ԱՄՆ-ը 4,3 մլրդ դոլարով կկրճատի միջազգային օգնության ծախսերը. Politico
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սպիտակ տունը մտադիր Է ավելի քան չորս միլիարդ դոլարով կրճատել ԱՄՆ-ի միջազգային օգնության ծախսերը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, գրել Է Politico հրատարակությունը: Միացյալ Նահանգների վարչակազմի աղբյուրների տվյալներով՝ համապատասխան նախագիծը պատրաստել Է Սպիտակ տան բյուջետային վարչությունը:
Այդ փաստաթղթի համաձայն՝ ԱՄՆ-ի Միջազգային զարգացման գործակալության (USAID) ծախսերը կկրճատվեն 2,3 միլիարդ դոլարով, իսկ միջազգային օգնության ծրագրերը, որոնք իրականացվում են Պետդեպարտամենտի շրջանակներում, պակաս կստանան երկու միլիարդ դոլար: Բյուջեի ուղղումները կարող են Կոնգրես ուղարկվել հաջորդ շաբաթվա սկզբին: Օրենսդիրների տնօրինության տակ կլինի 45 օր, որպեսզի հավանություն տան նախագահի առաջարկած փաթեթին կամ մերժեն այն: Սակայն, ինչպես նշում Է թերթը, քննարկման ժամանակ վիճելի հիմնադրամները մնում են սառեցված, իսկ սեպտեմբերի 30-ից հետո, երբ ԱՄՆ-ում լրանում Է ֆինանսական տարին, դրանք ավտոմատ կերպով կլուծարվեն: Roll Call պորտալը, վկայակոչելով աղբյուր, հայտնում Է, որ նախագահ Դոնալդ Թրամփը որոշել Է վերջ դնել այն ծախսերին, որոնց նպատակն ինքը երկրորդական Է համարում ԱՄՆ-ի համար: Նյութում նշված Է, որ միջազգային օգնության ծախսերի կրճատումը չի վերաբերի այն նախագծերին, որոնք համակարգում են Թրամփի դուստր Իվանկան եւ փոխնախագահ Մայք Փենսը, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

США на $4,3 миллиарда сократят расходы на международную помощь, пишут СМИ
Белый дом намерен более чем на четыре миллиарда долларов сократить расходы США на международную помощь, пишет издание Politico.
По данным источников в американской администрации, соответствующий проект подготовлен в бюджетном управлении Белого дома. Согласно этому документу, расходы Американского агентства по международному развитию (USAID) будут урезаны на 2,3 миллиарда долларов, а программы международной помощи, осуществляемые в рамках госдепа, не досчитаются двух миллиардов долларов,сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Поправки к бюджету могут быть направлены в конгресс уже в начале следующей недели. В распоряжении законодателей будет 45 дней, чтобы одобрить или отвергнуть предложенный президентом пакет. Однако как отмечает издание, на время рассмотрения спорные фонды остаются замороженными, а после 30 сентября, когда в США истекает финансовый год, они будут аннулированы автоматически.
Портал Roll Call со ссылкой на источник сообщает, что президент Дональд Трамп решил положить конец расходам, цели которых он считает второстепенными для США. В материале отмечается, что сокращение расходов на международную помощь не коснется проектов, которые курируют дочь Трампа Иванка и вице-президент Майк Пенс.