Քաղաքապետարանն ու ներդրողը համաձայնության են եկել մետրոյի նոր կայարանի կառուցման շուրջ
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աջափնյակում մետրոյի նոր կայարանի կառուցման համար Երևանի քաղաքապետարանը մասնավոր ներդրողի հետ արդեն ձեռք է բերել նախնական պայմանավորվածություն, նախանշվել է կայարանի կառուցման վայրը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այս մասին Ազգային ժողովում լրագրողների հետ զրույցում հայտնեց Երևանի փոխքաղաքապետ Հայկ Սարգսյանը:
«Բանակցությունները հասել են մետրոյի կայարանի և կամուրջի նախագծման փուլին: Ունենք նախնական համաձայնություն, որ ներդրող կողմը կֆինանսավորի հենց  նախագծային փուլից սկսած»,-ասաց փոխքաղաքապետը:
Նա նշեց, որ  ներդրողին կառաջարկվի բիզնես մոդել` մետրոյի վերջնակետում` կայարանից վեր մոլ կամ բիզնես կենտրոն կառուցել:
Սարգսյանի խոսքով` վերջերս Երևան են այցելել ներդրողի կողմից ներգրավված մետրո շինարարները, ովքեր ուսումնասիրություն են կատարել թե Հրազդանի կիրճի, թե թունելի հատվածում` հասկանալու ծրագրի նախնական իրագործելիությունը: Արդյունքում նրանց հետ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել, որ նախագիծը կիրականացվի:
«Կքննարկվի բիզնես մոդելը, որն իրենք կմշակեն և կներկայացնեն` մեր տված պարամետրերի հիման վրա, և կիրականացվի մետրոպոլիտենի շինարարությունը: Հույս ունենք, որ հաջորդ տարի` գարնանից սկսած, կտրվի որոշակի աշխատանքների մեկնարկ»,-ասաց Սարգսյանը:
Նա նշեց` այս պահին ներդրողի հետ քննարկվող նախագծով՝ Հրազդանի կիրճի հատվածը կանցնի կամուրջով, դուրս կգա թունելից և կամրջի վրա կկառուցվի մետրոյի կայարան, որը հնարավորություն կտա շարունակելիությունն ապահովել մինչև հաջորդ կայարան:

Мэрия достигла договоренности с частным инвестором о строительстве новой станции метро
Мэрия Еревана уже достигла предварительной договоренности с частным инвестором по вопросу строительства новой станции метро в Ачапняке. Как сообщает Арменпресс, об этом в беседе с журналистами в Национальном Собрании заявил вице-мэр Еревана Айк Саркисян.
«Переговоры достигли стадии проектирования станции метро и моста. У нас есть предварительное соглашение о том, что инвестирующая сторона будет финансировать с самой начальной фазы проекта», - сказал вице-мэр.
Он отметил, что инвестору будет предложена бизнес-модель - открыть на станции метро торговый центр или бизнес-центр.
По словам Саркисяна, сотрудники инвестора, участвующего в строительстве метро, недавно посетил Ереван, провели изучения в Разданском ущелье, на участках туннеля, чтобы понять осуществимость проекта. В результате, с ними была достигнута договоренность о том, что проект будет реализован.
«Мы обсудим бизнес-модель, которую они разработают и представят на основе предоставленных нами параметров, и будет осуществлено строительство метро. Мы надеемся, что в следующем году, с весны, начнутся некоторые работы», - сказал Саркисян.