Կարող է կրկին քննարկվել դատավոր Դանիբեկյանին ինքնաբացարկի միջնորդություն ներկայացնելու հարցը
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբանական թիմը կրկին կարող է քննարկել դատավոր Աննա Դանիբեկյանին ինքնաբացարկի միջնորդություն ներկայացնելու հարցը:
Այս մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկացավ Քոչարյանի փաստաբանական թիմի տարածած հայտարարությունից:
Նոյեմբերի 12-ին Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը մերժել էր ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպան Հովհաննես Խուդոյանի միջնորդությունը դատավոր Աննա Դանիբեկյանի ինքնաբացարկի վերաբերյալ:
Ավելի վաղ, պաշտպաններից Հայկ Ալումյանը նշել էր, որ առկա են մի շարք հանգամանքներ, որոնք բացառում են Դանիբեկյանի՝ որպես դատավորի մասնակցությունը տվյալ դատական գործին:
Դատավոր Աննա Դանիբեկյանը նաև մերժել էր ՀՀ երկրորդ նախագահին ազատ արձակել Սահմանադրական դատարանի սեպտեմբերի 4-ի որոշման հիմքով, ապա նաև մերժել էր պաշտպանների ներկայացրած գրավի միջնորդությունը:
Ռոբերտ Քոչարյանին մեղադրանք է առաջադրվել այն բանի համար, որ նա 1998 թ․ ապրիլի 9-ից մինչև 2008 թվականի ապրիլի 9-ը զբաղեցնելով ՀՀ նախագահի պաշտոնը, ՀՀ սահմանադրության ուժով հանդիսանալով պետության գլուխը և կրելով ՀՀ սահմանադրությանը հետևելու, օրենսդիր, գործադիր և դատական իշխանությունների բնականոն գործունեությունն ապահովելու պարտականություններ, ինչպես նաև օժտված լինելով մշտապես կազմակերպչական-տնօրինչական և վարչատնտեսական գործառույթներ իրականացնող պաշտոնատար անձի լիազորություններով, այլ անձանց հետ հանցակցությամբ, տապալել է ՀՀ սահմանադրական կարգը, ինչպես նաև իր պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով «Թի Էս Էս Սի Արմենիա» ՍՊ ընկերության միակ մասնակից և տնօրեն Սիլվա Համբարձումյանի օգտին գործողություններ կատարելուն նպաստելու, այն է՝ այդ ընկերությանը տրամադրված ընդերքն օգտակար հանածոների շահագործման նպատակով ուսումնասիրության հատուկ լիցենզիաներով ընկերության 100 տոկոս բաժնեմասը ՀՀ-ում ոչ ռեզիդենտ ընկերությանը վաճառելու գործարքին չխոչընդոտելու համար, 2008 թվականի փետրվարին և մայիսին Սամվել Մայրապետյանի օժանդակությամբ նրանից ստացել է առանձնապես խոշոր չափերով՝ 927․000․000 ՀՀ դրամին համարժեք 3․000․000 ԱՄՆ դոլար կաշառք։

Возможно новое обсуждение вопроса о представлении ходатайства об отводе судьи Данибекян
Адвокатская команда второго президента Армении Роберта Кочаряна вновь может обсудить ходатайство об отводе судьи Анны Данибекян. Об этом «Арменпресс» стало известно из заявления адвокатов Кочаряна.
12 ноября суд общей юрисдикции Еревана отклонил ходатайство адвоката второго президента Армении Роберта Кочаряна Ованеса Худояна об отводе судьи Анны Данибекян.
Ранее один из адвокатов Айк Алумян отметил, что существует ряд обстоятельств, исключающих участие Данибекян в качестве судьи в данном судебном деле.
Судья Анна Данибекян отказала второму президенту Армении в освобождении на основании решения Конституционного суда от 4 сентября, а затем отклонила представленное защитниками ходатайство о залоге.
Роберту Кочаряну предъявлено обвинение в том, что он с 9 апреля 1998 года по 9 апреля 2008 года, занимая пост президента РА, являясь силой Конституции РА главой государства и неся обязанностями по соблюдению Конституции РА, обеспечению нормальной деятельности законодательной, исполнительной и судебной власти, а также, будучи наделенным полномочиями должностного лица, осуществляющего организационно-административные, хозяйственные и административно-экономические функции, свергнул конституционный строй РА. Также он обвиняется в пособничестве, с использованием своего должностного положения, совершению действий в пользу единственного участника и директора ООО “Ти Эс Эс Эс Си Армения” Сильвы Амбарцумян, то есть, не препятствованию сделке по продаже  компании-нерезиденту в РА 100% акций на эксплуатацию недр, предоставленных по специальным лицензиям. В феврале и мае 2008 года, при содействии Самвела Майрапетяна, он получил от нее взятку в особо крупных размерах  -  927.000.000 драмов РА  эквивалентных 3 000 000 долларам США.