
The Secretary-General has tasked the Panel with finding concrete long-term solutions to and raising global awareness of internal displacement for Member States and the United Nations to improve their efforts to help all those affected, including both the displaced and their host communities.
The panel includes representatives of Columbia, Jordan, Norway, Ethiopia, South Sudan and Afghanistan.
The Panel will submit its final recommendations to the Secretary-General one year after its first meeting in early 2020. It will convene at least four times in Geneva, New York and other locations.